Konečně oscarový Scorsese doma nebrečel

  • 2
Když jeho slavný Taxikář se čtyřmi oscarovými šancemi nedostal ani jedinou sošku, prohlásil Martin Scorsese, který tehdy za režii neměl ani nominaci: „A co bych měl dělat? Jít domů a brečet?“

To bylo před třiceti lety; deset roků poté, co absolvent newyorské univerzity začal točit celovečerní filmy. Po celou tu dobu jej chválili, uctívali a litovali; z oscarových večerů odcházel s prázdnou. Zatímco jeho herci a další spolupracovníci sbírali pocty, na režiséra a scenáristu zbývaly jen nominace.

Změnila to až Skrytá identita, za niž v noci na včerejšek přebíral vytouženou trofej z rukou hvězdné režisérské trojice: F. F. Coppoly, Stevena Spielberga a George Lucase. Konečně jej „úředně“ přijali do klubu, kam už dávno přirozeně patřil.

foto VYHRÁL SCORSESE A JEHO FILM
kdo se radoval na udílení Oscarů

„Celý můj život jsou filmy a víra. Jen tohle. Nic jiného,“ říká newyorský rodák italsko-sicilského původu, který původně navštěvoval kněžský seminář. Pak dal přednost kinematografii, na jejíž půdě zaznamenal první velký úspěch roku 1974 snímkem Alice tady nebydlí. Znamenala však Oscara jen pro herečku Ellen Burstynovou – a kletba pokračovala.

Třikrát ho o cenu Americké filmové akademie za režii připravili režírující herci: nejprve Zuřící býk, podle kritiků nejlepší film desetiletí, prohrál s Redfordovými Obyčejnými lidmi, pak Mafiány porazil Costnerův Tanec s vlky a předloni Letce přebil Eastwood s Million Dollar Baby.

Přitom právě hercům Scorsese dláždí hvězdnou cestu; k jeho oblíbencům patří Robert De Niro, Harvey Keitel, Joe Pesci a v poslední době Leonardo DiCaprio. Jen nominaci – a navrch ostré církevní protesty – vyneslo Scorsesemu Poslední pokušení Krista; římský katolík byl viněn z rouhání.

Za Věk nevinnosti či Gangy New Yorku sklízel obdiv; Letec se stal jeho prvním dílem s tržbami nad sto milionů dolarů – ale nejvyšší pocta dál unikala. „Točím jiné filmy. Ne pro Oscary,“ tvrdil.

foto ZLATÍ OSCAŘI ZEZELENALI
Hollywood dbá na životní prostředí

Jaký je Scorsese, navenek trpělivý čekatel? Čtyřikrát rozvedený, popáté ženatý astmatik a odpůrce míčových sportů miluje Rolling Stones, jejichž skladby často ve filmech používá a o nichž dokončuje hudební dokument.

Vůbec má vztah k hudbě: režíroval klip Michaela Jacksona, byl jednou z inspirací debutu skupiny Massive Attack Blue Lines, kapela King Missile mu věnovala písničku Martin Scorsese.

Kromě toho miluje filmy Občan Kane či Gepard, a také komika Bustera Keatona, kterého označuje za ideálního herce pro boxerské filmy.

Na podzim bude Scorsesemu pětašedesát, ale odpočívat nehodlá. Plánuje hned dva nové projekty, životopis prezidenta Theodora Roosevelta s DiCapriem v hlavní roli a drama Ticho o dvou jezuitech v Japonsku 17. století.

„Lidé jsou z mých filmů nervózní, myslí si, že jsem složitý a rozhněvaný. Jsem; ale to se přece nevylučuje se smyslem pro humor. A humor je jediná věc, kterou se mohu bránit,“ přiznává pozdní oscarový vítěz Martin Scorsese.

,