Mobil u ucha září víc než radar, uklidňuje odborník

  • 520
Součástí debaty o umístění amerického radaru v Česku jsou i obavy lidí z dopadu zařízení na okolí a na jejich zdravotní stav. Podle odborníka Luďka Pekárka ale nemůže jeho provoz v žádném případě škodit lidskému zdraví. Mobil u ucha je mnohem horší, napsal čtenářům iDNES.cz.

ODPOVĚDI LUĎKA PEKÁRKA ČTĚTE ZDE

Na otázky čtenářů iDNES.cz odpovídal docent RNDr. Luděk Pekárek, DrSc. z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření Státního zdravotního ústavu v Praze.

Je předním českým odborníkem na tento druh záření. Podílel se na tvorbě současných českých norem.

"Elektromagnetické pole od zapnutého mobilu u ucha je minimálně desetitisíckrát větší, než od uvažovaného radaru, i kdybyste byli v jakékoli obci v jeho okolí," uvedl Pekárek v rozhovoru.

Podle Pekárka tak radar nemůže mít vliv na lidské zdraví. "Jsou lidé, které ale o tom přesvědčit nelze," podotkl v jedné z odpovědí.

Odborník reagoval i na humorné dotazy. "Máňa z kravína říkala, že nám slepice kvůli tomu radaru budou snášet vajíčka natvrdo," ptala se jedna čtenářka. Pekárek ji ale ubezpečil, že vajíčka bude muset i nadále vařit sama.

Česká republika vyjednává s USA o možnosti zapojení do systému protiraketové obrany. V Česku by mohl být umístěn radar, který by podle vlády mohl vyrůst ve vojenském újezdu Brdy nedaleko obce Míšov na Plzeňsku. - více zde


Nejlepší videa na Revue