Julínek: Chodit pro recept se už nevyplatí

  • 183
Michaela Jílková zpovídá ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který chystá velké změny ve zdravotnictví. Co slibuje pacientům za třicetikorunový poplatek u lékaře? Za co ještě budeme platit? V čem se zlepší postavení pacienta?

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane ministře, třicet korun, které budeme od ledna platit u lékaře, jsou podle vás „nadějí, že se pacient dostane do pozice zákazníka, který si může více říkat“. Kromě té naděje, kterou máme všude jinde zadarmo, znamená to, že od poplatku víc čekat nemáme?
Přínos pro pacienta je, že se omezí plýtvání ve zdravotnictví. Díky tomu budou peníze na drahou léčbu.

A když chcete omezovat počet návštěv u lékaře, proč zavádíte od ledna 2009 „právo pacienta na druhý lékařský názor“? Tedy, že dostanu od svého ošetřujícího doktora k dané diagnóze všechny podklady a mohu se jít zeptat jiného odborníka na jeho názor. Není to poněkud kontraproduktivní?
Není to kontraproduktivní, protože dnes se to děje chaoticky. Právo na druhý lékařský názor chrání pacienta před tím, aby mu pojišťovny nemohly říct, že musí zůstat u názoru jednoho lékaře. Jedná se o konzultaci, ale ne o opakovaná vyšetření, která se dějí dnes.

Bude se to týkat úplně všech lékařů? Tedy praktiků, psychiatrů, alergologů, chirurgů...
Ano. Je to obecné právo. Lékař mi navrhne terapii a já řeknu: pane doktore, chtěl bych si to ještě prověřit u vašeho kolegy. Okopírujte mi zdravotnickou dokumentaci.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek při rozhovoru s Michaelou Jílkovou

A když se pak pacient vrátí od druhého lékaře k tomu svému, tak se bude léčit podle koho?
Dojde k dilematu, nebo k potvrzení. A to je strašně důležitá věc, která bude nutit lékaře přehodnocovat svůj názor. A hlavně ho donutí pacientovi všechno vysvětlit. Komunikační dovednosti našich lékařů nejsou úplně nejlepší a takhle budou donuceni léčbu lépe vysvětlovat. Navíc to povede i k odborné diskusi mezi těmi dvěma lékaři.

Další novinkou je, že některé z dnešních léků na recept se budou volně prodávat v lékárnách. Kdy to bude?
V průběhu roku 2008. Zaprvé chceme, aby léčiva, která jsou dnes jak na recept, tak volně prodejná, byla většinou už jenom volně prodejná.

Prostě, aby se zbytečně nechodilo k lékaři jen pro recept. A zadruhé, existuje určitá skupina léků, kterou lze volně prodávat, pokud se posílí kontrolní role lékárníka. Třeba u antikoncepce bude mít právo ověřit si věk pacientky.

Pokud bude nějaký lék volně prodejný, ale pacient si ho přesto nechá předepsat na recept - ušetří tím?Ne. Nastavujeme to tak, aby to bylo nevýhodné. Protože jestliže lék stojí 16 korun, ale položka za recept je 30 korun, tak je prostě nesmysl si ho dávat předepsat.

A jakých léků se to bude týkat?
Tak to vám ještě nemůžeme říci.

MF DNES zjistila, že půjde o antikoncepci, léky proti vysokému tlaku, alergiím, bolesti, cholesterolu.
Je možné, že některé z těchto skupin léků tam budou. Opravdu je to věc, která je nově rozpracovaná. Všichni se ji dozvědí včas.

Třeba léky proti vysokému tlaku nebo cholesterolu jsou medikamenty, u kterých je důležitá přesná indikace. Když má někdo vysoký tlak, lékař mu dávkování třeba každý měsíc mění.
V případě vysokého tlaku máte do jisté míry pravdu. Proto volně prodejná nebudou ta zásadní léčiva. V případě cholesterolu už tomu tak není. Nejsme na ministerstvu zase tak padlí na hlavu, abychom nevěděli, co je možné dát bez receptu a co ne.

Nejzásadnější změnou, která se od ledna 2009 dotkne jak našich peněženek, tak kvality péče, kterou dostaneme, je rozdělení na standardní a nadstandardní péči. Tu standardní budeme mít všichni hrazenou z všeobecného zdravotního pojištění. Nadstandardní si budeme muset připlatit. A vy tvrdíte, že se ten nadstandard bude týkat ani ne 3 % dnešních výkonů, které máme hrazené. Nebude to nakonec vyšší číslo?
Pokud byste chtěla, aby bylo naše zdravotnictví opravdu finančně stabilní, tak byste těch výkonů musela dát do nadstandardu tolik, že by vám vyvstala otázka, zda se už nějaká skupina pacientů nedostává mimo veřejné zdravotní pojištění. My tohle nechceme. Proto budeme v první fázi řadit do nadstandardu jen ty okrajové výkony, které zjevně nemají být hrazeny z veřejného pojištění.

NECHCEME JÍT CESTOU OMEZOVÁNÍ PÉČE
Ale jistě víte, že mnoho lékařů této vaší myšlence nerozumí, protože říkají, že nepřemýšlíte ekonomicky. Že na tak široce poskytovanou péči ze zdravotního pojištění prostě nemáme peníze.
Ale to oni mají jednoduchou představu, že je tady jen jeden uzavřený balík peněz pro státní zdravotnictví. A on nemusí být uzavřený. Do něj mohou připlouvat peníze od zaměstnavatelů, soukromé peníze pacientů podle toho, kde si vyberou zdravotní pojištění. My prostě nechceme jít cestou omezování.

Tak konkrétně řekněte, odkud ty peníze chcete brát?
V první fázi musíme zajistit maximální efektivitu. V systému je nepochybně patnáct až dvacet procent rezerv. Musí se lépe obhospodařovat peníze zdravotních pojišťoven, a proto je chystám k transformaci.

Abychom měli jasno, těmi nadstandardy bude co? Kromě - jak uvádíte - přišití odstávajících uší. To není zas tak masový problém.
Provedeme revizi a určíme to. Ale protože nadstandard nepovažuji za zásadní a není to faul, který by vylučoval nemocné ze systému, tak vám teď nejsem opravdu schopen říci, že to bude ten a ten výkon. Ale chystáme i pozitivní změny. Třeba bude dopředu známo, jaká je čekací doba na operaci, kterou nikdo nesmí překročit. Na internetu bude pořadník, který si pacient bude moci zkontrolovat, a bude si moci stěžovat podle pravidel, a ne na lampárně, jak je to dneska.

Vypadá to, že zde budeme žít jako v pohádce. Ale nic v životě není zcela zadarmo, že...
Každopádně, když se zákon z roku 1966, který říká, že se pečuje o zdraví anonymního lidu, mění na to, že se pečuje o zdraví konkrétního pacienta, tak to si myslím, že je zásadní změna.

Hned jsem klidnější, pane ministře... Teď řekněte konkrétně - sádra na zlomenou nohu. Když nebudu připojištěna, dostanu sádru lehkou, moderní, nebo jen těžkou? A na tu lehkou se musím připojistit?
To záleží na tom, u které zdravotní pojišťovny budete. Detaily bude rozpracovávat zdravotní pojišťovna ve své nabídce, která bude vždycky překontrolována z hlediska toho, co bude v zákoně.

A v zákoně nebude do posledního detailu napsaná sádra, ale bude tam obecný princip, podle kterého to bude posuzovat dohled nad zdravotními pojišťovnami.

Nebude v tom chaos?
Naopak, bude v tom pořádek. Nemůžete dávat do zákona něco, co jde dopředu obrovským tempem. Za chvilku bude ještě lehčí a ještě lehčí sádra. Do zákona zakotvíme princip, minimální a jasně stanovený nárok. A chceme, aby zdravotní pojišťovny mohly nad tento standard přidávat za určitých finančních podmínek to, co uznají za vhodné.

Pojištěnec by se měl stát zákazníkem. Viděla jste teď, že by měl někdo nějak významně zájem o pojištěnce? Vidíte mezi nimi rozdíl? A já bych chtěl, aby mezi nimi rozdíl byl vidět. Aby si lidé mohli vybrat a říct si - tahle pojišťovna mně nabízí třeba i tu lehkou sádru jako standard.

A třeba žlučník - standard hrazený z veřejného pojištění bude laparoskopicky, nebo klasický řez?
To bude na volbě pacienta. Myslím, že to není úplně podstatné. Všechno se to odehraje v tom kontraktu mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením, kdy si řeknou, co pro svoje klienty nasmlouvají.

A co když nějaká pojišťovna bude nabízet lehkou sádru a moderní kyčelní kloub, ale žlučník klasickým řezem?
To nepůjde do takového detailu. Nabídka bude vypadat tak, že si z ní musíte vybrat. Když si vybíráte cestovní zdravotní pojištění, tak je také dobré si to vybrat i s tou zinkovou rakví nazpátek. Protože když se pozorně nepodíváte, příbuzní zaplatí potom poměrně drahý převoz.

Takže, když nám jde o život, o zdraví, proč proboha nemůžeme podrobně studovat pojistné podmínky?

Ale můžete mi prosím vysvětlit, co bude jednotící prvek pro standard?
Bude to přibližně to, co zažíváme dnes.

Pak to však není žádný zásadní krok ve zdravotnictví, jak se říká.
Vy byste chtěla, abyste toho měla ze zdravotního pojištění hrazeno méně?

Já poslouchám už víc než 10 let, že na zdravotnictví, které poskytuje všem všechno, nejsou peníze.
Ale vidíte, že vám na to nějak zvlášť nekývám. Máme strukturu nákladů, která odpovídá naší vyspělosti a efektivitě. Musíme s těmi penězi vyjít.

Takže tvrdíte, že se všichni budeme mít ještě lépe?A vždyť to říkám celou dobu.

Kolik připojištění za nadstandard bude stát?
To není úplně jednoduchá otázka. Kdybych měl někomu radit, tak bych spíš šel cestou přímé spoluúčasti, než že bych si kupoval připojištění. Ale uvidíme, co zdravotní pojišťovny nabídnou.

Podle vás tedy i sociálně slabá vrstva obyvatel bude mít v roce 2009 stále stejnou, ba dokonce ještě lepší péči, než má teď?
Pokud jste to takhle řekla, myslím, že se dá na to skoro kývnout. S tím, že bych zdůraznil, že se zlepšuje především to, že pacient získává jakoby novou jistotu a garanci.

Jak zabráníte tomu, aby se zdravotní pojišťovny, které transformujete na akciové společnosti, nezbavovaly drahých, tedy těžce nemocných pacientů?
Ten mechanismus je zaveden už dnes. Pojišťovna dostane za staršího pacienta, který je rizikovější, víc peněz než za mladšího. Je to základní ochrana proti tomu, aby někdo selektoval pacienty na ty, kteří jsou drazí a kteří jsou levní.

Jestli se nepletete. To snad víte, že Vojenská zdravotní pojišťovna nechce proplácet drahou léčbu teplické nemocnici za pacienty s roztroušenou sklerózou?
To je něco jiného. Vojenská pojišťovna má špatně nakoupenou zdravotní péči a nedává svým klientům to plnění, které by měla dát. A to je o tom, o čem jsme se bavili před chvílí - o garanci občanovi, když se pojišťuje.

Protože kdyby pacient věděl, že mu Vojenská zdravotní pojišťovna nehradí veškeré náklady u roztroušené sklerózy, pravděpodobně by se k ní nepřihlásil.

Tohle je opravdu skandální případ. Ve Vojenské pojišťovně řekli pětatřicetileté paní Sochové s roztroušenou sklerózou, ať se pojistí jinde. Ona má teď strach, že ji s takto nákladnou nemocí nebudou chtít v žádné pojišťovně.
Vidíte, že mám pravdu, že zdravotní pojištění není vymezeno tak, jak má být. Znovu opakuji: ta pacientka se dostala do kritické situace proto, že dopředu nevěděla, že Vojenská zdravotní pojišťovna je rozhodnuta nekrýt drahou a nákladnou péči u roztroušené sklerózy.

Proto dělám tu změnu zákona o veřejných zdravotních pojišťovnách. Fungující zdravotní pojišťovna, která něco nabídne klientům, to musí splnit.

A paní Sochové vzkazujete co? Protože když nebude mít léky, které jí pojišťovna odmítá proplatit, ochrne a skončí na invalidním vozíku.
Ve vojenské nemocnici probíhá intenzivní kontrola. Není to totiž ojedinělý případ této pojišťovny, kdy špatně plní povinnosti vůči svým klientům. Teď je potřeba, aby tento případ mezi sebou řešily zdravotní pojišťovna a zdravotnické zařízení, a doufejme, že tam dojde k pokrytí té léčby, tak jak má být.

Ovšem jestliže k takovémuto drastickému případu dojde v době, kdy všichni máme všechno hrazeno, jak můžete garantovat lidem, že je toto nepotká, až si budou moci různě vybírat? Jak mám předvídat, jakou nemoc dostanu? To máte tisíce diagnóz. Kdo se v tom má orientovat?
Ale tak to postaveno nebude. Paní Jílková, proboha, to si nemyslíte, že bude tisíc položek.

Sám jste řekl, že kdyby pacientka věděla, že roztroušenou sklerózu pojišťovna plně nehradí, tak by se k ní nepřihlásila...
No protože to bude v tom standardu a je to jasné. Nebojte se, nerozpitvávejte to.

TAKOVÝ UŽ JE ŽIVOT
Pane ministře, já jenom nerozumím tomu, jak po roce 2009 budeme mít všichni na všechno nárok a ještě se budeme mít lépe.
Buďte optimistka. Samozřejmě to musíte nastavit, rozjet, není to jednoduchá změna, to všichni víme.

Ano, víra tvá tě uzdraví... Závěrem trochu odbočíme. Rodiče malých dětí znepokojilo, že škodlivé ftaláty se objevují v čím dál více výrobcích. Například u pláštěnky Veselá žába bylo 200krát víc jedovatých látek, než je povoleno. Stejně tak u plastových plážových botiček. Váš tiskový mluvčí Cikrt řekl, že není v silách státu kontrolovat všechny výrobky pro děti, které se u nás prodávají. Co tedy rodiče mají dělat?
Nastavené normy jsou opravdu velmi přísné. Tudíž stanovená hranice ftalátů počítá s obrovskou rezervou několika řádů, aby to dítěti neublížilo. Je strašně důležité nestrašit, aby maminky nebyly vyděšeny, že jejich dítě se otráví, protože si nazuje botičky nebo že kouše do závadné hračky. Muselo by ji kousat opravdu velmi dlouho, aby došlo k těm nežádoucím efektům.

Takže co rodičům doporučujete?
Pláštěnku Veselá žába vyhodit do popelnice a koupit pláštěnku Červená beruška a ověřit si…

... sám doma si neověříte nic, to jsou složité laboratorní testy.
Ale paní Jílková, takový už je život. Mně se také nelíbí, když na nás foukne polétavý prach s izotopem.

Zkrátka - podle vás nemáme brát všechno tak vážně.
No brát to přiměřeně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue