17. listopad: Ráno patřilo politikům, odpoledne protestům

  • 963
Letošní 17. listopad byl v Praze jedním z nejrušnějších za poslední roky. V ulicích demonstrovali pravicoví radikálové, odpůrci radaru i kritici poměrů v Číně. Politici si svátek připomněli hned ráno. Jako první položil květinu na Národní třídě Jiří Paroubek.
Speciál: Plnoletá demokracie

Po osmé hodině přišli k památníku na Národní třídě sociální demokraté, šéf Sněmovny Miloslav Vlček, místopředseda Bohuslav Sobotka a předseda strany Jiří Paroubek. Ten si přivstal zřejmě proto, že spěchal na svou svatbu.

Po deváté hodině se sešly desítky lidí před Hlávkovou kolejí, která symbolizuje represe nacistů z roku 1939. Němci po studentských demonstracích, kdy byl zabit Jan Opletal, uzavřeli vysoké školy, některé studenty popravili a mnohé odvlekli do koncentračních táborů.

Přítomni byli prezident Václav Klaus, vicepremiér Martin Bursík, šéf Sněmovny Vlček, další představitelé a také pamětníci předválečných událostí.

"Sedmnáctý listopad skrývá dvě výročí. Přes velký časový odstup jsou obě propojena, neměli abychom zapomínat ani na jedno, ani na druhé," uvedl prezident ve svém projevu. Řekl také, že ke komunistické totalitě po válce přispěla významná část české inteligence, která se nechala v meziválečné době omámit levicovými utopistickými vizemi.

Největší koncentrace politiků byla ke spatření v 10 hodin u památníku na Národní třídě. Kromě hlavy státu sem přišli například premiér Mirek Topolánek, primátor Pavel Bém, všudybyl Miloslav Vlček i jeho protějšek ze Senátu Přemysl Sobotka.

"Kladení věnců je také jeden ze způsobů připomínky výročí. Dnešní politická garnitura ale vzpomínku nese v sobě a je to pro ni nezapomenutelná skutečnost, která se před osmnácti lety stala," řekl prezident Klaus poté, co k pamětní desce položil květiny.

Premiér Topolánek se vyjádřil k tomu, že je na dnešek ohlášeno několik demonstrací. "Patří to k demokracii a myslím si, že je to správně. Že lidé mají možnost vyjadřovat svůj názor, že tady nečekají vodní děla ani policajti s pendreky. V tom je ten obrovský rozdíl."

Svíčky zapálili i předseda Strany zelených Martin Bursík a poslankyně Kateřina Jacques. Naopak chybět bude na vzpomínkových akcích první polistopadový prezident Václav Havel, který pobývá v zahraničí.

Pohřbívala se svoboda slova i radar
Zatímco ráno Dne boje za svobodu a demokracii patřilo politikům, odpoledne se hlavně demonstrovalo.

Dvě hodiny po poledni se na Palackého náměstí sešli příznivci krajní pravice. Symbolickým pohřbem svobody slova kritizovali údajné pošlapávání práv. - více zde

Po čtvrté se sešlo zhruba patnáct set odpůrců stavby amerického radaru na Václavském náměstí. Vládu kritizovali za to, že nechce vypsat referendum. - více zde

Nesouhlas s hlavní myšlenkou demonstrace již dříve vyjádřili někteří studentští vůdci z roku 1989. Domnívají se, že demokracie v Česku není kvůli radaru ohrožena. Například podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka demonstrace pouze zneužívá datum 17. listopadu. - chat se Šimonem Pánkem čtěte zde

Kromě zmíněných dvou akcí se Pražané mohli stát svědky několika dalších - zhruba sto lidí demonstrovalo na Můstku za spravedlnost a právní stát, na porušování lidských práv v Číně a pronásledování přívrženců Fa-lun-kung upozorňoval pochod orchestru, který tvoří asi osm desítek stoupenců tohoto náboženského učení.

Celkem je dnes v metropoli v pohotovosti osm set policistů a strážníků.

Jste spokojeni s polistopadovým vývojem?

celkem hlasů: 19953

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 1. prosince 2007. Anketa je uzavřena.

SPÍŠE ANO
SPÍŠE ANO 10551
SPÍŠE NE
SPÍŠE NE 4949
VŮBEC
VŮBEC 2672
VELMI
VELMI 1781
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video