Středoškolákům začaly maturity

  • 5
Některé studenty posledních ročníků středních škol dnes čekají maturitní zkoušky. Na různých typech škol potrvají podle rozhodnutí ředitelů do 20. června. Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání je letos v maturitních ročnících 91 tisíc studentů.

Na gymnáziích čeká maturanty zkouška ze čtyř předmětů, na odborných školách z pěti. Pro všechny je povinná zkouška z českého jazyka. Studenti mohou maturovat i z jednoho předmětu navíc, mnoho jich ale tuto možnost nevyužívá.

Podobu "zkoušky dospělosti" by velmi změnily plánované státní maturity. Studenti si je měli poprvé vyzkoušet už v příštím roce. Vláda ale souhlasí s tím, aby se jednotná zkouška odložila na rok 2010, a je tedy možné, že podle nových pravidel budou maturovat až letošní prváci. - více zde

Nezaměstnaných s maturitou je méně
Maturanty čekají lepší vyhlídky při hledání práce než jejich kolegy, kteří opustí školy s výučním listem. Podle údajů Českého statistického úřadu za první čtvrtletí letošního roku bylo mezi lidmi s maturitním vysvědčením 3,8 procenta nezaměstnaných, zatímco u středoškoláků bez maturity dosáhla míra nezaměstnanosti 6,9 procenta.

Mnoho z letošních maturantů nečeká po úspěšném složení zkoušek žádný odpočinek, ale příprava na přijímací zkoušky na vysokou, případně vyšší odbornou školu.

Užívat prodloužených prázdnin si však budou středoškoláci, kteří se hlásili na jednu z devíti fakult, které využívají přijímací zkoušky společnosti Scio. Poslední možnost dostat se na ně měli v sobotu. - více zde

Vysokoškoláků přibývá pomalu
Téměř třetina všech loňských uchazečů o vysokoškolské studium odmaturovala na gymnáziu, 45 procent na středních odborných školách.

Celková šance dostat se na vysokou školu se podle ÚIV v minulém roce mírně zvýšila, školy totiž přijaly více studentů. Přestože se na ně hlásilo o téměř 7000 více uchazečů než v předchozím roce (a to celkem 137 800 studentů), kapacita škol se rozšířila rychleji, přijaly o 9000 zájemců více (tedy 89 100 studentů).

Podle posledních srovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je však v České republice stále propastný rozdíl mezi středoškolsky a vysokoškolsky vzdělanou populací. Středoškolského vzdělání dosahuje 89 procent obyvatelstva, vysokoškolským diplomem se však v Česku může pochlubit pouze každý osmý Čech, zatímco průměrný podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí činí v zemích OECD 25 procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video