Průměrná mzda v Česku loni vzrostla na 21 692 Kč

  • 290
Nadprůměrně rostoucí ekonomika, ale také přetrvávající nedostatek pracovních sil loni poslaly mzdy v Česku zase o něco výše. Lidé si v průměru vydělali 21 692 korun. Meziročně si tak polepšili o téměř patnáct set. Na konci roku ale zbrzdila růst platů inflace.

Vyjádřeno statistickými čísly rostla mzda meziročně o 7,3 procenta. Část z toho ale ukrojila inflace, reálně si tedy Češi polepšili o 4,4 %.

V samotném čtvrtém čtvrtletí stoupla průměrná hrubá mzda o 6,8 procenta na 23 435 korun. Spotřebitelské ceny se ale ve stejném období zvýšily meziročně o 4,8 procenta a reálně tak mzdy stouply meziročně o 1,9 %, což je podle ČSÚ nejnižší růst za posledních osm čtvrtletí.

"Čtvrté čtvrtletí tak jednak uzavřelo rok, který byl z hlediska reálného mzdového nárůstu nejštědřejší za poslední čtyři roky, jednak ale svým skromným reálným mzdovým nárůstem naznačilo, že mzdové 'posvícení' posledních let je u konce," řekl ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Nejvíc peněz měli zaměstnanci IT
Ekonomové dlouhodobě upozorňují, že průměrnou mzdu v ČR zkreslují astronomické příjmy nejlépe placených zaměstnanců. Podle nedávného zjištění MF DNES v Česku existuje nejméně osm firem, kde průměrný plat přesahuje sto tisíc. Patří mezi ně třeba česká pobočka Deutsche Post, poradenská firma McKinsey, společnost SAP či HSBC Bank.

Na druhé straně většina lidí si může o průměrné mzdě nechat jen zdát. Podle dřívějších vyjádření analytiků na statistiky deklarovaný průměr dosáhne jen zhruba třetina zaměstnanců.

Podle odvětví loni patřili mezi nejlépe placené zaměstnance lidé pracující v oblasti výpočetní techniky. Průměrný plat v tomto odvětví přesáhl 47 tisíc. Nejhůře na tom naopak byli lidé pracující v textilním průmyslu, kde mzdy vzrostly jen na necelých 15 tisíc.

Mzda se loni zvýšila nejvíce zaměstnancům v hotelích a restauracích, tedy v odvětvích ubytování a stravování, a to o 10,5 procenta na 15,5 tisíce korun. Jejich mzda je ovšem v tuzemsku nejnižší. Naopak nejpomaleji o 3,2 procenta na 17 370 korun rostla průměrná mzda rybářům.

V tomto roce by měla pohled na výplatní pásku vylepšit reforma veřejných financí, která bude pro většinu zaměstnanců znamenat vyšší čistý příjem. Na druhou stranu ho očeše růst cen, který nastartoval už v minulých měsících.

Lidem z příjmů ukrojí také nově zavedené poplatky u lékaře. Právě kvůli poplatkům a rostoucím cenám tři lidé ze sedmi v anketě iDNES.cz odpověděli, že se jejich finanční situace po zavedení ekonomických reforem zhoršila.

"Daří se mi mnohem hůře. Už teď jsem jen za léky a poplatky utratil tři tisíce," řekl v anketě starší muž.

Oproti jiným rokům se letos mění i podmínky ve státní správě. Zatímco dosud se platy zvedaly úředníkům plošně, nyní rozhoduje šéf o tom, kdo si vyšší plat zaslouží a kdo zůstane na stejném. Více o platech státních zaměstnanců zde.

Pro ty, kdo jsou s platem nespokojeni, ale nadále platí, že nejjednodušší cestou k vyšší mzdě je změna místa. Nově příchozím totiž firmy od bank po výrobní podniky či obchody platí lépe než těm stávajícím.

Průměrná měsíční mzda v roce 2007 dle odvětví  
Odvětví Průměrná mzda Meziroční nárůst v %
Zemědělství, myslivost, lesnictví 16 357  10,2
Rybolov a chov ryb  17 370  3,2
Těžba nerostných surovin 25 917 7,1
Zpracovatelský průmysl 20 424 7,4
Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody 28 156 6,9
Stavebnictví 21 956 8,4
Obchod, opravy motorových vozidel a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost 21 875 9,2
Ubytování a stravování 15 529 10,5
Doprava, skladování a spoje 23 174 6,2
Finanční zprostředkování 41 541 4,6
Činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu, podnikatelská činnost 24 013 6,9
Veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení 24 636 7,6
Vzdělávání 19 429 5,8
Zdravotní a sociální péče, veterinární činnost 19 916 4,7
Ostatní veřejné, sociální a osobní služby 17 867 7,8
Zdroj: ČSÚ  

,