Lidé vidí za požáry i teroristy, říká Čechořekyně

  • 59
Řecko už čtvrtým dnem sužují požáry. "Je to katastrofa, která v Řecku nemá obdoby," říká Maria Michalaki, která trvale žije na Krétě. Redakci iDNES.cz poskytla rozhovor o tom, jak neštěstí Řekové vnímají. Spekulují o tom, že požáry jsou organizované, možná i teroristy.

"Naposledy zde zažili něco takového v roce 1820. A od druhé světové války rozhodně nikdo nic takového nepamatuje," řekla iDNES.cz Maria Michalaki, zástupkyně cestovní kanceláře Tomi Tour.

Celý Peloponés je podle ní zničen, jen za poslední dny vzniklo na různých místech země až 350 požárů.

Mezi mrtvými jsou hlavně starší lidé, kteří odmítali odejít ze svých domovů. Když se oheň přiblížil, bylo už pozdě. "Zatím je 63 mrtvých, ale budou přibývat stále další. Mnoho lidí je totiž těžce zraněných či nezvěstných. Konečné číslo obětí tak bude ještě vyšší," míní Michalaki.

Hledá se viník
Zatím se prý nedá prokázat, kdo je za požáry zodpovědný, o to více se ale spekuluje o možných příčinách jejich vzniku. Tou mohou být snahy získat nové pozemky díky vypáleným lesům, ale i záměr ovlivnit předčasné volby, které mají proběhnout 16. září.

"Nikdo si nemyslí, že to je náhoda," říká o pocitech Řeků Michalaki. Sama má stejný názor. "Během čtyřiadvaceti hodin na různých místech vzniklo tolik požárů v jednu chvíli, že to nemůže být náhoda."

popisekPomoc z celého světa
Češi nabídli vrtulník

Někteří dokonce dávají požáry do souvislosti s blížícím se 11. zářím. Že jsou některé z nich organizované, připouští už i vláda. Armáda totiž našla na několika místech nastražená zařízení, která měla oheň rozšířit i do určitých částí Atén.

Lidé také viní vládu ze špatné organizace zásahových prací. "Všichni se shodujeme, že vláda, vojsko a hasiči situaci nezvládají. Chybí organizace, ale je otázka, zda by to jiná vláda zvládala lépe, protože ta katastrofa je skutečně nebývale velká," vysvětluje Michalaki.

Je to jako válka


Jaká je situace v tuto chvíli?
Celý Peloponés je prakticky zničený. Několik desítek tisíc lidí bude bez přístřeší. V neděli se plameny rozšířily až ke starobylé Olympii. Muzeum naštěstí neshořelo, ale plameny zničily parky, lesy a staré stromy v okolí.

Situace je tragická. Zničeny jsou celé vesnice, které oheň obklíčil tak, že se k nim nemohla dostat ani letadla. Na mnoha místech se jednotlivá ohniska požárů díky počasí spojila a vytvořila velké ohnivé zóny.

Jak tragédii vnímají místní lidé?
Jsou v absolutním šoku. Vypadá to jako opravdová válka. Všichni se také strašně zlobíme na vládu, ať už jsme voliči jakékoli strany. Vláda až nyní začala prosit o pomoc, přitom kdyby byla už od začátku lepší organizace, bylo by méně mrtvých.

Jsou mezi oběťmi turisté?
Hotely byly vyklizeny, ale nejsou žádné informace o tom, že by při neštěstí zahynuli nějací turisté. To už by se vědělo.

Dostávají už hasiči ohně pod kontrolu? Lepší se počasí?
Počasí už je lepší. Vítr není tak silný jako dříve. Mnohde už létají letadla, což předtím nebylo možné. Pod kontrolu se to pomalu dostává, už nejsou ohroženy životy lidí či celé vesnice, jako v minulých dnech.

Co přesně lidé vytýkají vládě?
Hasiči s vojáky nejsou schopni se mezi sebou domluvit. Přitom olympijské hry zvládlo Řecko skvěle, takže se ukázalo, že Řecko na to má schopnost něco zorganizovat. Ale v tomto případě nikdo nevěděl, co dělat.

Jeden příklad za všechny. Z jedné vesnice se snažila utéci žena se čtyřmi malými dětmi ve věku od čtyř do deseti let. Nikdo ale prchajícím lidem nedokáže poradit, kam se schovat a jak. Každý utíká na vlastní riziko. Ta žena i se všemi dětmi uhořela. A dům přitom nakonec zůstal ohněm nedotčen.

Co dělá vláda nyní?
Vláda si snad vzala ponaučení a už hlídá některá místa. Vyzývá lidi, aby byli ostražití.

O jaká místa se jedná?
Třeba tady na Krétě hlídají lesy v horách. Zkrátka místa, kde je hodně zeleně. Vláda se obává, že by to mohlo vypuknout i tady.

Proč si vláda myslí, že jde o organizovaný zločin?Například včera zabránila policie několika požárům poblíž vojenských základen, které jsou lépe střežené. Vojenská hlídka šla náhodou kolem a ohně uhasila. Na místě pak našla v benzinu omočené hadry a mobil. Mělo se to prý nějak mobilem aktivovat. Podobné stopy našli i na různých místech v Aténách.

A co spekulace o teroristických činech? Z čeho tak Řekové usuzují?
Třeba z toho, že se do pátrání zapojila i protiteroristická jednotka. Což je určitý signál i pro nás, laiky, že vláda tuto variantu zvažuje. Není ale jisté, zda by původci těchto útoků byli Řekové či zda se jedná o nějakou mezinárodní aktivitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video