Svěráci se udobřili. Budou spolu točit dál?

  • 3
Jan a Zdeněk Svěrákovi Představili novinku Vratné lahve, která má premiéru 8. března. A možná to není poslední spolupráce.

Tak dlouho chodil Zdeněk Svěrák vracet prázdné lahve do výkupu, kde seděl nepřístupný nemluva, až si začal za stejným okénkem představovat sám sebe. To byl první krok k filmu Vratné lahve.

Druhý krok udělal jeho režisér Jan Svěrák, který otcův původní scénář odmítl natočit. Chtěl víc. Řekl mu prý – Když už máš to štěstí, že ses dožil tolika let, tak se toho neboj a podej nám o tom zprávu!

Teď už se tomu oba smějí – a z výsledku se zdá, že dočasná tvůrčí roztržka rodinnému tandemu prospěla. Zkusí další zdravou hádku nad novým scénářem? "Jsme rádi, že jsme udobřeni, takže se zatím nehádáme. Možná to byl náš poslední společný film – ale třeba taky ne," naznačil scenárista, na což režisér s údivem reagoval: "To je pro mě novinka! Že bys mi ještě něco napsal?!"

foto RECENZE VRATNÝCH LAHVÍ
i přes patos je to výtečný film

Zatím se však celý tým "smutnoveselé" komedie chystá na slavnostní pražskou premiéru Vratných lahví, která bude 7. března; den poté film vtrhne do devětatřiceti sálů republiky. "Máme v plánu menší kina i multiplexy, do šesti týdnů by měly Vratné lahve pokrýt tři čtvrtiny Česka," počítá distributor Jan Bradáč z Falconu s mohutným nasazením, jemuž se přezdívá kobercový nálet.

Není divu, tandem Svěrákových představuje pro diváky lákadlo i záruku podobně jako herecké obsazení. Vedle Daniely Kolářové a Tatiany Vilhelmové coby filmové manželky a dcery Zdenka Svěráka se na půdě supermarketu představí třeba Pavel Landovský, Jan Budař či Miroslav Táborský. Natáčeli sice v dočasně uzavřené samoobsluze, kterou právě čekala změna majitele, ale přesto neměli o zákazníky nouzi.

"Byla to trochu Potěmkinova vesnice: zepředu moderní prodejna, zezadu vybavení ze 70. let. A jakmile jsme začali točit, lidé z okolí přicházeli a zkoušeli nakupovat. Vmísili se mezi komparz a pak se rozčilovali, že máme tvrdé rohlíky," směje se Táborský, který filmový supermarket řídí. U lisu na obaly stál Budař, který svou zkušenost shrnul slovy: "Je to práce hrozně úmorná, ale nic se na ní nedá zkazit. Leda bych tam nechal ruku nebo nohu."

Do okénka u výkupu lahví občas nakukují hrdinovi bývalí kolegové ze sborovny, Jiří Macháček nebo Nela Boudová, a Ondřej Vetchý zase asistuje u akčních scén s balonem. Svěrák starší si je prý napsal, aby si zopakoval dávné potěšení z letu, jenže prý jen viseli na jeřábu. A s filmovým vnukem si na jízdu vlakem také jen hrál: "Tříletý Robin Soudek si dokázal zapamatovat a zopakovat text – ale nejen svůj, i text všech postav."

K filmu vyjde kniha, která obsáhne i nenatočené motivy z původního scénáře. "Dost postav jsme museli zabít; film zeštíhlel v pase, ale přibral v srdeční krajině," uznává Zdeněk Svěrák. Na výkup lahví je zjevně odborník. "Vracíme jednou za deset dní dvacet lahví, ale na to pivo jsme se ženou dva," zdůraznil. Zato jeho syn zkušenost nemá: "My pijeme víno, od něj se lahve vyhazují. A vodu z vodovodu. Je dobrá!"

,