Už zase chtějí poroučet větru, dešti, klimatu, hřímal Topolánek

  • 225
Před palácem Kinských postává shluk lidí, ne o moc větší, než jaký každou celou hodinu vyhlíží u nedalekého orloje točící se apoštoly. Na balkónu paláce se však nyní "točí" představitelé veřejného a politického života. S přítomnými veterány třetího odboje si přišli připomenout výročí únorového puče.

Manifestace začíná ve dvě hodiny odpoledne na Staroměstském náměstí. Zpočátku je zde více novinářů a fotoreportérů než pamětníků tehdejších tragických událostí. Až postupně se dav lidí nakonec rozroste na několik stovek přihlížejících.

Někteří mají vojenské či sokolské uniformy, jiní jen v klopě kabátu připnuté odznáčky, které prozrazují příslušnost k politickým vězňům.

"Havel na Hrad," pokřikuje na ně procházející mladík. "Dejte mu přes držku, blbounovi," rozčiluje se pro sebe jeden z postávajících veteránů. Jak známo, exprezident Václav Havel neměl Konfederaci politických vězňů zrovna v oblibě a styky s ní příliš neudržoval. Až současný prezident Václav Klaus a Topolánkova vláda dopřává sluchu této organizaci, sdružující oběti komunistického násilí.

Její předsedkyně Naděžda Kavalírová si po zaznění úvodní "muklovské" hymny bere slovo a zahajuje vzpomínkovou akci. Podle ní je současná KSČM přímým nástupcem tehdejší komunistické strany. "Političtí vězni komunistického režimu hodlají dále intenzivně poukazovat na nelegitimitu KSČM jako dědice násilnických tradic KSČ," slibuje z balkonu Kavalírová a připomíná, jak bylo zdejší náměstí před šedesáti lety nastupujícím režimem znesvěceno.

Premiér: Komunisté lžou dodnes
Předseda vlády Mirek Topolánek promluví hned vzápětí. Komunismus byl historií jedné velké lži od počátku do konce, tvrdí a připomíná, že to nebyl balkon paláce Kinských, kde tehdejší komunistický premiér a předseda KSČ Klement Gottwald pronesl své nechvalně proslulé "Právě jsem se vrátil z Hradu". Okřídlený výrok vyřkl na náměstí Václavském. "To jen bolševická propaganda začala falšováním historie sama u sebe," řekl Topolánek. "Lhali před únorem, lhali po únoru a lžou dodnes," vzkazuje premiér z balkonu na adresu komunistů a stovky naslouchajících mu tleskají.

Podle premiéra jsou podobné lži vždy nebezpečné a podceňovat bychom je neměli ani v dnešní době. "Dnes se nám zdá, že se z nějaké té lži nestřílí, tím však jen umetáme cestu nějaké potenciální nové totalitě," varuje Topolánek. A téměř klausovsky zdvihá prst před novodobými podvody a bludy. "Už zase chtějí někteří ucpat ústa těm, co mají jiný názor. Už zase chtějí poroučet větru, dešti a klimatu. Už zase chtějí zachraňovat svět a páchat dobro," hřímá.

Abych se nemusel obracet v hrobě...
"Komunismus je důkazem rčení, že stačí dát stovce primitivů absolutní moc nad ostatními a je po kultuře, po intelektu a lidské důstojnosti," přisadí si primátor Prahy Pavel Bém, třetí hlavní řečník manifestace. Po něm se na balkoně vystřídá ještě několik dalších lidí. Zazní také báseň věnovaná všem, kterým komunismus vzal život nebo jej alespoň pořádně poničil. To zde ostatně dosvědčí všichni ti dříve narození.

"Bohužel jsem tu dobu prožil s celou rodinou velmi tragicky," vzpomíná například politický vězeň Jiří Štrauch. Komunisté jeho rodině vzali veškerý majetek a s rodiči a dalšími dvěma příbuznými jej uvěznili. Jeho maminka tehdy žalář nepřežila.

"Trápím se tím celou dobu, prakticky od roku 1951, kdy nás uvěznili. A trápím se proto, že jsem tehdy neubránil rodiče, že jsem nebyl chytřejší než komunisté," přiznává iDNES.cz Štrauch. V té době mu bylo pětadvacet let a naivně si myslel, že se bude moci režimu postavit. Nešlo to. "Za měsíc mi bude 83 let, tak tady bojuji, abych se nemusel obracet v hrobě," vysvětluje, proč přišel na toto shromáždění a proč drží varovný transparent.

Zavzpomínal i Otto Stehlík, který v komunistických lágrech strávil dlouhých šestnáct let, ale režim jej přesto nezlomil. "Před šedesáti lety jsem patřil k těm studentům, kteří šli na Hrad podpořit prezidenta Edvarda Beneše," řekl iDNES.cz Stehlík. Záměr se jim nepodařil, studenti se dostali jen do Nerudovy ulice, kde je zastavil kordon SNB. Pamětní desku, která události připomíná, zde zástupci politických vězňů a politiků odhalili dnes dopoledne.

Před třetí hodinou se Staroměstským náměstím rozlehne melodie státní hymny, která shromáždění ukončí. Veteráni protikomunistického odboje ještě chvíli postávají a diskutují, poskytují rozhovory novinářům. Pak i ti poslední svinou vlajky a srolují transparenty. Za chvíli je Staroměstské náměstí zase jen turistickým centrem...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video