Ona

Otec u porodu: riziko, nebo přínos?

  • 438
Jedni tvrdí, že když vidí muž rodit svou ženu, s jejich sexuálním životem je konec. Druzí naopak, že přítomnost otce u porodu posiluje partnerský vztah a zlepšuje vztah otce k dítěti. Jak je to ale ve skutečnosti? Je lepší, pokud se muž porodu zúčastní, nebo by si tento zážitek měl odpustit?


Videoukázka: zrození nového života

Unikátní záběry odhalují tajemství porodu. Na trojrozměrném modelu nejprve uvidíte uložení plodu v děloze. Děložní stahy, snímané miniaturní kamerou v těle matky, pak pomohou dítěti protlačit se porodními cestami na svět. Na konci jsou pak spokojení rodiče a nový malý člověk. Další zajímavé záběry najdete na DVD Lidské tělo 1, které vychází s MF DNES v úterý 9. října.


V posledních letech se z otců u porodu stal prakticky módní trend. Celebrity i "obyčejné" ženy rodí za přítomnosti svých partnerů i manželů. Muži kráčejí na porodní sály s kamerami a fotoaparáty. Přitom však ani sami lékaři nejsou jednotní v tom, jestli je muž u porodu pro rodičku přínosem, nebo jde spíš o neužitečný až nebezpečný módní trend. Jaké jsou tedy argumenty příznivců mužů u porodu i jejich odpůrců?

Proč ano
Odborníci, kteří propagují přítomnost otců u porodu, argumentují především psychickým přínosem pro rodičku i jejího partnera. Například výzkum zveřejněný v Journal of Gynecology ukazuje, že otcové, kteří se zúčastnili porodu, se v budoucnu více podíleli na péči o dítě a vytvořili si k němu intenzivnější vztah.

Významným přínosem je i podpora přímo v době porodu. Příznivci mužů u porodu poukazují často na skutečnost, že v minulosti rodila žena v domácím prostředí za pomoci porodní báby, kterou znala. Nebyla tedy stresována cizím neznámým sterilním prostředním a anonymním nemocničním personálem. Přítomnost otce tak může tento stres zmírnit. Navíc jí partner poskytuje citovou oporu, povzbuzuje ji a rodička má větší pocit jistoty.

Kromě toho může partner ženu masírovat a pomáhat jí tak lépe snášet kontrakce. Může sledovat kontrakce na monitoru a upozorňovat rodičku na blížící se konec kontrakce, aby se mohla lépe uvolnit.

Obvyklou námitku odpůrců otců u porodu, že pro mnoho mužů je zážitek utrpení ženy natolik bolestný, že se s ním nedokážou vyrovnat, zavrhují příznivci s tím, že otec může kdykoli odejít. V mnoha případech je otec přítomen pouze při první době porodní, která může trvat až několik hodin. V jejím průběhu není pohyb rodičky nijak omezen a partner jí tak může pomáhat v přípravě na samotný porod. V okamžiku, kdy dochází k samotnému vypuzení plodu, může partner odejít a vrátit se v okamžiku, kdy je dítě už na světě.

 Soutěž
Vyhrajte DVD o lidském těle!

Proč ne
Proti příznivcům otců u porodu stojí stejně početný a nesmiřitelný tábor jejich odpůrců. Ti argumentují tím, že porod byl po celá tisíciletí pouze ženskou záležitostí. Muži tudíž pro zvládání této situace nejsou nijak geneticky vybaveni a nejenže nemohou ženě poskytnout žádanou pomoc, ale navíc jim tento zážitek může způsobit značné trauma.

Zatímco u ženy v důsledku porodu dochází k výrazným hormonálním změnám, muž v podstatě neví, co má dělat. Navíc k tomu, podle některých psychologů, přistupuje skutečnost, že muž se cítí neužitečný a trpí pocitem, že své partnerce neumí a nedokáže nijak pomoci.

Stejně tak někteří odborníci argumentují případy, kdy porod znamená konec partnerského sexuálního života. Pohled na bolest a krev může být pro některé muže natolik otřesným zážitkem, že už se ženou nadále nedokážou udržovat sexuální vztah. Dokonce se v důsledku přítomnosti u porodu u některých mužů může objevit i jakýsi druh postnatální deprese. Jde o důsledek prožitého stresu, k němuž se mohou přidružit i psychosomatické komplikace.