Na snowboard jsem vlezl poprvé ve 34 letech

VIDEO: Jak jsem se postavil na snowboard ve 34 letech

  • 10
Mělo to být normální pracovní kafe. Standardní navázání kontaktu a dohoda o nějaké té budoucí spolupráci. To vše se taky odehrálo. Ale ten nejgeniálnější nápad přišel na konci schůzky, kdy jsem se "prořekl", že nejenže téměř neumím lyžovat a že jsem nikdy nejel na snowboardu, ale co hůř, že jsem prkno nedržel ani v ruce.

"Nejdeš s dobou, sakra. Jezdit tě naučíme. Až ti vyrostou děti, budou nadšený, že táta není konzerva,“ zněla okamžitá reakce snowboardových harcovníků z Burton týmu.

"To je dost dobře možný,“ pomyslel jsem si, "pokud to však jejich táta přežije.“ Ale rozhodl jsem se, že do toho, i "na stará kolena“, půjdu.

Hned následující týden jsem si šel do Burtonu vybrat vybavení. Co bych si vlastně měl jako začátečník pořídit, jsem ale vůbec netušil. Naštěstí mají v obchodě Kubu Čermáka, který je jako starý snowboardista rádcem nejpovolanějším.

Na to, jak jsem si vybíral vybavení, se můžete podívat na videu: třeba pomůže v prvních krůčcích směrem ke zdolávání svahů na ďábelském prkně i vám.

Ve čtvrtek 6. prosince se potom přijďte na stránky Xman.cz podívat na mé první pokusy, které se uskutečnily na ledovci v Rakousku. Kluci z Burton crew vše okomentují a poradí, jak se snowboardingem začít.

Speciální díky firmě Samsung.

ROZHOVOR

Na pár praktických rad při výběru jsem se zeptal Ondry Zvoníčka z Burton teamu.

Ondra Zvoníček

Ondro, podle čeho se rozhodovat při výběru snowboardu?
Výběr prkna by se měl především odvíjet od myšlenky, "co by člověk chtěl na snowboardu dělat“. Je důležité v tom mít jasno, protože snowboarding nabízí několik stylů, podle kterých se prkna rozdělují. Základní rozdělení spadá do tří kategorií: freestyle, freeride a race. Ačkoliv to pro laika nemusí být na první pohled zcela zřejmé, snowboardy v těchto kategoriích se od sebe liší téměř vším (tvar, délka, konstrukce). Pokud vám někdo někdy tvrdil, že není prkno jako prkno, měl pravdu.

Mohl bys jednotlivá prkna popsat?
Freestylová prkna jsou určena téměř pro všechny radosti, které snowboarding nabízí. Od jízdy po sjezdovce přes skoky ve snowparcích, zatáčky v prašanu až po jibbing ve městě. Pro freestyle jsou specifické kratší a měkčí snowboardy s vycentrovanými inzerty pro vázání, tak aby se deska dala využít při jízdě oběma směry. Popředu i pozadu. Pro tvar snowboardů se často používá označení "TWIN“, to znamená že NOSE (špička prkna) a TAIL (zadek prkna) mají stejný tvar.

Freeridová prkna jsou více zaměřena na terény mimo sjezdovky, tedy na volné "backcountry“ ježdění v čerstvě napadlém prašanu. Základní rozdíl mezi freestylovým a freeridovým snowboardem spočívá v jeho délce. Desky zaměřené na freeriding bývají záměrně delší a širší, tak aby lépe "surfovaly“ v prašanu. Širší a delší deska v prachovém sněhu zaručí mnohem lepší stabilitu. Tvar desek je také přizpůsoben pro terén "backcoutry“:  NOSE (špička prkna) je tedy delší a více zvednutá, aby lépe klouzala a nebořila se do sněhu. TAIL (zadek prkna) naopak kratší. Inzerty pro vázání mají BACKSTANCE, celé vaše těžiště je tak posunuto mírně dozadu směrem k TAILU.

Race prkna jsou od výše uvedených snowboardů úplně odlišná. Slouží hlavně pro jízdu na sjezdovce a lámání rychlostních rekordů mezi slalomovými brankami. Na race snowboardech se jezdí v přeskáčích a ve tvrdém vázání. Tvar desek je přizpůsoben pro rychlou jízdu. Mají velký rádius, střed prkna je hodně úzký a mají zvednutou pouze jednu patku NOSE (předek snowboardu).

Podle čeho vybírat boty a vázání?
S vázáním už je to trošku jednodušší než s výběrem snowboardu. Pro freestyle a freeriding jsou podobná vázání. Liší se od sebe hlavně výškou patek. Pro freestyle jsou patky nižší a pro freeriding naopak o něco vyšší. Nejdůležitější je při výběru tohoto kterého vybavení kompatibilita produktů. Proto doporučuji koupit vázání a boty u jedné značky. Z vlastní zkušenosti preferuji kvůli pohodlnému ježdění celoplastové vázání, které funguje v souladu s pohybem nohy a nijak vás neomezuje při jízdě.

Boty se od sebe liší hlavně tvrdostí a vložkou. Pro freestyle platí stejné vlastnosti jako při výběru snowboardu. Používají se boty s měkčí vložkou. Výběr bot by se měl odvíjet hlavně od osobního pocitu, jak vám bota sedí na noze. Neměla by vás nikde tlačit a zároveň by měla dobře držet kotníky.

Ondra Zvoníček

Je vlastně pro snowboarding potřeba speciální oblečení ?
Samozřejmě že se dá jezdit téměř ve všem, třeba v kombinéze po dědovi nebo babičce. Je jen na vás, v čem chcete jezdit a jak moc vám záleží na funkčnosti outwearu. Pokud se na horách chcete cítit v teple a v suchu, doporučuji vyhledat speciální snowboardové oblečení. Důležité jsou materiály, ze kterých se vyrábí.

Rozděluje se hlavně podle velikosti vodního sloupce a zateplení. Z vlastní zkušenosti doporučuji spíše investovat do kvalitního outwearu. Na horách bývá často nevyzpytatelné počasí a speciální oblečení vás v pohodě ochrání jak proti dešti, sněhu, tak i proti silnému větru a zimě.

Ondro, jak ses vlastně ke snowboardu dostal? Co tomu předcházelo?
Odmalička mě lákal skateboarding, který byl v době, kdy jsem začínal, o něco dostupnější než snowboarding. Od táty jsem dostal první skate a začal skateovat. O něco později jsem přešel ze skateboardingu na snowboarding.

Ondra Zvoníček

Jezdíš už sedmou sezonu. Mezitím ses stal členem teamu Burton. Co tomu všechno předcházelo?
Předcházel tomu vývoj ježdění. Snaha upozornit na sebe. Jezdil jsem po závodech a doufal, že si mě někdo všimne. Tehdy to byla jediná možnost, jak se dostat ke sponzoringu. Asi po roce závodění se mi to podařilo. Dostal jsem možnost jezdit za dvě české značky,  Salebra/LTB snowboards. O tři roky později přišla nabídka od Burtonu a já ji vzal.

Snowboarding má několik podob. Jsi spíš závodník, nebo dáváš přednost ježdění ve volném terénu?
Mám rád snowboarding takový, jaký je, a snažím se využívat všechny jeho podoby…

Víme o tobě, že jsi letošní léto strávil na Novém Zélandu. To se nestává každý den. Jaké to bylo?
Bylo to něco jiného, snowboarding se tam bere trochu jinak než Evropě. Na Novém Zélandu jsem byl dva měsíce. Přes měsíc jsem strávil na Jižním ostrově v oblasti Wanaky a Qeenstownu, kde leží jeden z nejproslulejších snowparků na jižní polokouli,  Snowpark.NZ. Po měsíci ježdění proběhl desetidenní trip přes Jižní ostrov na Severní a objevování zélandské přírody, která za to bezpochyby stojí.

Existuje ještě nějaká lokalita, kterou bys chtěl se snowboardem navštívit?
Určitě bych se chtěl někdy podívat do Japonska, na Aljašku, do Ruska… Destinací je ještě mnoho.

VŠECHNY ČLÁNKY - Jak jsem se učil na snowboardu

Jaké máš plány do budoucna?
Budou se odvíjet hlavně podle zimy. Stejně jako většina jezdců doufám, že letos bude lepší sněhová nadílka, než byla minulý rok. V první řadě se chci věnovat natáčení video pártu do vznikajícího snowboardového filmu The Lab, dál mám celkem pestrý program od Burtonu. Do toho bych chtěl určitě stihnout pár závodů.

Ondra Zvoníček

FOTOGRAFIE: Jiří Švorc a Davidblazek.cz

Ještě něco o Ondrovi Zvoníčkovi

jméno atd.

 Ondřej Zvoníček / 22 / Praha

Sponzoři: Burton / Gravis foot wear / R.E.D. protection / Spy Optic / WeSC / Skull Candy / Freemagazine

další koníčky  Skateboarding / Art / Design
oblíbená lokalita na snowboarding  Špindlerův Mlýn (CZE) / Zillertal (AUT) / Flumserberg (SUI)
hudba  LCD soundsystem / The Rapture / The White Stripes / Handsome boy modeling school 
film a žánr  Lords of War / Night on Earth / na žánru tolik nezáleží 
drink  Cola / Rum
jídlo  Pasta / Asie
literatura  C.D. Payne / Holubí Mambo / Odborná literatura
nejsilnější životní zážitek  Ranní probuzení na horách, slunce a metr čerstvého prašanu :)