Zubaři prozradili, kolik budou účtovat pacientům

  • 163
Třicet korun za vyšetření, devadesát za pohotovost. Ani u zubních lékařů se lidé od ledna nevyhnou regulačním poplatkům. Stomatologická komora včera objasnila nová pravidla. A pozor: budou jiná než u praktických lékařů.

Sami zubaři se dlouho nemohli shodnout. Potíž byla už s definicí preventivní prohlídky. Každý má nárok na dvě - pojišťovnou plně hrazená - zubní vyšetření ročně. Až to druhé je však vedeno jako prevence, je tedy osvobozené od poplatku.

"Dochází ke zmatkům, a to i mezi zubními lékaři. Ale zákon mluví jasně," prohlásil šéf komory Jiří Pekárek. "První prohlídka je základní, poplatek se na ni vztahuje, druhá je preventivní," dodal.

Zubní lékaři podle Pekárka vítají hlavně "pohotovostní" poplatky. Devadesát korun totiž nezaplatí jen ten, kdo vyhledá zubní pohotovost, ale i člověk, který s bolestí půjde v ordinačních hodinách k zubaři, u kterého není zaregistrovaný.

"Návody nemohou být úplné, vždy záleží na konkrétní situaci, nemůžeme vydat univerzální šablonu," říká šéf stomatologické komory Jiří Pekárek. Včera však zveřejnil základní pravidla.

Všechny články k reformě zdravotnictví

Preventivní prohlídka
Každý člověk starší osmnácti let má nárok zajít dvakrát ročně ke "svému" zubaři na vyšetření, které hradí pojišťovna. Za první však třicetikorunový poplatek zaplatí, za druhé ne. Jak to?

"První prohlídka v kalendářním roce je - řekněme - základní, až druhá se označuje jako preventivní, ta je od poplatku osvobozená," říká Jiří Pekárek. Zajde-li tedy pacient v témže roce k zubnímu lékaři dvakrát, za druhou návštěvu už třicet korun neplatí. Podle odborníků je to pravidlo motivující. Kvůli zdravé ústní dutině je totiž dobré chodit k zubaři jednou za půl roku.

Plombování zubů
Najde-li zubní lékař při vyšetření v ústech pacienta kaz a zub hned vyvrtá a zaplombuje, pak jej "zkasíruje" (pokud nešlo o preventivní prohlídku) o třicet korun.

Pokud jej však přeobjedná na plombu na jindy, pak už by pacient dalších třicet korun platit neměl. "Je to však v rukou lékaře. Může zjistit nějakou komplikaci, pak třicetikorunový poplatek požadovat může," dodává Pekárek.

Léčba na pokračování
Ve stomatologii je časté, že léčba probíhá v několika fázích. Kdo má zkušenosti s nepříjemným čištěním kanálků či procesem výroby zubní protézy, ví o tom svoje.

Infografika

. Video

Kolik si budou účtovat zubaři pacientům

Zde platí pravidlo: třicet korun z peněženky vytáhne pacient při prvním vyšetření, při dalších ošetřeních neplatí. "Výjimkou jsou případy, kdy se vyskytne další problém, například afta na sliznici. Jde-li o další ošetření jiného problému, pak třicet korun platí," vysvětluje Pekárek. Bezplatné je i samostatné rentgenové vyšetření.

Naopak pokud vás váš zubní lékař pošle (třeba s trháním špatně rostlé osmičky) k jinému specialistovi, pak třicet korun zaplatíte u obou lékařů.

Děti a zuby
Děti do osmnácti let mají nárok na dvě preventivní prohlídky ročně, bez poplatků. Při dalších vyšetřeních (například při přípravě rovnátek) už za ně rodiče poplatky za návštěvu zubaře hradí.

Akutní ošetření
Když vás v noci k nesnesení rozbolí zub a ráno zajdete k zubaři, u něhož jste registrovaní, zaplatíte poplatek třicet korun. Když vás bolest přepadne v neděli a nemůžete ji ustát do pondělka, musíte na pohotovost. Tam zaplatíte devadesát korun. Stejnou částku si musíte připravit, pokud vyrazíte - byť v ordinačních hodinách - k "cizímu" zubaři, třeba během dovolené. I takový případ se počítá jako pohotovost.

"Je to jinak než u praktiků," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Je to dáno určitými specifiky stomatologie. Pohotovost je instituce, která má zvláštní pravidla. Vycházejí z oborových zvláštností, lépe to popsat nedovedu," dodává Cikrt.

Zubní lékaři za zavedení poplatků za pohotovost dlouhodobě lobbovali. Podle nich se totiž zubní pohotovost zneužívala. "Lidé často zanedbávají preventivní prohlídky a s akutní bolestí chodí na pohotovost," říká Pekárek.

Trochu jinak by to mělo být, pokud za sebe budou zubní lékaři zaskakovat (při dovolené či nemoci). "Pak by měl platit pouze třicetikorunový poplatek, nikoliv ten devadesátikorunový," upozorňuje mluvčí ministerstva. 

Čtěte zítra v MF DNES

Ilustrační foto

JAK TO BUDE U ZUBAŘE
Co zaplatíte u zubního lékaře?
Proč je výhodné mít svého zubaře?
Rady najdete v páteční MF DNES.

.

 

. Co se v lednu změní

Poplatky u zubního lékaře

Co pacient platí

30 korun - při návštěvě, kdy mu zubař provede vyšetření (kromě preventivních prohlídek).

90 korun - při každé návštěvě zubaře, u něhož pacient není registrován.

Co pacient neplatí

Nezletilí a těhotné: Dvakrát ročně mají preventivní prohlídku zdarma lidé do 18 let a těhotné ženy.

Dospělí: Mají chodit na dvě preventivní prohlídky za rok, až ta druhá se neplatí.

Při některých návštěvách: Když jde pacient na rentgen nebo když jde na následné ošetření a není plánováno další vyšetření.

Kdo je od poplatků osvobozen

Poplatky neplatí ten, kdo je v hmotné nouzi a prokáže se příslušným dokladem, který nesmí být starší 30 dnů.

Kdo je v dětském domově nebo ve školském zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy.

Ten, jemuž soud nařídil ochrannou léčbu.

Pokud se pacient musí podřídit zvláštním opatřením. Například má-li infekční onemocnění, má nařízenou izolaci nebo karanténu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video