Fotbal na Žižkově málem přerušila tma

• 28
Praha - Bylo šero, na Prahu padala tma, ale na ligový fotbal na Žižkově se pořád nesvítilo. A ze tmy padl rozhodující gól dohrávky 8. kola mezi domácím týmem a Ostravou (0:2). "Mně to ani nepřišlo, nevnímal jsem, že by byla tma," říkal s úsměvem ostravský stoper David Bystroň, který utkání v 69. minutě první trefou rozhodl.

Necelou hodinu před zápasem, který začínal v 17.15, vyhořel primární okruh za připojením náhradního zdroje energie, který je mimo stadion.

Zápas měla vysílat televize, ale do času výkopu se zdroj opravit nepodařilo. Utkání začalo, ale několik prvních minut z něj televizní diváci nic neměli. Až do té doby, než se České televizi  za doprovodu policejní eskorty podařilo z Kavčích hor na Žižkov přivézt náhradní agregát.

Jenže to pořád nevyřešilo problém s umělým osvětlením. Viditelnost se snižovala. Ostravský trenér Karel Večeřa po hodině hry chtěl po rozhodčím, ať zápas přeruší.

"Chtěl jsem, aby s tím něco udělal. Z lavičky jsem skoro neviděl na branky a hlavně pro gólmany to muselo být hodně nepříjemné," řekl Večeřa.

Mezitím pracovníci zodpovědné firmy rovněž za doprovodu policie chvátali zacpanou Prahou s náhradní součástkou, aby zdroj mohli opravit. Ale v tu chvíli se na hřišti už opravdu schylovalo k přerušení zápasu.

"Záleží na hlavním rozhodčím, jak to posoudí. V žádném případě to nesmí poškodit fotbal," poznamenal Karel Fischer, technický delegát utkání.

Hlavní sudí Jech už byl odhodlaný utkání přerušit. Jenže v tom padl první gól a vzápětí se světla rozsvítila. "Už to bylo na hranici regulérnosti. Ještě dvě tři minuty a zápas by sudí přerušil," řekl delegát Fischer.

Co by se dělo poté? Sudí musí vyčkat až šedesát minut, jestli se umělé osvětlení podaří zprovoznit. Pokud za tu dobu nedojde k nápravě, utkání předčasně ukončí a o jeho osudu rozhodne sportovně-technická komise svazu. "Jelikož na tom klub vinu nenesl, zápas by se opakoval," upozornil Fischer.

Fotbalisté o problému nevěděli, ani hostující kouč Večeřa před zápasem nic netušil. "Nevnímal jsem, že by byla tma. Ale když se pak rozsvítilo, tak to bylo lepší," podotkl ostravský Bystroň.

"Já jsem o problémech věděl, ale na hráče jsme to záměrně nepřenášeli," přiznal žižkovský kouč Stanislav Griga.

Na dotaz, jestli někdy zažil, že by se kvůli tmě zápas přerušil, ostravský kouč Večeřa reagoval už podrážděně: "Bavme se o fotbale a ne o světle. Prostě se to nestalo."

Smutný žižkovský útočník Petr Švancara po zahozené šanci.