Příznivci lobbovali před Hradem za radar USA

  • 1098
Na pražském Hradčanském náměstí se sešlo na 300 příznivců radaru protiraketové obrany USA v Česku. Členové iniciativy Pro tak chtěli vyslovit podporu americké politice v Evropě. Shromáždění se mimo jiné zúčastnili režisér Václav Marhoul nebo výtvarník David Černý.

Protiraketový radar

Několik písní také zahráli hudebníci Ivan Hlas nebo Jan Vyčítal. K iniciativě se již dříve přihlásil také bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček, který podobně jako Havel umístění radaru podporuje.

Někteří příznivci základny si s sebou přinesli deštníky nebo tenisové a badmintonové rakety. Symbolicky tak zobrazili účinnost americké protiraketové obrany. Koloritem manifestace byly také balónky s logem iniciativy a občasné tóny z amerického filmu M.A.S.H.

Jeden z organizátorů protestu a pražský kavárník Martin Kotas se domnívá, že Česko musí být Spojeným státům spolehlivým partnerem. Iniciativa podle něj vznikla proto, aby aktivně vstoupila do debaty v Česku.

"Cílem dnešní akce bylo vyjádřit názor části veřejnosti, která si myslí, že jednání o umístění radarové základny je důležité," řekl Kotas. Podle něj je však k rozhodnutí vhodné mít dostatek informací. "Vůbec nejednat mně přijde špatné," dodal.

Marhoul si myslí, že radarová základna je potřebná. "Je strašně důležitá pro naši bezpečnost," uvedl. Podle něj je útok z Íránu reálný a současná situace připomíná nebezpečí, které plynulo z nacistické ideologie před druhou světovou válkou.

Technické parametry amerického systému jsou však podle něj poměrně složité. "Ty rakety nebo antirakety nenesou žádnou hlavici," upozornil. K ničení podle Marhoula využívají kinetickou energii.

Více informací o aktivitách iniciativy je možné nalézt na adrese www.radaryrakety.cz. Další petici pro základnu je k nalezení na webových stránkách www.prozakladnu.cz. Podle jednoho z provozovatelů tohoto serveru studenta Tomáše Čáslavky ji zatím podepsalo přibližně 6000 lidí.

Česká politická scéna je v názoru na radar rozdělena. Zatímco Občanská demokratická strana a lidovci jsou pro, například zelení váhají a chtějí víc zapojit NATO a EU.

ČSSD žádá, aby o radaru rozhodli občané v referendu, většina sociálních demokratů základnu odmítá. Ostře proti umístění radaru jsou komunisté, kteří rovněž žádají lidové hlasování.

Podle průzkumu agentury STEM, jehož výsledky již dříve zveřejnila ČT, odmítá radar 70 procent lidí, jeho umístění na českém území podporuje 30 procent oslovených. Z průzkumu také vyplynulo, že zájem lidí o toto téma se zvyšuje. K dlouhodobým odpůrcům patří iniciativa Ne základnám.

Mladí komunisté shromáždili již přes 70 tisíc podpisů pod petici, kterou protestují proti umístění protiraketové základny Spojených států na území České republiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video