Soud začal projednávat případ Koženého a Vostrého

  • 13
Čtením obžaloby začalo dnes u Městského soudu v Praze hlavní líčení v případu bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého. Obviněni jsou z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Za to jim v případě odsouzení hrozí až dvanáctileté vězení. Oba jsou stíháni jako uprchlí.

Soud dnes začal také vyslýchat prvního svědka, Zdeňka Častorála. Ten koncem roku 2000 nastoupil jako likvidátor Harvardského průmyslového holdingu a později podal v případu trestní oznámení.

Jeho výslech bude pokračovat ještě další dny. Celé jednání pak podle předsedy senátu Dušana Pašky potrvá minimálně půl roku.

Obžaloba má 411 stran a týká se celkem 110 obchodů s cennými papíry. Škoda, které se podle ní Kožený a Vostrý dopustili, se podle posledních propočtů vyšplhala na 16 miliard korun.

Koženého chtějí i americké soudy
Kožený a Vostrý podle obvinění v letech 1995 až 1997 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Poškodili tím holding, který následně skončil v likvidaci.

Na počátku vyšetřování byla škoda vyčíslena podle nominální hodnoty akcií, které byly předmětem údajně poškozujících převodů, asi na 11,5 miliardy.

Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize, Kožený na Bahamských ostrovech. Ocitl se tam ve vazbě kvůli tomu, že o jeho vydání žádaly americké úřady. Kožený je v USA obžalován z korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu a z praní špinavých peněz.

Bahamský vrchní soud ale loni v říjnu v odvolacím řízení rozhodl, že Kožený nemůže být do Spojených států vydán. více zde

O vydání finančníka požádala Bahamské ostrovy také česká justice.

Koženého majetek se počítal na miliardy
Kožený zbohatl počátkem devadesátých let na české kuponové privatizaci. V roce 1990 v Praze založil harvardské fondy, které v první vlně kuponové privatizace získaly body od více než 800 tisíc držitelů investičních kuponů, což byla téměř desetina účastníků.

Ve druhé vlně získala harvardská společnost 292 milionů investičních bodů, čímž se zařadila na třetí místo v úspěšnosti správců. Někdejší emigrant získal moc nad velkou částí české ekonomiky, a když republiku v roce 1994 opouštěl, počítal se jeho majetek v miliardách korun.

V České republice po sobě Kožený zanechal své fondy přeměněné na Harvardský průmyslový holding, který nakonec skončil v likvidaci.

,