Vraždící student děsil školu texty plnými násilí

  • 196
Uzavřený člověk, který se téměř s nikým nestýkal. Tak popisovali spolužáci jihokorejského studenta Čo Sung-hua, vraha 32 lidí na univerzitě v americkém Blacksburgu. Čo však byl také autor dvou školních prací plných hrůzného násilí.

Dva dny po masakru na virginské polytechnice se z výpovědí spolužáků a učitelů vynořuje portrét vraha. Shodují se, že byl podivín a velmi uzavřený člověk.

"Myslím, že byl krajně samotářský," řekla učitelka angličtiny Lucinda Roy. Typické pro něj byly sluneční brýle na očích a čepice. "I když byl uvnitř."

Další lidé popsali Čoa jako odtažitého člověka, který málokdy s někým promluvil. Jeho podivínství potvrzují výpovědi dvou bývalých spolubydlících. V minulosti podle nich obtěžoval spolužačky, sledoval je a psal jim maily. Jednou také mluvil o úmyslu zabít se.

V jeho pokoji na univerzitní koleji se našel dlouhý a "jízlivý" dopis. Čo v něm vysvětluje svůj čin: "Donutili jste mě udělat to." Spílá bohatým dětem, zpustlému životu a nečestným šarlatánům, citovala ČTK deník Chicago Tribune.

Smuteční setkání studentů polytechniky v americkém Blacksburgu.
Autor: Reuters, Rick Wilking

Čo Sung-hu přesídlil do USA před patnácti lety a vyrůstal na předměstí Washingtonu. Po masakru se nakonec zabil sám. Ještě než zastřelil 32 spolužáků a učitelů, budovu univerzity zajistil řetězy, aby se nikdo nemohl dostat ven. - více zde

Policisté na jeho ruce našli červeným inkoustem napsaný text "Ismael Ax". Zatím není jasné, jaký to může mít význam.

Svědectví: Profesor zachránil studenty

Liviu LibrescuObětí masakru na Virginia Tech se stal také 76letý profesor Liviu Librescu.
Přeživší studenti po tragédii vypovídali o jeho hrdinství. Učitel totiž zahynul, když zevnitř učebny bránil Ču Sung-huovi vejít.
Snažil se vstup zabarikádovat a studenti tak měli čas utíkat oknem. Pak ho zasáhly kulky, které pronikly skrz dveře.
Profesor vzdušného inženýrství pocházel z Rumunska, byl židovského původu a přežil holocaust. Po druhé světové válce žil také v Izraeli.
Deník USA Today připomněl, že 16. září, kdy se stal obětí masového vraha, je dnem, kdy si Izraelci připomínají oběti masového vraždění Židů nacisty.
"Bylo pro něj charakteristické, že se nikdy nebál smrti a za všech okolností se snažil dělat to správné," komentoval smrt svého otce Librescův syn Joe, který žije nedaleko Tel Avivu.

Školní práce četlo i vedení univerzity
Vodítkem k popisu vraha jsou i jeho školní práce. Dvě divadelní hry plné chladných a násilnických postav. Svým obsahem plným krutosti před časem upoutaly katedru angličtiny. Posuzovali je i představitelé univerzity.

Student Ian McFarland se o hrách vyjádřil na svém internetovém blogu. "Bylo to něco jako noční můra. Ty hry byly skutečně zvrácené, na hrůzné násilí, které (v nich) působily zbraně, bych ani nedokázal pomyslet." Hry jsou k přečtení na internetu.

Vraždil na dvou místech
"Před tím, než Čo ten den přišel do třídy, jsme (studenti) mluvili o tom, že by právě on mohl být školním střelcem," napsal McFarland.

Studenti univerzity Virginia Tech ztratili přes třicet spolužáků a učitelů.
Autor: Reuters, Kevin Lamarque

Masakr se totiž odehrál na dvou místech školního areálu. Dvě hodiny před řáděním ve škole zastřelil Čo na blízké koleji dva lidi - dívku s chlapcem.

Už se objevily i spekulace o tom, že student zabíjel ze žárlivosti a první obětí se stala jeho přítelkyně a její nový přítel. Úřady však zatím takovou verzi nepotvrdily.

Stav některých zraněných se lepší
Čo se podle vyšetřovatelů a výpovědí přeživších choval brutálně a chladnokrevně. Zásobníky do svých obětí vyprazdňoval s kamennou tváří.

Zranění, která lidem způsobil, byla podle lékařů obrovská. "Žádná z obětí neměla v těle méně než tři střely," upřesnil doktor Joseph Cacioppo z nemocnice v Blacksburgu.

Lékaři ale přišli i s dobrou zprávou. Tři postřelení studenti z asi patnácti zraněných se zotavují. Jejich šance na přežití výrazně vzrostly, sdělili představitelé nemocnice.

Korejci se obávají reakce
Po tragédii dostali strach asijští studenti na vysokých školách v USA. Bojí se "zpětné" reakce studentů. "V Jižní Koreji je to velká zpráva. Bojím se, že to, že jsem Jihokorejka, může představovat riziko," potvrdila Ju Či-jon, která na virginské univerzitě studuje.

Určité obavy vyjádřila i jihokorejská vláda. "Velmi úzce spolupracujeme s našimi diplomatickými misemi a místními sdruženími Jihokorejců, abychom předešli jakékoli nepříznivé situaci, k níž by mohlo dojít," sdělilo jihokorejské ministerstvo zahraničí.

Virginský institut navštěvuje přes 1650 asijských studentů. Jihokorejci jsou přitom nejpočetnější skupinou mezi zahraničními studenty v USA - tvoří téměř 15 procent z nich, uvedla agentura Reuters.

Jak šly minuty

Průběh tragédie (údaje jsou v místním čase)

7:15: Policie po telefonické zprávě o střelbě ve West Amber Johnston Hall doráží na místo a nalézá dvě oběti střelby – chlapce a dívku.

7:30: Policisté neúspěšně pronásledují muže podezřelého z dvojnásobné vraždy.

8:25: Vedení institutu se radí o způsobu, jak informovat studenty o střelbě v Amber Johnston Hall.

9:00: Vedení institutu je policií informováno o dosud neúspěšném vyšetřování vražd.

9:26: Personál fakulty a studenti jsou prostřednictvím e-mailu informováni o střelbě ve West Amber Johnston Hall.

9:45: První informace o střelbě v Norris Hall. Po svém příjezdu policie vniká do vrat budovy, zabarikádovaných zevnitř pomocí silného řetězu. Podle zvuku výstřelů se nechá vést do druhého patra budovy. Střelce nalézá mrtvého v jedné z tříd.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue