Otevírá český multikulturní sen: Meet Factory

  • 2
Praha se zařadí mezi vyspělá světová města. Otevře první rezidenční umělecké centrum podporující setkávání a tvorbu zejména nezávislých umělců.

V bývalé administrativní budově Českých drah na pražském Zlíchově, hned naproti smíchovskému lihovaru, se to hemží lidmi v pracovních šatech. V přízemí nahlas hraje rádio, dívka ve vytahané mikině stojí na štaflích a natírá traverzy typickými bezpečnostními pruhy, jen s trochu jiným barevným rozlišením - šikmé černé pásy nestřídají žluté, ale růžové.

Ve vedlejší místnosti, tedy spíše hale, je na podlaze vedle igelitem potažených desek naskládáno asi deset nových matrací, na stěnách se stářím a vlhkostí popraskaná běloba střídá s prvními tahy sprejem vznikajících graffiti. A v místnosti, plné nerozmístěných kinosedaček, bílí stěny režisérka Alice Nellis.

Mezi dělníky se tu a tam mihne i hudebník David Koller, z další haly je slyšet příruční cirkulárku a vrtačku. Vzniká tu veliký barový pult a tím, kdo navrtává trámky není nikdo jiný, než známý výtvarník David Černý. Zhruba tak to vypadalo v budově Meet Factory, vznikajícím novém centru současného umění, tři dny před tím, než se sem 1. října podívají první diváci.

Kluků už bylo asi moc
Na první pohled se ani nechce věřit, že by alespoň přízemí mohlo být v tak krátkém termínu připraveno k otevření veřejnosti. Ale všichni dělají, co mohou. "Od rána maluji, teď je každá ruka dobrá," usmívá se Nellis v džínové bundě hojně potřísněné bílou barvou.

Projekt Meet Factory, nezávislého multikulturního centra - tedy místa, které zamýšlejí její zakladatelé hlavně jako bod setkávání umělců z různých oblastí i diváků - vzešel z hlavy výtvarníka Davida Černého, který podobná centra v zahraničí navštívil. Spojil se proto s Davidem Kollerem a později právě i s Alicí Nellis.

"David Černý je přes výtvarné věci, David Koller je hudebník. Takže já jsem tu přes film a divadlo. A navíc mám pocit, že mezi sebe chtěli ženskou, že už jich kluků bylo moc," směje se Nellis. Společně založili obecně prospěšnou společnost, neziskovou organizaci, která své veškeré příjmy využívá výhradně na provoz a rozvoj projektu.

Budovu společnost získala od magistrátu, který je zároveň i jedním ze sponzorů. Pro veliký třípodlažní dům s prostornými místnostmi město totiž nemělo využití a místo prakticky v centru je pro kulturní projekt tohoto typu ideální.

Hudba, kino, divadlo
Celková úprava budovy si vyžádá finanční prostředky ve výši pětadvacet miliónů. Tolik peněz ale zatím umělci nesehnali. "V tuto chvíli jsme s penězi zhruba ve třetině," podotkla Nellis s tím, že práce na projektu zabrala už více než rok a půl.

I přes to se ale budova Meet Factory otevře už 1. října, zatím alespoň na sedm dní. "Ten týdenní program, který jsme připravili, má vlastně být i prezentací pro případné investory. Abychom nikoho nekrmili chimérami a bylo už něco vidět," vysvětluje režisérka.

Zpřístupněno bude zatím jen přízemí. Tady se od pondělí do neděle vystřídá v hlavní hale několik kapel, bude se tu hrát divadlo. V dalším prostoru budou připraveny unikátní výtvarné prezentace předních českých grafiků, kteří si poprvé v životě vyzkouší graffiti a v kinosále bude každý večer k vidění film, na který diváci v běžné distribuci už jen tak nenarazí.

"Všechny ty filmy mají společné téma - lidi, kteří se o něco usilovně snaží, s jakýmkoli výsledkem," říká Nellis, která sama snímky vybrala. Návštěvníci se tak mohou podívat na tituly jako Adaptace, Hodiny nebo Terasa. Bonbónkem mají být půlnoční projekce několika dílů seriálu Larse von Triera Království.

Přednost mají nezávislí
"Cílem Meet Factory je zapojit Prahu do dění na současné světové umělecké scéně a navázat tak na činnost zahraničních center podobného typu. Snahou je pak touto cestou podpořit vznik zajímavých uměleckých projektů ve všech oblastech současného umění," tak ve zkratce iniciátoři projekt definují.

Postupně by v Meet Factory mělo být ve dvou patrech celkem patnáct ateliérů pro převážně výtvarné umělce, kteří by v nich měli mít možnost tvořit až jeden rok. Kromě toho bude k dispozici hudební a divadelní klub pro téměř tisícovku návštěvníků s prostorným barem, galerie v několika místnostech a chodbách, kinosály a samozřejmě kavárna.

Prostory tu budou mít i zahraniční umělci, zázemí tu najdou samozřejmě i "tvůrci" Meet Factory Černý a Nellis. Koller má pak v plánu vybudovat tu nahrávací studio, v plánu je i grafické studio a videostřižna.

Prostor by měl být otevřený především nezávislým umělcům. "Když přijde třeba studentský soubor s tím, že chce dělat divadlo a nemá kde, nějak se domluvíme. Ale rozhodně nechceme, aby si tu herci zdarma zkoušeli a pak své představení za těžké peníze někde prodávali," upozorňuje Nellis.

Veškeré informace o projektu a kompletní program otevíracího týdne najdete na www.meetfactory.cz.