Sparta vedla, ale pak zápas nezvládla

• 1409
Praha - Sparťanští fotbalisté sice po dvou letech dali v evropských pohárech doma gól, ale radost jim nepřinesl. V úvodním utkání základní skupiny Poháru UEFA nečekaně podlehli průměrnému FC Curych 1:2. Když zápas skončil, sparťany po mizerném výkonu vyprovázel ze hřiště pískot hrstky naštvaných fanoušků, což se letos nestalo poprvé.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Sparta v je v krizi, z pěti ligových zápasů vyhrála jen jediný. A do toho přišla porážka s Curychem. Navíc doma mužstvo padlo potřetí za sebou, po porážce s Boleslaví a v derby se Slavií prohrála s týmem, který ničím neoslnil.

Jenže sparťané byli ještě horší. Po nadějném začátku jejich hra úplně zvadla. Domácí se topili v nepřenostech, bylo to zoufalství. A stadion skandoval: Bílek ven!

V ponuré atmosféře neměli sparťané čím strhnout fanoušky, kteří byli otrávení, navíc jich přišlo málo.

Prohlédněte si video

Vítězný gól Alphonseho v 62. minutě nebyl pro Spartu jedinou ranou. Ta mužstvo postihla už v noci před utkáním, kdy několik hráčů onemocnělo střevní virózou.

Kladrubský, Kulič a Kolář dokonce museli na vyšetření do nemocnice, infekce do zápasu nepustila ani nejlepšího hráče a kapitána Pospěcha.

Přesto se to v úvodu utkání neprojevilo, Letnou zněl potlesk. Sparta ve slátané sestavě, bez zraněných opor Horvátha, Abrahama a Huška a čerstvě nemocných reprezentantů začala náporem a vytvářela si šance.

Vedení jí vynesla aktivní hra. Od začátku se do soupeře pustila s nebývalou chutí. Hráči překvapili drzými kličkami a pohlednými akcemi. Gól mohli dát dřív než ve 24. minutě, ale jejich zakončení je už delší dobu bolavé.

Po centru Rezka netrefil Došek branku ani z malého vápna a pak dvakrát zklamal Slepička. Nejdřív Matušovičův nádherný pas poslal zblízka ve skluzu jen do brankáře a pak po báječné kombinaci Rezka s Limberským se mu čtyři kroky od branky míč zamotal mezi nohama.

Ale nakonec si fanoušky udobřil a spoluhráče na chvíli uklidnil. Po úniku Kadlece vletěl do jeho prudkého centru a stehnem usměrnil míč s pomocí břevna do sítě. Na oslavu gólu vystřihl salto.

Jenže poté sparťané ubrali, což se jim vymstilo. A ze standardní situace inkasovali. Řepka s Brezinským nechali vyskočit vysokého Kondého, který vyhrál souboj s brankářem Poštulkou a hlavou skóroval.

Do té doby hosté téměř nic nepředvedli, v útoku byli bezradní, jejich přihrávky často mířily do ofsajdu. V obraně byli nedůrazní, nechávali se obejít a souboje jeden na jednoho prohrávali.

Ale po gólu se zvedli, sparťany vyrovnání utlumilo a druhý gól zlomil.

Domácí si už tolik nevěřili, hráli alibisticky, zbavovali se míče a chybovali. Ač se ve druhém poločase snažili, po rychlém brejku inkasovali. Byla to jednoduchá akce, Šícháví lehce utekl po křídle a u jeho přízemního centru byl první Alphonse - 1:2.

Dohrávalo se bez vzrušujících okamžiků, Sparta si na vyrovnání šanci nevytvořila, ač posledních jedenáct minut byli hosté v deseti bez vyloučeného Hassliho. Ten pobyl na hřišti pouhé dvě minuty.