Mladé víno jsou rychlé peníze

  • 2
Pustit se do výroby svatomartinského vína je pro vinaře trochu risk. Proti loňsku ho ale podstoupilo dvakrát více vinařů než loni. O mladá vína roste zájem a co prodám teď, i když za nižší cenu než později, je jistota, říkají si.

Prodej mladého domácího vína pod značkou Svatomartinské odstartoval v neděli 11. listopadu v 11 hodin. Vinaři ho pod touto značkou letos nabízejí na šest set tisíc lahví, loni to byla zhruba polovina.

Podle Josefa Balíka, předsedy jedné ze dvou komisí, která přihlášená svatomartinská vína schvalovala, je mladé víno "šlágr" a v dalších letech to bude ještě zajímavější. "Je to obrovská konkurence pro Beaujolais," říká i sommeliér Makra Ivo Dvořák. Na ukázce Francie, kde se z mladého červeného stala tradice i velký byznys, se poučili i na Moravě.

"Poptávka po svatomartinském jde každým rokem nahoru o sto procent," pochvaluje si marketingový šéf Vinných sklepů Valtice David Šťastný.

S propagací svatomartinského výrobcům pomáhá Vinařský fond, prodávají ho skoro všechny velké obchodní řetězce a restaurace se předhání v nabídkách na svatomartinskou husu zapíjenou výhradně tímto vínem.

Do výroby svatomartinského vína se proto pouští malí i velcí. Jde pro ně o vítaný zdroj rychlých příjmů v době, kdy letošní víno zraje v sudech a ještě pár měsíců bude.

popisekPodívejte se: www.idnes.tv
Jaké je letošní svatomartinské víno

"Výrobně to moc nemám rád, protože na vína se hodně spěchá," říká k svatomartinskému Miloš Michlovský, majitel Vinsekelektu. Vyrobili proto jen tolik svatomartinského, kolik měli dopředu nasmlouváno, dohromady deset tisíc lahví.

Do výroby svatomartinského se letos chtělo pustit 77 vinařů, z nichž deset jich ale neprošlo schválením komise degustátorů. Z celkového počtu přihlášených vín jich neuspěla zhruba pětina.

Riziko, že neuspějí, si vinaři dobře uvědomují, ale konkurence a šance na rychlé tržby je nutí do toho jít. "Dnes se každý dívá, co prodá. Nedá tam třeba celou šarži, ale když už něco prodá v této podobě, tak je to prodané," vysvětluje Balík motivaci vinařů. Svatomartinské sice prodají za méně než uleželé víno, ale zato mají peníze hned.

Horší je, když už má vinař svatomartinské nalahvováno a pak mu komisí neprojde. To se stalo i letos, ale kdo to byl, vinařský fond nechce prozradit. "Nemá smysl uvádět vína, která neprošla, protože to neznamená, že nejsou kvalitní, jen nesplňují stanovené parametry," říká za Vinařský fond Pavel Večeřa.

Někteří vinaři se pro jistotu na možnost odmítnutí přichystali. Ve Vinařství u kapličky z obce Zaječí si poradili tak, že vyrobili mladá zemská vína a nálepka "svatomartinské" je na lahvi zvlášť. Kdyby tedy víno komisí neprošlo, prodávalo by se pouze jako zemské víno, a to komise schvalovat nemusí.

Na vlně mladého vína, i když ne pod svatomartinskou značkou, se vezou i další vinařství. Sonberk například uvádí na trh mladý Moravský Muškát. "Chtěli jsme, aby se mohlo vyrábět svatomartinské i z této odrůdy, ale nesetkalo se to s velkým zájmem," popisuje sklepmistr vinařství Oldřich Drápal.

Dnes se může bílé svatomartinské dělat pouze z odrůd Müller Thurgau a Veltlínské červené rané. Právě tyhle odrůdy chtěli v počátcích vinaři podle Drápala podpořit, protože měli potíže s jejich odbytem.