Ona

Zavedení poplatků je boj proti plýtvání, tvrdí Julínek

  • 125
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představil na konci února návrh razantních změn. Označení "velký třesk" se sice brání, ale žádný z jeho předchůdců na ministerstvu s ničím tak revolučním ještě nepřišel. Čtenářům iDNES.cz odpovídal, jak chce změnit tvář českého zdravotnictví.

ODPOVĚDI TOMÁŠE JULÍNKA NAJDETE ZDE 

K prvním viditelným změnám by mělo docházet od ledna 2008. Pacienti by měli začít platit za návštěvu lékaře, za recept na léky nebo pobyt v nemocnici.

Julínek chce zavedením poplatků zabránit zbytečným návštěvám u lékařů a plýtvání léky. Češi se totiž svými patnácti návštěvami lékaře ročně řadí na špičku mezi zeměmi Evropské unie.

Podle Julínka ministerstvo zdravotnictví počítá po zavedení přímých plateb s postupným snižováním pojistného. Dodal však, že to bude možné až od roku 2010.

Výše pojistného by se měla odvíjet od míry rizikovosti. Lidé, kteří budou pravidelně chodit na preventivní prohlídky a plnit takzvané bonusy za plnění preventivních programů, by měli platit nižší pojistné.

Ministerstvo také uvažuje o takzvaném "opakovaném receptu". Řešil by například takové situace, kdy pacient chodí k lékaři jen pro léky, které pravidelně užívá.

Častým případem jsou také situace, kdy pacient musí absolvovat celou řadu vyšetření u různých specialistů. Pacient bude muset zaplatit pokaždé, ovšem výjimkou podle ministra budou preventivní úkony.

Kromě poplatků chystá ministr zdravotnictví i změny posilující práva pacientů. Například stanovení jasných pravidel určujících maximální délku čekání na lékařský zákrok, maximální vzdálenost nemocnice od pacienta i dobu, za kterou musí dorazit k nemocnému záchranka.

Patnáctiminutová dojezdová doba bude v zákoně podmínečně. Celá problematika se však týká také změn v zákoníku práce. Proto uzákonění dojezdových časů podle Julínka nebude hned.

Ministr v rozhovoru připustil, že komunikace ministerstva s občany není důsledná. Například konkrétnější informace o administraci poplatků poskytnou až na začátku dubna.

Aby všechny připravované změny mohly nastat, musí je schválit poslanci. Ti tvoří dvě stejně silné skupiny - koaliční strany (ODS, lidovci a zelení) jsou pro, sociální demokraté a komunisté proti.