Luxus na hlavním nádraží obklopují bezdomovci

  • 246
Jako z jiného světa působí prodejna italských oděvů na pražském hlavním nádraží. Zatímco kolem butiku posedávají bezdomovci, panuje tu přítmí a halou občas prolétne zatoulaný holub, obchod Sasch svítí novotou a u vchodu hlídá ostraha.

Butik je první prodejnou otevřenou při postupné rekonstrukci, kterou na hlavním nádraží od prosince 2006 provádí italská společnost Grandi Stazioni. Díky ní se má zdevastovaný vlakový přístav během pěti let proměnit v obchodní centrum plné obchodů a kaváren.

Nákupní zóna v hlavní hale - návrh

Od okamžiku, kdy Italové na nádraží poprvé kopli, uplynul rok. V rámci úvodní fáze, která skončila před Vánoci, vzniklo 1600 metrů čtverečních nových obchodních ploch. V roce 2011 jich má být 16 tisíc, říká mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík. Prodejna Sasch má 400 metrů.

"V průběhu prací zatím nebyl příliš omezen provoz nádraží a služeb pro cestující. V další fázi, která  bezprostředně navazuje, dojde k významnějším zásahům do života cestujících," uvedl mluvčí. 

Rekonstrukce hlavního nádraží

"Například už byly přesunuty pokladny. Postupně bude uzavřena severní část nádraží, od vstupní haly až po nástupiště, v níž bude vybudováno nové zákaznické centrum, kde si cestující budou moci koupit jízdenky, získat informace o spojích a uložit zavazadla," dodal.

Druhá fáze má skončit do konce tohoto roku. Příští rok pak bude vyhrazen jižní části.

Rekonstrukce hlavního nádraží

Butik je první ukázkou toho, jak by v budoucnu mohlo nádraží vypadat. Otevřel se na konci roku. V průběhu ledna převezmou připravené obchodní plochy další nájemci. Otevřít by pak podle Hamšíka mohli na přelomu února či ledna.

Změna okolí je pro zatím osamocený obchod žádoucí. "Šla jsem kolem, ale Sasch skutečně není obchod, ve kterém bych měla chuť nakupovat na hlavním nádraží. Když chci nakupovat pěkné oblečení, jdu do Palladia," říká devětadvacetiletá Eva, která pravidelně cestuje do slovenských Košic.

"Bohužel to tu vypadá dost hrozně. Není si tu kam sednout nebo si něco pořádného koupit k jídlu. Bageterie by tu bylo třeba mnohem víc než luxusního obchodu s oblečením," dodává. 

Rekonstrukce hlavního nádraží

I manažer prodejny Lukáš Hlásek připouští, že butik Sasch, který je v České republice jediný, může svým způsobem na umístění v zatím nevzhledné budově ztrácet. Lidé tam ale podle něj chodí. "Samozřejmě se nedá čekat, že by sem šli nakupovat cíleně, ale pokud nádražím procházejí, staví se tu," říká.

Podle plánu Grandi Stazioni mají postupně vymizet stánky, které jsou v hale nádraží rozesety. Nahradit je mají kavárny, restaurace a obchody. Jejich přesná skladba zatím známa není. Část nových nájemců se objeví právě zjara, další přijdou až po ukončení druhé fáze obnovy, to znamená na přelomu příštího roku.

Vstup do hlavní haly - návrh

Hlavní nádraží by se tak mělo přiblížit západoevropskému standardu a stát se lukrativní obchodní plochou, kudy denně projdou tisíce lidí - podobně jako třeba pražské letiště. Dá se očekávat, že tomu budou odpovídat i nájmy. Jejich výši ale mluvčí prozradit nechtěl.

"Vždy záleží na velikosti pronajaté plochy, umístění a délce pronájmu," řekl.

 


Česká nádraží v novém

V Projektu živá nádraží se mají české železniční stanice přeměnit v multifunkční centra s obchody a restauracemi. České dráhy se na přeměně přímo nepodílejí, finance jdou ze soukromých zdrojů.  Aktuálně se staví v Praze na hlavním nádraží, v Havlíčkově Brodě, v Teplicích, Kolíně a Mariánských Lázních. "Celkem už vzešli z výběrových řízení partneři pro rekonstrukci a přestavbu 28 lokalit, další výběrová řízení právě běží, nebo se připravují," uvedl mluvčí ČD Ondřej Kubala. Pro rekonstrukci je vytipováno 132 nádraží.

Partnera pro rekonstrukci má už i nádraží v Holešovicích, odkud vyjíždí rychlovlak Pendolino. Se společností  Navatyp ČD založily společný podnik, společnost Centrum Holešovice, a.s. Přesný termín dokončení není znám. České dráhy rekonstruují i z vlastních zdrojů či za pomoci měst, jako to bylo v případě Ostravy - Svinova - více zde

Grandi Stazioni v ČR

Grandi Stazioni získalo starou i novou budovu hlavního nádraží do pronájmu na třicet let. Za investici do hlavního nádraží v Praze, Karlových Varech a Mariánských Lázních zaplatí zhruba miliardu, z toho je asi polovina financována UniCredit bank. Práce provádí Metrostav.

Revitalizace v  Mariánských Lázních začala v říjnu a měla by trvat 18 měsíců.  Nádražní budova v Karlových Varech je ale podle Hamšíka v natolik špatném stavu, že rekonstrukce nemohla začít. Grandi Stazioni proto jedná s Českými drahami o modifikaci projektu.