Clintonová vyhrála v New Hampshiru a vyrovnala zápas s Obamou

  • 115
Hillary Clintonová vyrovnala souboj amerických demokratů o nominaci do prezidentských voleb. Vyhrála stranické primárky v New Hampshiru, a vrátila tak favoritu Baracku Obamovi porážku z Iowy. Mezi republikány zvítězil John McCain, Mitta Romneyho předstihl o pět procentních bodů.

Ostře sledovaný souboj mezi demokraty byl těsný. Clintonové dalo hlas 39 procent voličů, zatímco Obamovi vyjádřilo své sympatie 36 procent lidí. To jsou čísla po sečtení 96 procent lístků, na nichž už se ale nebude nic moc měnit.

"Během posledního týdne jsem vám naslouchala a našla svůj vlastní hlas," řekla Clintonová krátce po vyhlášení výsledků. "Dopřejme Americe stejný návrat, jaký mi teď umožnil New Hampshire," vzkázala svým příznivcům žena, v jejíž úspěch po fiasku v Iowě nevěřil ani její manžel, exprezident Bill Clinton.

Podle pozorovatelů Clintonové pomohla změna stylu kampaně. Vsadila na emotivnost a přímé rozmluvy s voliči místo tradičních volebních projevů. "Voliči v New Hampshire viděli, kým Hillary opravdu je," glosoval mluvčí Clintonové Howard Wolfson momenty, kdy se v očích bývalé první dámy USA ukázaly slzy a selhával jí hlas.

Demokratka Hillary Clintonová vyhrála stranické primárky v New HampshiruBarack Obama, který minulý týden vyhrál klání v Iowě a který má reálnou šanci stát se prvním černošským prezidentem USA, už Clintonové k vítězství pogratuloval. A svým stoupencům zároveň slíbil, že bude bojovat dál. "Ještě před pár týdny by nikoho ani nenapadlo, že můžeme takového výsledku dosáhnout. Ukázali jste svými hlasy, že se v Americe opravdu něco děje," poděkoval voličům.

Právě Obamu přitom průzkumy favorizovaly - ty poslední mu dokonce předpovídaly vítězství s desetiprocentním náskokem. Kdyby byl zvítězil, nad kandidaturou Clintonové by se začala po druhém neúspěchu stahovat hrozivá mračna.

Clintonové nejspíš pomohla také rekordní volební účast, uvedla televize CNN.

"Voliči nyní ukázali, že to ještě bude dlouhý závod," komentoval výsledky senátor John Edwards, kterého v New Hampshire volilo 17 procent lidí.

"Mac is back!" slavili příznivci vítězství republikána McCaina
John McCain v New HampshireJasnější byl souboj mezi republikány. Arizonský senátor a válečný veterán z Vietnamu McCain dostal 37 procent hlasů. Druhý skončil Mitt Romney s 32 procenty a až třetí byl s velkým odstupem vítěz úvodního nominačního klání v Iowě Mike Huckabee (11 procent).

Pro McCaina znamená triumf v New Hampshiru návrat do hry o Bílý dům. Ještě před pár týdny se jeho kampaň jevila jako nenávratně ztracená. "Dnes večer jsme byli svědky něčeho, co vypadá jako comeback," řekl jedenasedmdesátiletý McCain davu svých příznivců.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

Iowa a New Hampshire jsou v procesu volby amerického prezidenta veledůležité státy. V Iowě se konají první nominační shromáždění, v New Hampshiru zase první opravdové primárky formou voleb. Kdo tu vyhraje, může do dalších měsíců vyhlížet s o mnoho větším optimismem než poražený.

Demokratka Hillary Clintonová vyhrála stranické primárky v New HampshiruVítězství v těchto státech kandidáta zviditelní, přitáhne sponzory i pozornost médií. A to mu ve finále může vynést stranickou nominaci. Kupříkladu z posledních čtrnácti amerických prezidentů byli pouze dva, kteří v New Hampshiru prohráli - Bill Clinton v roce 1992 a George Bush v roce 2000.

Teď budou kandidáti vyhlížet 5. únor, den, kdy se konají nominační souboje v celkem dvaadvaceti státech. Samotná prezidentská volba se koná 4. listopadu, nová hlava státu se funkce ujme v lednu 2009.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue