Zákonů je moc a jsou špatné, stěžoval si Klaus

  • 1136
Prezident Václav Klaus v Senátu ostře kritizoval zákony, které přijímají poslanci. Norem je podle něj zbytečně mnoho, posilují přerozdělovací úlohu a dozor státu nad občany. Na podobné téma mluvil už před třemi roky, kdy Senát jako prezident navštívil naposledy.

Václav Klaus Prezident Václav Klaus
DOKUMENT: projev k senátorům


Prezidentovi se především nelíbí, jak moc nové zákony utužují roli státu.

"Došlo-li za poslední tři roky v legislativní oblasti k nějakému posunu, tak to bylo směrem k posilování přerozdělovací role státu a k narůstajícímu počtu nejrůznějších kontrol, sankcí, registrů, akreditací a v neposlední řadě i dozorujících kamer," stěžoval si.

Kromě kvality zákonů se těžko smiřuje i s jejich množstvím. "Za poslední tři roky bylo předloženo 593 návrhů zákonů a 344 jich bylo schváleno. To jsou čísla téměř neuvěřitelná."

Klaus je frustrovaný ze současného světa
Václav Klaus mluvil ovšem také o své vlastní frustraci z toho, co sleduje za českými humny. "Jsem velmi frustrován, když vidím sklon současného světa upravovat pomocí zákonů všechno, kdy stále sílí přesvědčení, že čím více zákonů, tím lépe."

A hned ujišťoval, že se tomuto trendu nepodvolí. "S touto tendencí nemohou souhlasit, nesmím a nemohu se s ní smiřovat."

Označil i viníka tohoto stavu. Prý je to "idea globálního vládnutí, které apriorně považuje za lepší jakoukoliv legislativu nadnárodní či supranárodní než národní."

Přišla řeč také na jeho "oblíbenou" Evropskou unii. "Máme stále narůstající zkušenost, že nadměrné sjednocování přináší nemalé náklady a obtíže," prohlásil.

Pochvaly se v jeho proslovu dočkali alespoň senátoři - kromě zklidňování politické atmosféry právě za to, že navrhují zákonů jen minimum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue