V Haagu začal soud s liberijským „Strýčkem Charliem”

  • 14
Charles Taylor může být jako první diktátor z černého kontinentu odsouzen mezinárodním tribunálem. Osmapadesátiletý bývalý liberijský prezident, zvaný svými odpůrci ironicky "Strýček Charlie", byl obviněn z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti už v roce 2003.

Dopustil se jich během občanské války v Sieře Leone v letech 1991-2002, kdy jím podporovaní povstalci brutálně terorizovali civilní obyvatelstvo.

Taylorovi muži se rádi chlubili tím, že pojídají srdce zabitých nepřátel. Svá bojová stanoviště si "zdobili" lidskými vnitřnostmi. Párali břicha těhotných žen a sázeli se o pohlaví dětí, které ženy nosily uvnitř. Sebenelidštější zvěrstvo jim nebylo cizí. Jejich šéf řádění často zálibně přihlížel.

Nakonec se ukázalo, že i na něho platí ono pořekadlo o božích mlýnech. Muže, který podle obvinění hororové skutky podněcoval a řídil, dnes začal soudit mezinárodní tribunál v Haagu. Jako vůbec první bývalou hlavu afrického státu. Taylor, kterému hrozí doživotí, se k soudu nedostavil, vzkázal, že proces nepovažuje za spravedlivý.

"Jde o precedens v mezinárodním soudnictví. Taylorovo zatčení a vydání do Haagu vyslalo jasný signál ostatním africkým zločincům," uvedla Judith Armattaová z Koalice pro mezinárodní spravedlnost. "I oni budou jednou muset skládat účty."

Je to tak. To, že Taylor předstoupí před soud, je významným přelomem pro celý černý kontinent. V Africe, která je proslulá tolika krutými režimy, se totiž ještě nikdy nestalo, že by se nějaká hlava tamního státu musela zodpovídat ze zločinů proti lidskosti. Tamní despotové většinou dožili v přepychu v exilu, přestože žádná krutost, úchylka či pošetilost pro ně nebyla dost šílená.

Takový "ugandský řezník" Idi Amin Dada, který se nechal titulovat "Pán všeho tvorstva i ryb moře a dobyvatel britského impéria v Africe vůbec a zvláště v Ugandě", se nezastavil opravdu před ničím. Osobně rozporcoval jednu ze svých šesti manželek, přesto ani on nebyl potrestán a v klidu dožil v Saúdské Arábii.

"Afričtí diktátoři nemuseli donedávna skládat účty i proto, že měli úzké vztahy se západními vůdci a částečně sloužili i jejich zájmům," vysvětloval v britské televizi BBC Saíd Jakub, dopisovatel magazínu East Africa. "A tyto země je chránily." To prý už neplatí. Naopak, mezinárodní tlak na potrestání dalších afrických zločinců vzrůstá. A "po Taylorovi" si už nikdo nemůže být jistý beztrestností.

Africký Saddám
Osmapadesátiletý Taylor, zvaný svými odpůrci ironicky "Strýček Charlie", byl obviněn z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti už v roce 2003.

Čelí jedenácti bodům obžaloby, mimo jiné z terorizování civilistů, sexuálního násilí, únosů, rabování a útoků na jednotky OSN. Zodpovídá se také z toho, že podporoval povstalce v Sieře Leone, proslulé vražděním a mrzačením civilistů - výměnou za diamanty jim obstarával zbraně.

Taylorovi je kladena za vinu většina prolité krve v Libérii, a to od roku 1989 do roku 2003. Když jeho krutovláda skončila, zanechal po sobě zničenou zemi, statisíce uprchlíků, hlad, zdivočelé ozbrojené děti střílející na každého, kdo jim odepřel jídlo a zábavu. Přitom zpočátku do něj Západ vkládal takové naděje jako do málokterého afrického politika. Marně, Taylor si vybral vlastní cestu, cestu zmaru a zkázy.

Jeho otec byl Američan, matka Liberijka. Rodině se nevedlo špatně, a tak ho poslala studovat ekonomii do USA. Do Libérie se vrátil v roce 1980 a stal se pravou rukou exčlena amerických zelených baretů Samuela Doea, který se dostal k moci pučem.

O deset let později se Taylor se svým šéfem vypořádal po svém: poslal na něj psychopatického zabijáka, který ho umučil k smrti a z popravy pořídil videozáznam. Podobnými metodami pak Libérii vládl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue