Jan Ruml při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz.  (19.11.2007)

Jan Ruml při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz. (19.11.2007) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dokázal jsem lidi spojovat, říká Jan Ruml

  • 311
Bývalý politik Jan Ruml vidí největší problém současné politiky v její malé důvěryhodnosti. Přestože on sám teď není v jejím středu, snaží se být veřejně činný. Trápí ho například to, že ministerstvo vnitra nemá dostatečně zpracovanou koncepci bezpečnostní politiky.

„Pokud bych v politice byl, snažil bych se obnovit důvěru mezi politickou a společností. Ale v současné době netoužím po návratu,“ uvedl v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz Jan Ruml.

Za jednu z největších chyb ve své politické kariéře považuje bývalý politik svůj předčasný odchod z čela Unie svobody. „Myslím, že jsem dokázal lidi spojovat. Dalším předsedům již se toto tolik nedařilo a US se rozdělila na část, která chtěla spolupracovat s ČSSD, a na část, která chtěla spíše spolupracovat s ODS,“ přiznává Ruml.

Tragickým momentem v historii US byl rozpad čtyřkoalice, v níž unie hrála důležitou roli. „Po jejím rozpadu začala mít US problémy se svou vlastní politickou identitou,“ dodává Ruml.

Jako bývalý politik nechce být příliš kritický k počínání svých nástupců. „Dnes je jiná doba než v 90. letech a také je jiná nálada ve společnosti. Přesto si myslím, že by se politici více než sami sobě měli věnovat správě věcí veřejných,“ myslí si.

Je však potřeba vidět a sledovat příliš těsné spojení sociálních demokratů s komunisty. „Sociální demokracie by se měla z této závislosti vymanit a vytvořit skutečně moderní sociální demokracii. I přesto však komunisté zde v nejbližších letech budou získávat ve volbách 10 - 15 procent hlasů,“ domnívá se Ruml.

V otázce výběru prezidenta se přiklání na stranu soupeře současné hlavy státu. „Václav Klaus je příliš spojen s devadesátými léty, jejichž interpretace naši společnost rozděluje. Proto bych přivítal kandidáta, který by byl v hodnocení toho, co se stalo, svobodnější. Pan Švejnar by takovým kandidátem být mohl,“ vysvětlil svoje stanovisko Jan Ruml.

Čtenáře zajímal také Rumlův pohled na takzvaný sarajevský atentát, při kterém část členů ODS vyzvala na podzim 1997 tehdejšího předsedu Václava Klause, který byl tehdy na návštěvě v Sarajevu, k odstoupení z čela strany.

„Tento krok byl pouze reakcí na finanční machinace v ODS. Pouze mohu doufat, že tato událost byla dostatečným poučením pro politické strany, aby vlastní financování řešily způsobem, který neodporuje zákonům,“ míní Ruml.

Zklamán je z vývoje, kterým se ubírá ministerstvo vnitra. „Mám obavy, že ministerstvo vnitra nemá dostatečně zpracovanou koncepci bezpečnostní politiky, z čehož vyplývají velké problémy především pro policii. Je mi líto ztraceného času,“ dodává Jan Ruml.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue