Test MF DNES: Nemocniční jídlo je nezdravé

  • 189
Test MF DNES odhalil, že strava v českých nemocnicích není vhodná pro pacienty. Většina jídel propadla nejen chuťově, ale i ze zdravotního pohledu. Obědy byly většinou přesolené, příliš mastné, chyběla zelenina a některé pokrmy neměly dostatečnou výživnou hodnotu.
test nemocničního jídla PODROBNÉ VÝSLEDKY TESTU:
jak dopadly nemocnice v zemi


13. července vyměnila MF DNES tajně s pacienty deseti nemocnic v zemi jejich obědy za jídla, jaká si sami přáli. Jedna porce z každé nemocnice putovala do veterinárního ústavu na testy, druhou dostali tři vybraní porotci, specialisté na jídlo – a také ministr zdravotnictví.

Nejlépe dopadlo co do chuti jídlo z nemocnic v Pardubicích a v Kladně. Naopak propadákem byl oběd z Ústí nad Labem. Nesl exotický název džuveč a ragú polévka.

Nemocniční stravaOč zajímavější jméno oběda, o to horší byla chuť. Zástupce ředitele ústecké nemocnice Martin Zeman však tamní kuchyni hájil. "Já jsem tu deset let a zažil jsem spoustu stravovacích provozů. Teď je to zdaleka nejlepší. I lidé mi přijdou nejspokojenější," řekl. Ale připustil: "Džuveč je neobvyklé jídlo – a třeba proto ho nemají lidi rádi. Já bych si ho taky nevzal."

jídlo Napište nám své zkušenosti:
Jaké je jídlo v nemocnicích?


Porotci strhali také oběd z brněnské fakultní nemocnice. "Firma, která vyrábí tu kaši z prášku, by snad měla skončit. Bůhví, z čeho ji dělá," kroutil hlavou nad holandským řízkem s kaší, který odsoudil i ministr Julínek, Jan Rezek z Vysoké školy hotelové. "Jestli některé jídlo přivede někoho k infarktu, tak toto," připojil se k hodnocení i dietolog Pavel Suchánek.

Přestože porotci nečekali žádný zázrak, nad některými nemocničními jídly se shodli, že jsou "vyloženě nechutná". Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se například ušklíbal nad holandským řízkem s bramborovou kaší. Jídlo mu nechutnalo. "Ta kaše je dost šílená. A řízek je takový rozblemtaný..." ohrnul nos a znechuceně odložil vidličku.

Dobrá zpráva je, že jídla až na tři výjimky neobsahovala škodlivé mikroorganismy. Jen tři pokrmy zjevně nebyly čerstvé.

Laboratoř veterinárního ústavu naměřila ve dvou vzorcích ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a ve vzorku z nemocnice ve středočeském Benešově přemnožené bakterie. Mimo jiné takzvané koliformní, které žijí ve výkalech. Obědy jich však neobsahovaly tolik, aby to pacientům způsobilo problémy.

Oběd za 25 korun
"Problém je v penězích," brání se mluvčí benešovské nemocnice Vendula Pírková. "Chceme dávat více zeleniny, máme ale omezené peníze, takže záleží na sezoně."

Výmluvy na peníze porota nebere. Gastronomický expert Jan Rezek, který léta šéfuje restauraci, dokonce tvrdí: "Odhaduji, že náklady na suroviny u všech obědů jsou pětadvacet korun. Maximálně. Bez nákladů na mzdy a energie. A i za to se dá uvařit chutné jídlo."

A co na výsledky testu říká ministr? "Čekal jsem to. Zlepšit situaci by měly pomoci poplatky za služby v nemocnicích," věří Julínek.

Byli byste ochotni si v nemocnici připlácet za dobré jídlo?

celkem hlasů: 5479

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 11. července 2007. Anketa je uzavřena.

ano, do 50 korun
ano, do 50 korun 3788
ano, do 100 korun
ano, do 100 korun 957
ne
ne 734

Ministr: Pacienti, plaťte a jídlo se zlepší

Tomáš JulínekMinistr zdravotnictví Tomáš Julínek si neumí vysvětlit, jak je možné, že v době, kdy je na trhu levná zelenina, nemocniční jídla ji neobsahují vůbec anebo jen tu sušenou. "Jen na počátku devadesátých let se zdálo, že se cosi změní. Bohužel to ředitelům nemocnic dlouho nevydrželo. Nemají důvod se starat o kvalitu jídla," konstatuje ministr.

Řekněte: kdy bude líp a kdy jídlo v nemocnicích bude k jídlu?
Částečně tomu napomohou poplatky. Jde o to, že když platím, jsem zákazník. A mám právo požadovat plnou kvalitu služeb, které dostávám. Chápu, že lidé mají v nemocnici spíš jiné starosti, než je jídlo. Zajímá je spíš léčba a to, jak rychle z nemocnice zase zmizí. Jenže pacienti mají právo na normální, plnohodnotnou stravu. A mají ji požadovat, pokud ji nedostávají. Pokud nebudou na nemocnici tlačit a vynucovat si větší kvalitu, nic se nezmění.

Test MF DNES vás tedy nepřekvapil?
V nemocnicích a v závodních jídelnách v Česku nejsou moc valná jídla. Čekal jsem to. Škoda. Jídlo přece taky patří k image nemocnic.

Nejde jen o image a o komfort pacienta, ale jídlo je součástí léčby, ne?
Pokud jde o energetickou hodnotu a o druh diety, mělo by jídlo samozřejmě toto vše splňovat.

Když jsme se pídili po nějakých výživových tabulkách a po tom, co smí nebo nesmí obsahovat jídlo v nemocnicích, zjistili jsme, že to nikdo a nic neurčuje...
Myslím, že jde o odpovědnost každého stravovacího provozu, že v jejich jídle nebudou bakterie, že jídlo bude nezávadné. Té povinnosti je nikdo nezbavil.

Ale pro stravování ve školních jídelnách normy existují. A donedávna byly i pro jídlo v pohostinství, což se vztahovalo i na nemocnice, ale vyhlášku jste tuším vy sám zrušil. Teď mi nikdo nezaručí, že dostanu kvalitní jídlo a že ho bude tolik, abych neměla hlad.
Nemyslím, že by byly třeba nějaké nové vyhlášky. Je to na zodpovědnosti vedení nemocnice. Co já pamatuju, tak minimálně v každé větší nemocnici existuje někdo jako lékař či sestra zodpovědný za výživu.

Co byste tedy radil pacientům, kteří jsou s jídlem nespokojení? Aby si stěžovali vedení?
My jsme tento týden na zdravotním výboru ve Sněmovně řešili zrušení jedné věty nebo spíš půl věty ze zákona číslo 48, který zakazuje platit si v nemocnicích. Kdyby byla vypuštěna, mohou si pacienti za jídlo normálně zaplatit, nejen připlácet. A pak si mohou i vybrat, co budou jíst. Doufám, že se podaří tu větu ze zákona dostat.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video