Putin přiletěl za Bushem. Kvůli protiraketovému štítu

  • 230
Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do rodinné rezidence prezidenta USA George Bushe v Kennebunkportu v Maine. Setkání by mělo snížit napětí mezi oběma zeměmi. To vzniklo kvůli protiraketovému systému, jehož části chce Bush rozmístit v Polsku a Česku.

Putin dorazil do Maine v neděli večer. V rodinné rezidenci Bushů ho přivítal nejen prezident s manželkou Laurou, ale také jeho otec George Bush. Ten dokonce vyzvedl ruského prezidenta z blízkého letiště. Do rodinného sídla se přesunuli helikoptérou.

Setkání prezidentů sekunduje vedle Bushe-otce i ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její ruský protějšek Sergej Lavrov.

Bush s Putinem se projeli na řece

Putina po příletu čekal výlet lodí po řece a večeře. K té se podával humr. Ruský prezident se zdrží necelých 24 hodin. Poté odlétá do Guatemaly, kde se rozhoduje o místu konání zimních olympijských her pro rok 2014.

Politici už také zasedli k jednání. Cílem dvouhodinové schůzky bylo především zlepšit vztahy, které v poslední době značně ochladly. Rusové nesouhlasí především s výstavbou protiraketových základen v Česku a Polsku.

Bushův cíl je zřejmý. Podle CBS se bude snažit přesvědčit ruského prezidenta o tom, že protiraketový systém není namířen na Rusko. Čeho chce ale dosáhnout Putin, který schůzku sám inicioval, zatím není jasné. "Má Putin něco, co bude chtít Bushovi předhodit?" spekuluje Sarah Mendelsonová, specialistka na ruskou politiku.

Vladimir Putin ukázal, že má pejsky rád

Mezi oběma státy existují i další rozdíly. Zatímco Američané podporují nezávislost Kosova, Rusové straní Srbsku a preferují zachování jednoho státu. Emoce vzbudil také nedávný Putinův projev, ve kterém nepřímo přirovnal americkou zahraniční politiku k politice nacistické Třetí říše. Určité rozdíly panují i v postojích k Íránu a rozšiřování jaderných technologií.

Zásadní průlomy se očekávat nedají - neodpovídá to charakteru schůzky. Stephen Sestanovich, bývalý Clintonův velvyslanec v postsovětských republikách, také připomíná, že diskutované otázky jsou většinou příliš technické na to, aby o nich prezidenti rozhodli při večeři. Tím, co podle něj může Bush udělat, je prostě dát Rusům pocit, že nejsou ignorováni, a současně Putinovi naznačit, že ostrými stanovisky škodí jen sám sobě.

Hlavně neformálně
Obě strany chtějí vést setkání v uvolněném duchu a navázat na dobré vztahy, které vytvořily po 11. září. "Je to tady velmi neformální, takové neorganizované," chválil si schůzku prezident Bush.

Putin na setkání v lehčím duchu přistoupil. Do Kennebunkportu přijel jako první zahraniční státník a ještě před odletem prohlásil, že se těší na přátelské rozhovory.

Laura Bushová rovná ruskému prezidentovi límec

Snaha o uvolněnou atmosféru se projevila i v gestu Laury Bushové, která ruského hosta chytila za límec saka. Putin se dostavil bez kravaty, zato s kyticí v ruce.

Podle toho vypadalo i dvouhodinové jednání obou prezidentů. "Neslo se v přátelské atmosféře," oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který byl rozhovoru přítomen spolu se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. "Diskuse to byla skutečně přátelská," zdůraznil.

Příležitost demonstrovat
Stovky demonstrantů, které se v Kennenbunkportu sešly ještě před Putinovým příletem, využily mediální pozornost k vyjádření nesouhlasu s politikou obou státníků. Protestující nesli plakáty odmítající imperialismus a vyzývající Bushe ke stažení vojáků z Iráku.

Demonstrantům leží v žaludku především válka v Iráku

Demonstranti se zaměřili hlavně na amerického prezidenta, ale jejich pozornosti neušel ani Putin. Ten si vysloužil svůj díl kritiky za konflikt v Čečensku a porušování lidských práv.

Proti setkání prezidentů se postavil také bývalý Carterův bezpečnostní poradce Zbigniew Brzezinski. Označil ho za absurdní odměnu pro Putina za jeho odpuzující postoje a jako nevhodné prostředí pro seriózní rozhovory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video