Obama a Clintonová se v televizi obviňovali z šíření falešných zpráv

  • 23
Demokratičtí uchazeči o Bílý dům Barack Obama a Hillary Clintonová se po necelém týdnu znovu utkali v televizi. A opět došlo na ostré slovní výměny. Kandidáti se obviňovali, že šíří falešné informace o záměrech toho druhého - hlavně v oblasti zdravotnictví. Příští týden je čekají primárky v Texasu a v Ohiu. Clintonová ví, že musí vyhrát.

"Obrovsky respektuji senátora Obamu, ale máme mezi sebou rozdíly," prohlásila Clintonová v Clevelandu ve státě Ohio.

"Tyto rozdíly v taktice a způsobu vedení kampaně mě v posledních dnech velmi zneklidnily," řekla. Měla na mysli letáky, brožury a e-maily rozesílané Obamovým štábem. Clintonová tvrdí, že v nich Obama dezinterpretuje její záměry v oblasti zdravotnictví.

Z letáků se voliči dozvěděli, že Hillary - jakožto zastánkyně univerzální zdravotní péče - by nutila k placení zdravotního pojištění dokonce i Američany, kteří by ho nechtěli nebo na něj neměli. A to podle bývalé první dámy není pravda. Hillary už kvůli tomu na Obamu jednou zaútočila - o víkendu mu vzkázala, aby se styděl (více zde). Teď zase řekla, že e-maily "jako by psali lidé ze zdravotních pojišťoven anebo republikáni".

Obama jí obvinění z šíření nepravd vrátil: newyorská senátorka prý zkreslila jeho projekt, když opakovaně prohlašovala, že Obamův zdravotnický plán by z pojištění vyloučil až patnáct milionů lidí. "To popírám. Myslím, že to je nepřesné," řekl. "Jde mi o snížení výdajů na zdravotní péči. Její krytí bych chtěl učinit přijatelnějším. Trvat na povinném pojištění by pro některé Američany s nízkými příjmy opravdu mohlo znamenat finanční zátěž," dodal.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

Ke kritice způsobu vedení kampaně jen podotkl, že Clintonová na něj zaútočila už mnohokrát, ale on kvůli tomu nikdy nekňoural. "Je mi totiž jasné, že je to pro takové kampaně přirozené," řekl.

Ohio a Texas se blíží, Hillary potřebuje výhru
Tón slovních výměn mezi demokratickými uchazeči o Oválnou pracovnu se v poslední době přiostřil. Minulý týden v Texasu například Clintonová obvinila Obamu, že si bere celé pasáže z cizích projevů a používá je v těch vlastních. Senátor z Illinois jí oponoval, že nešlo o pasáže, ale o dvě věty, jejichž autorem byl navíc jeden z šéfů jeho kampaně. "Říkat, že jsem okopíroval výroky vedoucího své kampaně, mi připadá hloupé," prohlásil Obama. - více zde

Barack Obama, který by se v případě zvolení stal prvním černošským prezidentem USA, je teď "na koni". Od takzvaného superúterý 5. února, kdy se konaly primárky ve více než dvaceti státech naráz, si připsal jedenáct vítězství v řadě. A na počet delegátů celonárodního demokratického sjezdu, který v létě oficiálně nominuje kandidáta do listopadové volby, vede podle propočtů CNN už o téměř stovku. Zřejmě proto je Clintonová nervózní a stále víc využívá prostředků negativní kampaně.

Zásadním datem je teď pro Hillary 4. březen, kdy se primárky, tedy bitva o stranickou nominaci, odehrají v Texasu a Ohiu, dvou velkých státech "bohatých" na delegáty. Hillary ví, že nutně potřebuje zvítězit. Výrazně zvítězit. To ji může vrátit do hry. V opačném případě by mohla začít uvažovat o odstoupení z boje, což však zatím nepřipustila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video