Vzdávám se úřadu, vzkázal Kubáncům diktátor Fidel Castro

  • 579
Na Kubě končí éra Fidela Castra. Jednaosmdesátiletý diktátor, který stál v čele "ostrova svobody" bezmála půl století, odchází. Už se nebudu ucházet o prezidentský post, napsal v dopise zveřejněném ve vládním deníku Granma. Důvody jsou zdravotní - předloni předal moc bratrovi, podstoupil několik operací a od té doby se zotavoval.

"Mým drahým krajanům, kteří mi vzdali ohromnou čest tím, že mě nedávno zvolili členem parlamentu, vzkazuji: Už nebudu aspirovat na pozici předsedy státní rady a velitele ozbrojených sil a ani ji nepřijmu," uvedl Fidel v prohlášení, které se v noci kubánského času objevilo na webu Granmy.

Svým spolustraníkům Castro napsal, že jim sice ještě nedává sbohem, ale že rozhodnutí učinil s ohledem na kritický zdravotní stav. "Zradil bych své přesvědčení, kdybych přijal zodpovědnost vyžadující větší pohyblivost a nasazení, než jaké jsem teď schopen fyzicky nabídnout," napsal. Za svůj nynější prvořadý úkol pak označil "psychologicky i politicky připravit lid na dobu své nepřítomnosti po tolika letech bojů".

"Jsem hluboce přesvědčen, že odpovědi na problémy, jimž nyní čelí kubánská společnost, obsahují více proměnných pro každý konkrétní problém, než kolik jich může nabídnout šachová hra. Žádný, ani jednoduchý detail nesmíme opomenout, není žádná jednoduchá cesta, kterou se vydat," uvedl Fidel Castro ve zjevné narážce na problémy komunistického státu.

Devatenáct měsíců v ústraní
"El Comandante" odchází od moci po bezmála padesáti letech. Už na přelomu roku se vyjádřil, že je lepší "nelpět na pozicích" a dát prostor nové generaci vůdců. Zároveň vyslovil plnou podporu o pět let mladšímu bratru Raúlovi, jemuž zemi dočasně předal koncem července 2006 ze zdravotních důvodů.

Castro tehdy musel na operaci zažívacího traktu. Od té doby se neobjevil na veřejnosti a svět spekuloval, že má zhoubný nádor a rychle umírá. Anebo že už je dokonce po smrti. Zkřehlý diktátor se ale začal objevovat alespoň v televizi, Kubánci ho mohli slyšet v rádiu a číst jeho pravidelné sloupky v novinách.

Hugo Chávez a Fidel CastroO Fidelově zlepšujícím se zdravotním stavu je často informoval současný největší spojenec kubánského diktátora - venezuelský prezident Hugo Chávez. Loni v září například v televizi prohlásil, že Castro absolvoval sérii operací, při nichž mu museli vyměnit skoro všechnu krev. Skoro prý zemřel, ale teď vstal z mrtvých a může žít sto let. - více zde

Pánek: Režim je na ústupu, ale...
Fidelovo dnešní prohlášení znamená, že režim je na ústupu, soudí Šimon Pánek z nadace Člověk v tísni. Ta se situací na Kubě dlouhodobě zabývá, pomáhá tamním disidentům a soustavně kritizuje porušování lidských práv.

"Na druhou stranu je možné, že Raúl Castro bude chtít posílit moc a nastolit tvrdší represe, aby dal najevo zájem stabilizovat zemi. Tato fáze může trvat i několik let," řekl iDNES.cz Pánek.

V lednu se na Kubě konaly "volby", v nichž pětadevadesát procent Kubánců odevzdalo hlas jednotným kandidátům navrženým do parlamentu jedné z posledních komunistických zemí světa. Stoupenci nebo členové opozičních uskupení rozhodně neměli šanci se do 614členného zákonodárného sboru dostat, protože jedinou legální silou na ostrově je komunistická strana.

Do zákonodárného sboru byl volen i Fidel Castro. Ustavující schůze zákonodárného sboru se plánuje na tuto neděli, poslanci na ní zvolí 31 členů státní rady a vyberou i jejího předsedu. Tím byl doposud Fidel. Šéf státní rady je současně hlavou státu, předsedou vlády a vrchním velitelem armády. Fidel se už tedy o post ucházet nehodlá.

Udrží se na Kubě po odchodu Fidela Castra současný režim?

celkem hlasů: 9827

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. března 2008. Anketa je uzavřena.

Ano, ale ne dlouho
Ano, ale ne dlouho 5605
Ano
Ano 3702
Ne
Ne 520

Bush doufá v demokratické změny
Fidel Castro přidělával vrásky deseti americkým prezidentům. Byl jedním z hlavních hráčů studené války. A také inspirací pro revolucionáře všude po světě. Na Kubě má pořád silný kult osobnosti - i když drží za mřížemi přes dvě stovky politických vězňů.

Obyvatele "ostrova svobody" tak zpráva o jeho odchodu šokovala. Naopak kubánští emigranti v USA se radují, stejně jako se radovali, když Fidel onemocněl a musel předat pravomoci Raúlovi.

George W. BushKe zprávě o Castrově důchodu už se vyjádřil i americký prezident George Bush. "Odchod Fidela Castra by měl být začátkem éry demokratických změn na Kubě," řekl Bush ve rwandském hlavním městě Kigali, kde je momentálně na návštěvě. Doufá prý, že Kubánci dospějí ke svobodným a férovým volbám, jež by neměly nic společného s "divadlem" bratří Castrů. - více reakcí najdete ZDE

Zrození "ostrova svobody"
Cesta Fidela Castra k moci začala v roce 1956 rozpoutáním velké revoluce, která o tři roky později svrhla diktátorský režim proamerického Fulgencia Batisty. V čele republiky stanul mladý revolucionář společně s Ernestem Che Guevarou. Zatímco Fidel (celým jménem Fidel Alejandro Castro Ruz) se ujal řízení republiky, Che se stal ministrem průmyslu a jedním z nejvyšších armádních velitelů.

V roce 1965 Castro Guevaru zbavil všech funkcí a ten prchl do emigrace. Osmého října 1967 byl zastřelen v Bolívii, poté se jeho jméno stalo na Kubě symbolem revoluce.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue