Statisíce dětí nešly do školy, učitelé vyrazili demonstrovat

  • 787
Stovky učitelů požadovaly na Maltézském náměstí v Praze více peněz pro školy. Jejich dnešní byla vůbec největší v dějinách školství. Zapojilo se do ní skoro 128 tisíc pedagogických pracovníků, tedy více než polovina všech zaměstnanců. Zavřeno zůstalo přes šest tisíc škol.

Učitelé z Prahy a jejich kolegové ze středních Čech, Šumperku, Pardubic a dalších měst se v jednu hodinu po poledni sešli na pražském Maltézském náměstí.

Pedagogové protestovali, protože do resortu přišlo méně peněz, než očekávali.

Odhadem jich mohlo být pět stovek, v rukou měli transparenty, například: "Vládo jsme tady" nebo "Zvoníme na poplach". S krátkým projevem před ně předstoupil i nový ministr školství Ondřej Liška (SZ). - o jmenování Lišky více zde 

Slíbil pedagogům, že se jejich problémy určitě bude zabývat, prý v nejbližší době. "Planých slibů jste již slyšeli celou řadu," nabídl Liška demonstrantům seriózní partnerství.

Stávkující přišel podpořit také šéf Českomoravského odborového svazu Milan Štěch. Vyslovil politování nad tím, že Liškova strana podpořila reformu veřejných financí, která podle něj zemi uškodí.

Učitelé táhli místo na svařák na Sněmovnu
Zástupkyně odborů demonstrantům řekla, že mají v jedné z nedalekých restaurací dvacetiprocentní slevu na občerstvení. "Máte na grog a svařené víno, ať žije advent," dodala. Protestující se však vydali před Poslaneckou sněmovnu.

Demonstrace se ale uskutečnila i v jiných městech. Například v Hradci Králové, Znojmě či České Lípě.

Podle odborářů by školství potřebovalo alespoň tři miliardy korun. Namísto toho vláda přislíbila 933 milionů. "Jsme rádi i za tohle, ale není to dostačující. Školám budou chybět peníze na platy i na pomůcky a různé učebnice, jejichž cena půjde příští rok nahoru," vysvětlil místopředseda odborářů Václav Pícl. - více zde

Dnešní stávka podle nového ministra Lišky nezmění nic na tom, že odboráři požadované tři miliardy navíc na platy a pomůcky pro příští rok nezískají.

Poslanci zřejmě navýší rozpočet o téměř jednu miliardu. Liška kromě toho nabízí diskusi o systémovém a dlouhodobém řešení, které by podobným protestům do budoucna zabránilo.

Stávku pedagogů odsoudil i prezident. "Takové stávky to nevyřeší, vysvětlete jim to," vyzval Klaus novopečeného ministra.

Platy nechtějí zvyšovat, jen zachovat
Peníze, které mají učitelé od vlády přislíbené, však podle šéfa odborářů nepokryjí skoro nic. "Je to třetina toho, co jsme požadovali. Z tří miliard by šly dvě a půl na platy a zbytek na pomůcky. Z peněz, které máme dostat, nepůjde na pomůcky nic," řekl Dobšík.

Odborářům vadí i nízké platy učitelů. Upozorňují na to, že průměrná hrubá mzda učitele je 23 016 korun. Představují si, že by to mělo být 30 tisíc. Už jen proto, že většina z pedagogů má vysokoškolské vzdělání a v porovnání se zahraničím jsou mzdy českých učitelů mnohem nižší.

"Peníze, které na platy chceme, jsou ale na to, aby pedagogové brali v příštím roce alespoň stejně jako letos. Nepůjdou na navýšení platů," dodal Dobšík.

Stávkuje více než polovina zaměstnanců
Protest pedagogických zaměstnanců se dotkl především středních a základních škol. Většina z nich byla úplně zavřena, další se připojily symbolicky či omezeným provozem.

Do stávky se zapojily i mateřské školy, s ohledem na věk dětí a možnosti jejich hlídání ale v omezenější míře.

"Stále to roste. V tuto chvíli se do stávky zapojilo už 128 tisíc pracovníků škol," řekl v půl druhé iDNES.cz předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Například ve Zlínském kraji zůstalo zavřeno devadesát procent základních škol, v Karlovarském kraji osmdesát procent. Stejně tak ve středních Čechách či na Liberecku.

"V okrese Hradec Králové se ke stávce připojilo kolem 85 procent základních škol. U středních škol je podpora stávky kolem 60 procent," uvedla předsedkyně školských odborů v Hradeckém kraji Růžena Ryglová.

Soukromé školy, kterých je několik set, stávku podpořily. Až na výjimky se jí však neúčastní, protože by musely vracet školné. Do stávky se nezapojily ani církevní školy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue