Šmicer si v Areně vzpomněl na Collinu

• 101
Amsterdam - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Vzpomenete si ještě, kdo byl pasován do role největšího nepřítele českého fotbalu v roce 2000? Čtyři roky před korupční aférou, za vlády pevné ruky svazového předsedy Chvalovského...? Byl to holohlavý italský rozhodčí Pierluigi Collina, který na EURO 2000 nařídil v závěru zápasu s Nizozemskem přísnou penaltu. Český tým prohrál 0:1 a nakonec se s turnajem rozloučil už po základní skupině.

Prohlédněte si videa
- z odletu
- z tréninku
- z tiskové konference

"Hned jsem si na ten zápas vzpomněl," řekl Vladimír Šmicer, když dorazil se Slavií do Amsterdamu.

Na stadionu ArenA se před sedmi lety bil v reprezentačním dresu s nizozemskými obránci. Dnes se bude na souboj Slavie s domácím Ajaxem jen dívat, z boje o Ligu mistrů jej vyřadil trest za dvě žluté karty.

"Neměli jsme tenkrát špatný tým, ale bohužel jsme se ocitli v hrozně těžké skupině," ohlíží se do roku 2000, kdy česká reprezentace vedená trenérem Jozefem Chovancem prohrála zápasy s Nizozemskem i s Francií a do závěrečného souboje s Dánskem už šla jako jistě vyřazený tým.

"Francie pak turnaj vyhrála a Nizozemsko se málem probojovalo do finále," připomíná Šmicer.

Těžký úder dostali čeští fotbalisté ve svém zahajovacím utkání v Amsterdamu.

Nizozemsko - Česko 1:0
Branka: 89. F. de Boer z penalty. Rozhodčí: Collina - Zuccolini (oba It.), Turgay (Tur.). ŽK: F. de Boer, Van Bronckhorst - Nedvěd, Poborský, Řepka. ČK: 90. Látal. Diváci: 50 000 (vyprodáno). Poločas: 0:0. Hráno: 11. 6. 2000 v Amsterdamu.

Nizozemsko: Van der Sar - Reiziger, F. de Boer, Stam (75. Konterman), Van Bronckhorst - Seedorf (57. R. de Boer), Cocu, Davids - Bergkamp, Kluivert, Zenden (78. Overmars).

Česko: Srníček - Rada - Látal (69. Bejbl), Řepka, Gabriel - Poborský, Nedvěd, Němec, Rosický, Šmicer (83. Kuka) - Koller (90. Lokvenc).

V souboji s Nizozemskem, které společně s Belgií turnaj pořádalo, nehráli špatně.

"Začali jsme trochu zakřiknutě, ale ve druhém poločase jsme měli několik velkých šancí," nezapomněl ani po letech Vladimír Šmicer.

Bouřlivá ArenA, která dnes večer požene hráče Ajaxu na steč se Slavií, po přestávce oněměla. Nedvěd trefil tyč, Koller břevno a Češi měli i plno dalších šancí.

Nečekané rozuzlení však přinesla minutu před koncem penalta, kterou ke zděšení českých hráčů nařídil Collina za Němcovo stažení Ronalda de Boera. Bratr faulovaného hráče Frank pak nechytatelnou střelou rozhodl zápas.

"Faul to byl, penaltu nařídil správně," uznává Šmicer. "Jen nevěřím, že by stejně rozhodoval i v případě, že by k takovému souboji došlo na druhé straně hřiště."

Šmicer není jediným pamětníkem zmíněného souboje, jehož se týká i dnešní souboj Slavie s Ajaxem. V domácí sestavě by neměl chybět tehdejší klíčový muž nizozemské defenzivy Jaap Stam. Hráčem dnešního Ajaxu je navíc i Edgar Davids, ale nedávná zlomenina holenní kosti jej vyřadila ze hry.

Utkání začíná ve 20.30, na stránkách iDNES.cz můžete sledovat on-line reportáž.