Praha má unikátní ochranu proti vodě, věří primátor

  • 28
Před pěti roky zažívala Praha krušné chvíle. Deset dní ji pustošila velká voda, která po sobě zanechala miliardové škody. Taková situace by se příště opakovat neměla. Praha má podle primátora Béma unikátní a ve světě ojedinělý protipovodňový systém. "Vydrží téměř věčnost," říká.

Redakce iDNES.cz se omlouvá za opožděný začátek on-line rozhovoru. Chyba databáze způsobila, že nebylo možné odpovídat prostřednictvím on-line formuláře.

Na ty dny česká metropole jen tak nezapomene. Tisíce evakuovaných, 25 stanic metra mimo provoz, zatopené historické centrum, škody za téměř 27 miliard.

Podle primátora velká voda Praze nejen mnoho vzala, ale i dala. Společnosti do výstavby investovaly zhruba 40 miliard korun.

Jen oprava zatopených stanic podzemní dráhy vyšla na sedm miliard korun. Velká voda tehdy odhalila slabiny v systému, který nebyl schopný stanice před zatopením uchránit.

Dnes by mělo být vše jinak, všechny stanice by měly zcela zabezpečené, s výjimkou Florence a Invalidovny, kde je ochrana obtížnější.

95 procent města je v bezpečí
Magistrát dosud věnoval na ochranu před velkou vodou dvě miliardy korun. Metropole má 18 kilometrů hrazení před velkou vodou, z toho pět kilometrů jich je mobilních.

"Použitý materiál vydrží téměř věčnost. Bylo to také jedno z rozhodujících kritérií při jeho výběru," říká Bém. Protože je poměrně drahý, hlídá jej sofistikovaný kamerový systém.

Nejnověji pak Praha získala dotaci 600 milionů korun od ministerstva zemědělství. Dalších 1,5 miliardy ještě spolkne ochrana Zbraslavi, Radotína a Troji, jejichž ochrana se dokončuje.

Nyní je tak chráněno zhruba 95 procent města. Po komplexním dokončení zábran zůstanou některá však místa bez ochrany. "I pak budou v Praze místa, která před 500letou vodou nikdy chráněna nebudou," řekl primátor Bém. Podle něj by ochrana míst jako Lahovice či Lahovičky, ale Lichtenštejnský palác na Malé Straně nebyla efektivní.

Primátor věří, že Praha udělala v přípravách na příští velkou vodu maximum. "Protipovodňový systém je v celosvětovém srovnání zcela ojedinělý," řekl primátor Bém v on-line rozhovoru iDNES.cz. Žádné jiné město západní Evropy podle něj do protipovodňové ochrany neinvestovalo takové prostředky jako Praha.

Systém je navržen s ohledem na výšku povodně z roku 2002 s bezpečnostní rezervou 30 centimetrů. "V případě nebezpečí jsme za 24 hodin schopni uvést systém ochrany do provozu," dodal primátor.

Aby však ochrana byla co k čemu, musí Pražané pravidelně cvičit a trénovat. "Alespoň jednou za čtyři roky," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue