Palestinští únosci pustili reportéra BBC Johnstona

  • 55
Britský korespondent BBC Alan Johnston, kterého 12. března unesla radikální palestinská skupina, je na svobodě. Zástupci Armády islámu ho v noci oficiálně předali do rukou Hamasu. Ten tvrdí, že za propuštění novináře nezaplatil žádné výkupné.

Únosci ze skupiny Armáda islámu, která má blízko k teroristické organizaci Al-Kajda, a ozbrojené křídlo islamistů z vládnoucí strany Hamas zvané Kassámovy brigády se prý rozhodly přijmout stanovisko duchovního vůdce Sulejmana al Daya.

Alan Johnston krátce po svém propuštění"Je úžasné být volný," řekl do vysílání BBC Johnston krátce po propuštění a dodal, že během 114 dní trvajícího věznění měl často strach.

"Být volný je ta nejfantastičtější věc. Byla to strašná zkušenost. Mockrát jsem snil o tom, že jsem na svobodě, ale vždycky jsem se probudil zase v tom pokoji. Teď to doopravdy skončilo," řekl pětačtyřicetiletý reportér.

Alan Johnston krátce po svém propuštění

Nemoc i bití
Během věznění byl prý dvakrát nemocný a jednou ho čtyřiadvacet hodin drželi v řetězech. "Ale jen v poslední půlhodině mě i trochu tloukli," popsal okolnosti zajetí.

Své věznitele popsal jako "malou džihádistickou skupinu", která měla větší zájmy na poškozování Velké Británie než v konfliktu Palestinců a Izraele.

Na tiskové konferenci, kterou po propuštění uspořádal spolu s vůdcem Hamasu Chálidem Mišalem, všem poděkoval za podporu a pomoc v úsilí o jeho propuštění. K tomu ostatně přispěla i celosvětová kampaň iniciovaná britskou zpravodajskou stanicí BBC. Petici podepsalo na 200 tisíc lidí.

Stejně dojemné bylo i přivítání s Johnstonovými kolegy z BBC. Reportér se usmíval a podle svědků se zdál být v pořádku. Na cestě do sídla někdejšího premiéra Palestinců Ismáíla Haníji jej doprovázela skupina ozbrojených mužů.

Strach o život zpravodaje byl pochopitelný. Koncem června totiž únosci zveřejnili na internetu video, na němž je Johnston opásán výbušninami. Jeho věznitelé je byli údajně připraveni odpálit, pokud by se někdo pokusil novináře osvobodit. - více zde

I proto dnes Chálid Mišál stanici BBC potvrdil, že Hamas později o použití násilí při osvobozování Johnstona neuvažoval.

Alan Johnston s Ismáílem Haníjou z Hamasu

Jde také o image Hamasu
Brit ve službách BBC působil v pásmu Gazy jako jediný stálý zpravodaj ze Západu. V době jeho zajetí propukla v Palestině občanská válka mezi znepřátelenými frakcemi vládnoucího Hamasu a umírněného Fatahu.

O Johnstonovo propuštění proto Hamas usiloval i kvůli své image v očích světové veřejnosti. Snažil se tím potvrdit slib, že na rozdíl od Fatahu dokáže do chaotických poměrů v Gaze zavést pořádek.

"Prokázalo to rozdíl mezi dobou, během níž Gaze vládla skupina zvyklá podporovat a páchat bezpečnostní anarchii a chaos, a současnou situací, kdy se Hamas snaží stabilizovat bezpečnost," citovala agentura Reuters Mišála.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video