Za svobodu se musí bojovat na život a na smrt, říká Milan Paumer

  • 968
Říkají mu "ten třetí od Mašínů". Spolu s bratry Mašínovými se roku 1953 prostřílel na Západ. Jejich čin dodnes vzbuzuje protichůdné reakce. Odvahu vyznamenat jej našel až premiér Topolánek. Milan Paumer zítra z jeho rukou převezme v Kramářově vile medaili. Dnes odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Vyznamenání dostal už minulý týden při návštěvě premiéra Topolánka ve Spojených státech Josef Mašín. Milan Paumer přiznává, že byl překvapen - vše bylo důkladně utajeno do poslední chvíle. - více zde

Josefův bratr Ctirad z časových důvodů u předání být nemohl, stejně tak Milan Paumer, který žije už od roku 2001 v Česku. Ocenění od premiéra proto převezme až zítra. "Ještě jsem neměl příležitost si medaili vyzvednout u pana Topolánka v Kramářově vile. Stane se tak zítra v 10:15 hodin," napsal Milan Paumer čtenářům iDNES.cz.

. odpovědi milana Paumera čtěte zde

Jeho příběh, jako vystřižený z dobrodružného filmu, dodnes vzbuzuje silné emoce. Nebylo by tomu tak, kdyby při útěku skupiny do západního Berlína nezahynulo šest lidí. To někteří nemohou "mašínovcům" stále zapomenout. Nebyla to normální doba, šlo o život a o to, kdo bude rychlejší. Buď zabijí oni nás, nebo my je, hájí se dosud členové odbojové skupiny.

"Demokracie a svoboda není zadarmo. To je taky důvod, proč bychom si těchto komodit měli velice vážit," říká Paumer. "Za svobodu a demokracii se ve většině případů musí bojovat. Je to boj na život a na smrt," dodává.

"Sice nebyla horká válka, pouze studená, ale tady byl totalitní režim a oni se proti němu vzepřeli po vzoru svého otce a legendárního odbojáře Josefa Mašína," souhlasí s ním Leo Žídek z Konfederace politických vězňů.

Připouští, že na způsob, kterým "mašínovci" svého cíle dosáhli, dnes v dobách svobody můžeme pohlížet různě. Nepochybuje ale, že členové skupiny byli odbojáři, tak jako není pochyb o odboji protiněmeckém. Jen totalita, které se postavili, měla jinou barvu.

Milan Paumer přiznává, že nad oběťmi jejich útěku často přemýšlel. "Ale vždy mi přišlo na mysl, kolik obětí leží v Ďáblicích v hromadných hrobech. Musím zdůraznit, že v těch hrobech leží muži, ženy a děti," vysvětlil, co jej a bratry Mašíny vedlo k ozbrojenému odporu.

Bojoval v Koreji, taxikařil na Floridě
Milan Paumer se narodil roku 1931 v Kolíně. Po válce se vyučil strojním zámečníkem a studoval průmyslovku v Kolíně. Od dětství jej pojilo přátelství se syny generála Josefa Mašína. "S bratry Mašínovými jsem se setkal v roce 1940, kdy byla Mašínova rodina byla vystěhována z pražského bytu a přistěhovali se do Poděbrad," vysvětlil Paumer.

Podnikl s nimi po únoru 1948 několik protikomunistických akcí. V roce 1953 se pak trojice s dalšími dvěma kolegy rozhodla utéci na Západ. Pětičlennou skupinu honilo dvacet tisíc ozbrojených mužů u nás i ve východním Německu. Dva členové skupiny byli nakonec dopadeni a popraveni. "Nezapomněli jsme na ně a svých medailí se dočkají také," napsal Paumer. Přežít se podařilo pouze jemu a oběma bratrům Mašínům. Po měsíci dramatického útěku konečně dorazili do západního Berlína.

Ve Spojených státech pak nastoupili do armádních služeb, Paumer byl nasazen v Koreji. Když mu angažmá v armádě vypršelo, usadil se na Floridě, kde pracoval jako dělník v leteckých opravnách, taxikář a později majitel taxislužby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video