Proti Bushovi protestovaly stovky odpůrců radaru

  • 828
V Praze skončila krátce před půl osmou večer demonstrace proti návštěvě amerického prezidenta. Přes očekávání se na Pohořelci u Pražského hradu sešlo "pouze" 1500 až dva tisíce lidí, většinou odpůrců radaru a anarchisté. Přidala se k nim i skupina mladých komunistů.

Na závěr demonstrace proběhla takzvaná minuta hluku proti základnám. Někteří protestující byli z účasti zklamaní. "Jsem skeptický, přišlo málo lidí. Těch pár stovek demonstrantů nikoho nepřesvědčí, aby se radar nestavěl," řekl zpravodaji iDNES.cz jeden z nich.

Na demonstraci v těsné blízkosti Hradu vystoupil i bývalý člen americké armády Tom Cassidy. "Varuji vás před americkou zahraniční politikou! Nejde jí o šíření demokracie, bojuje za lukrativní trhy velkých společností," hřímal ani ne třicetiletý muž do megafonu. Překlad zajišťovala jedna z organizátorek.

Cassidy přirovnal Bushovo vojenské tažení k praktikám gestapa. "Chodili jsme večer do domů místních lidí a zatýkali jako gestapo," vyprávěl emotivně.

Demisi, volali demonstranti
Po něm si vzal slovo starosta Trokavce Jan Neoral. Jeho obec v polovině března odmítla radar, který by mohl stát v přilehlém vojenském prostoru Brdy.

"Pánové Schwanzerber a Topolánek spolu s paní Parkanovou zaprodali republiku. Měli by odstoupit," řekl v úvodu. Dav mu odpověděl skandováním: "Demisi!"

Protesty krátce po 19. hodině zpestřil hudební doprovod. "Mister Bush, máme pro vás větu strohou, trhněte si nohou," ozývalo se z pódia.

Na programu měli příznivci hnutí NE základnám i představení dopisu, který chce iniciativa zaslat prezidentu Bushovi.

Šéf iniciativy Jan Tamáš kritizoval úřady, že znemožnily protesty na Hradčanském náměstí. - více zde

"Mají z nás strach," prohlásil.

Soud s Bushem podle anarchistů
Na improvizovaném pódiu proběhlo vystoupení anarchistů koncipované jako soud s Georgem Bushem. Obžaloba pro něj žádala nejvyšší trest. Bush byl odsouzen, aby své činy odpracoval. "Bushi, běž pracovat," skandoval dav.

"Nejde nám ani tak o Bushe, on je jen symptom. To, oč skutečně běží, je rozdělení moci ve světě," řekl reportérovi iDNES.cz zástupce anarchistů Jan Uhlíř.

"S vystoupením, které jsme tu předvedli, jsme spokojeni. Jen jsme čekali, že přijde víc lidí," komentoval demonstraci na Pohořelci.

Hodně lidí, kteří by byli ochotni demonstrovat proti Bushovi v Praze se nyní nachází v kempech nedaleko německého Rostocku. Tam se shromažďují protestující proti zasedání skupiny G8, které začne ve středu.

Podle informací iDNES.cz je mezi nimi i ´vůdce českých anarchistů´ Ondřej Slačálek.

"Narušitel" Šinágl v rudém vlajkoví
Na Pohořelec dorazili po šesté hodině i mladí komunisté a důchodci, kteří předtím demonstrovali u amerického velvyslanectví. Výstup zkomplikovalo některým z nich teplé počasí. Starší účastníci po cestě posedávali a odpočívali.

Jejich demonstrace skončila před 18. hodinou na Malé Straně a podle reportérů iDNES.cz a MF DNES proběhla poklidně. Na místě se srotilo odhadem 150 lidí.

"Radar zhorší vztahy s ostatními zeměmi jako jsou Čína a Rusko. Poškodí to nás i Poláky," vysvětlil reportérovi MF DNES důvod své účasti jeden z demonstrujících komunistů Jiří Hráček.

Prohlédněte si fotogalerii ZDE

Svůj protest pojali mnozí originálně. Jeden z nich držel v rukou transparent ve stylu Warholovy plechovky s nápisem "The Bush Condensed", jinému se nad hlavou komíhala figurína Strýčka Sama.

Demonstrace Komunistického svazu mládeže a Pražské rady KSČM před velvyslanectvím USA v Praze.

Protiváhu rudým heslům tu dělal známý antikomunistický aktivista Jan Šinágl, který mával americkou vlajkou. "Chovají se mravně odsouzeníhodným způsobem, protože Američané nás osvobodili," komentoval Šinágl demonstraci pro reportéra iDNES.cz.

Na demonstraci proneslo projev několik řečníků. "Bush není vítán," řekl předseda KSM Milan Krajča. "Americká základna nesmí projít," dodal, na což postarší demonstrantka zareagovala výkřikem: "Ať si postaví základnu na svém ranči."

Předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová zase argumentovala financemi. "Republika vynaložila 10 milionů korun na ochranu Bushe, přitom nejsou peníze ani na školy."

"Dříve lidé vítali státníky s vlaječkami, dnes Bushe vítají odstřelovači," pokračovala komunistka.

Na místě demonstrace byly čtyři policejní kordony. K žádným provokacím ani střetům ale nedošlo. Sami demonstranti stáli za zábradlím, nebyl proto narušen ani provoz, a policie neměla důvod zasáhnout.

SPECIÁL: Bush v Praze

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video