První kilometry v luxusním tanku: Land Cruiser V8 v akci

  • 18
Nebudete v něm hloupě vypadat na firemním parkovišti, na horách, v poušti nebo v tropech. Nová generace Land Cruiseru se právě začala prodávat.

Od přední nápravy Land Cruiseru se ozývají zvuky, že si se spolujezdcem říkáme, že se to auto musí každou chvíli rozpadnout.

Ale ono nejenže drží pohromadě, ale k tomu ještě šplhá přes skálu jako horský kamzík. No, vzhledem k jeho velikosti se spíš podobá hrochovi. Ale přeci jen šplhá.

A nejlepší na tom je, že řidič nic nedělá. Jen si z okénka hlídá příliš vystupující balvany a podle jejich polohy točí volantem.

"Pedály nejsou vaše starost," už asi potřetí poznamenává jeden z profesionálů od Toyoty, kteří nám pomáhají se zvládáním těžkých pasáží při terénních jízdách, které jsme absolvovali v polopouštních podmínkách na ostrově Fuenteventura.

Starost o správné dávkování brzdy i plynu totiž přebrala elektronika. Díky ní se auto extrémním terénem sune jako tank.

Zdá se, že ho nic nezastaví. Takové zvládání terénu umožňuje systém Crawl Control, jímž je standardně vybavena benzinová verze Land Cruiseru V8.

Tlačítko systému má tři polohy – LO, MID a HI. Tyto polohy odpovídají rychlosti zhruba 1, 3 a 5 kilometrů za hodinu. Rychlosti tedy nastavujeme podle aktuálního terénu.

Může se hodit

Internetová inzerce terénních automobilů www.automodul.cz

Smůla je, že tento systém nemá naftová verze. Její řidič si musí vystačit jen se systémem pro sjíždění z kopce označeným zkratkou DAC (Downhill Assist Control).

Ovládání plynu je na něm, elektronika řídí pouze brzdění. Při jeho použití se z útrob vozu ale znovu ozývají velmi nepříjemné zvuky.

Samozřejmostí je pak asistent pro rozjezd do kopce, který zabrání tomu, aby auto při rozjíždění v kopci či stráni couvalo dolů.

I díky těmto systémům Land Cruiser dokáže vyjet svah se sklonem 45 stupňů a zvládne boční náklon až do 44 stupňů. Brodivost je 70 centimetrů.
 
Sázka na jistotu
Land Cruiser V8 je díky svým předchozím generacím legendou mezi terénními auty.

A přesto, že interiér překypuje luxusem, ani novinka po technické stránce nic neztrácí. Toyota například vsadila na osvědčenou rámovou konstrukci a lépe vybavené verze mají tlačítkem nastavitelnou světlou výšku.

Vše proto, aby jízda v terénu byla co nejsnadnější a nejpohodlnější. Toyota nepodcenila ani bezpečnost. Ve standardní výbavě jsou dva čelní, čtyři hlavové, čtyři boční a dva kolenní airbagy.

V případě krizového brzdění nebo převrácení auta se aktivuje takzvaný pre-crash systém, který automaticky přitáhne bezpečnostní pásy, aby cestující případný náraz absolvovali v ideální poloze.

Po nárazu pak dvoufázové omezovače síly ovládají napětí v pásech a postupně ho zmírňují, aby klesla síla působící na břicho a hrudník pasažérů na předních sedadlech.

Dva motory na výběr
Zákazníkům v Česku Toyota nabízí volbu mezi dvěma osmiválcovými motory - jedním naftovým a jedním benzinovým.

České zastoupení automobilky očekává, že zájem bude hlavně o verze s dieselem, počet  prodaných benzinových modelů zřejmě půjde spočítat na prstech jedné ruky.

Naftový motor se vstřikováním commnon-rail má objem 4,5 litru a výkon 195 kW (260 koní). Průměrná spotřeba má být podle výrobce 10 litrů na 100 kilometrů.

My jsme v náročných podmínkách jezdili za 15 litrů. Tah naftového motoru odpovídá váze vozu. Žádný sprinter to není, ale to asi nikdo nečeká. Na bezpečné předjíždění to ale stačí.

Trošku zklamáním je značný hluk, který od motoru proniká do kabiny. Tady se diesel nezapře. Faktem je, že mnozí konkurenti to svedou lépe.

Tento problém samozřejmě odpadá u benzinové verze s motorem o objemu 4,7 litru s výkonem 212 kW (288 koní).

Tady ale počítejte se spotřebou, která bude ukazovat až k dvaceti litrům. Tato motorizace si i proto nejlépe povede v Rusku a na Blízkém východě, kde Toyota předpokládá největší prodeje.
 
Základ pod dva miliony
Testované vozy byly bohatě vybavené. Nechyběla parkovací kamera, navigace,  klimatizace, kožená a vyhřívaná sedadla, dešťový senzor, parkovací senzory, tempomat nebo audisouprava Pioneer s devíti reproduktory a měničem CD, který zvládá přehrávat i formát MP3.

Místa je v autě dost. Nárůst rozměrů celého auta oproti předchůdci je znát. Šesté a sedmé sedadlo jsou však tradičně nouzové. Problém není ani s odkládacími prostory.

Mezi předními sedaly je obrovský chlazený box, láhve s pitím se vejdou i do předních dveří.

Základní cena pětimístné Toyoty Land Cruiser V8 je 1 965 000 korun. Pod kapotou má naftový motor.

Nejlevnější verze s benzinovým motorem stojí 2 255 000 korun. Automobily lze objednat už teď, k zákazníkům se dostanou v únoru.

Land Cruiser V8 v číslech
motor diesel
4,5 V8
benzin
4,7 V8
počet válců 8 8
max. výkon (kW) 195 212
max. rychlost 210 200
zrychlení 0-100 km/h (s) 8,2 9,2
komb. spotřeba (l/100 km) 10 14,4
délka/šířka/výška/rozvor (mm) 4950/1970/1910/2850
max. hmotnost přívěsu (kg) 3 500