Sparta dala tyč! Nakonec ale podlehla

• 684
Praha - Sparťanským fotbalistům se vysněná Liga mistrů notně vzdálila. V úvodním zápase třetího předkola věhlasné evropské soutěže podlehla doma Arsenalu 0:2. Góly dali v druhém poločase Fabregas a Hleb. Sparťané ale sehráli zcela vyrovnaný zápas, v prvním poločase trefili tyč. Odveta se hraje za čtrnáct dní v Londýně.

Zaplněný stadion povstal a dlouho tleskal. Za statečný boj. Ač sparťané prohráli, se slavným soupeřem drželi krok, svedli s ním naprosto vyrovnanou bitvu. Žádné ustrašené bránění, předvedli odvážný výkon. Kdykoli se naskytla šance, hned spěchali do rychlých protiútoků.

Průběh zápasu
v on-line reportáži

Zápas rozhodla dvaasedmdesátá minuta. Obránce hostů Clichy zachytil Horváthovu rozehrávku, prokličkoval se až před sparťanské pokutové území, kde přihrál Fabregasovi. Ten už byl zcela sám před gólmanem Poštulkou a střelou po pravé ruce brankáře chladnokrevně skóroval.

Spartu srazil muž, jenž po celý zápas slyšel jen pískot. V pětadvacáté minutě totiž ostře zajel do letenského kapitána Řepky, který pak pro zranění utkání nedohrál. Brzy po tvrdém faulu ještě špatně došlápl a se zhmožděným kolenem a krevním výronem musel střídat.

"Sehráli jsme velmi dobrý zápas, ale bohužel jsme se dopustili dvou rozhodujících chyb. Vůbec těch chyb bylo od 60. minuty více, už jsme nedokázali podržet míč," řekl sparťanský kouč Michal Bílek.

Inkasovaný gól domácí nezlomil, dál se snažili a k vyrovnání jim chyběl jen kousek. Třeba po pěkném signálu po přímém kopu. Už už Kulič zakončoval, když mu hosté sebrali míč od nohy. Stejný hráč pak střílel z pravé strany, gólman Lehmann vyrazil na roh.

Německý reprezentační brankář pak fantasticky vytáhl i Doškovu hlavičku po přímém kopu, Matušovičovu ránu z dálky zastavili obránci. Ještě v devadesáté minutě bylo rušno před brankou Arsenalu.

Naděje letenskému týmu vzal v poslední minutě rychlý protiútok, do rozhozené obrany vpadl po levé straně Sagna a Hleb skóroval.

Prohlédněte si video

"Byli jsme Arsenalu minimálně vyrovnaným soupeřem," poznamenal Bílek

Sparta se s Arsenalem utkala v Lize mistrů popáté. Tentokrát byla úspěchu rozhodně nejblíž. V předchozích čtyřech zápas vždy inkasovala už v prvním poločase. Tentokrát zvládli prvních pětačtyřicet minut bez úhony.

Navíc začali velmi odvážně. V šesté minutě centroval z levé strany Kladrubský, ale Došek nedoskočil. Vzápětí slibný protiútok pokazil špatnou přihrávkou Rezek.

Jen centimetry dělily Spartu od gólu v deváté minutě. V ní se s rozehrávkou neukvapil Horváth, podržel míč a pak parádním centrem za obranu našel Rezka, jeho pohotová střela se odrazila od tyče zpátky do hřiště!

Arsenal za celý poločas zahrozil jen dvakrát, a to dvěma střelami z prostoru před pokutovým územím. Fabregasovu prudkou ránu i Van Persieho přímý kop gólman Poštulka dobře vyrazil.

Až po přestávce se ukázal i český záložník v anglických službách Rosický, v pětapadesáté minutě předvedl parádu. Krásnou přihrávkou připravil v pokutovém území šanci pro Van Persieho, gólman Poštulka i třetí velkou šanci Arsenalu zmařil.

"Bylo to těžkých devadesát minut. Sparta hrála s obrovským odhodláním, dobře napadala naši rozehrávku," uznal Arsene Wenger, kouč Arsenalu.

Rosického, jenž na Spartě fotbalově vyrostl a v lednu 2001 se vydal na zahraniční angažmá, fanoušci vřele přivítali. Nejprve velkým potleskem, pak i skandováním jeho jména. V druhém poločase pak roztáhli velký transparent s nápisem "Tomáši, vítej doma."

Jemu se návrat povedl. S Arsenalem na Letné zvítězil!