Bravo. Rock´n´roll v Národním sklidil aplaus

Téměř desetiminutový aplaus doprovázený voláním "bravo", kdy většina publika v hledišti Národního divadla v Praze povstala, doprovázel českou premiéru hry Toma Stopparda Rock'n'roll.

Britský dramatik se premiéry osobně zúčastnil a na předpůlnočním setkání pochválil výkony herců i režii Ivana Rajmonta.

Téměř tříapůlhodinové představení orámoval živý koncert skupiny Plastic People of the Universe, která na jevišti koncertovala už před začátkem premiéry. A podle Rajmonta tomu tak bude i při reprízách.

Když pak v závěru vyjeli její členové před diváky z propadla, označil to Stoppard za nejkrásnější moment své čtyřicetileté divadelní kariéry. V Praze chce představení vidět ještě jednou, ale inkognito. "Domů si povezu spoustu krásných dojmů z této inscenace," dodal.

Děj hry začíná v Cambridgi těsně po vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a končí koncertem skupiny Rolling Stones na pražském Strahově 19. srpna 1990. Příběh líčí historii Československa z dvojí perspektivy - disidentů a anglického levicového intelektuála.

Režisér Ivan Rajmont obsadil do hlavních rolí Davida Prachaře, Aloise Švehlíka, Miluši Šplechtovou a Jana Hartla. Pro inscenaci zvolil rockový doprovod - například ukázky z písniček Boba Dylana, Johna Lennona a skupin Velvet Underground, Pink Floyd a Guns N' Roses.

Hru si všichni pochvalují
Ivan Martin Jirous, který Stoppardovu hru viděl už při světové premiéře loni v červnu v Londýně, označil za utopii někdejší představu, že by "plastici" jednou mohli účinkovat v Národním divadle v Praze, stejně jako skupina Rolling Stones na Strahově.

"Pocit z toho teď mám úžasný. Je to dobrá hra a její autor úžasně lidský člověk, skoro výjimka v současném světě. Dosáhl obrovských úspěchů a kvality svého díla, přesto zůstal v jádru jemnou bytostí," řekl Jirous.

Spokojen byl i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Je dobré připomenout lidem nedávnou minulost," řekl. Posteskl si jen, že to musel udělat autor, který sice má české kořeny, ale působí v Británii. "Tady si na to nikdo netroufal," podotkl politik.

Podle Ondřeje Černého, který se začátkem dubna ujme funkce ředitele první scény, je pozoruhodné, že se hercům spolu s režisérem podařilo tuto "českou hru krásně anglicky zahrát". Premiéru označil za významný okamžik v životě Národního divadla a dodal, že česká dramatika po listopadu 1989 dlouho čekala na podobný velký text. "Nakonec ho musel napsat autor, který je tak trochu Čechem," řekl.

Šéf činohry Michal Dočekal citoval svého oblíbence Franka Zappu, který se kdysi vyjádřil, že elektrická kytara porazila komunismus. "Stoppard napsal hru o české historii, ale zároveň i hru o rocku," uvedl s tím, že pro něj i mnohé další právě tato hudba hodně znamenala. Rokenrolová skupina se nakonec stala symbolem odporu vůči komunistickému režimu.

Rock'n'roll míří do celého světa
Stoppard se narodil v roce 1937 ve Zlíně jako Tomáš Straüssler. Vlast opustil s rodinou ještě jako nemluvně, avšak jeho zájem o její problémy a lidská práva je dlouhodobý.

Rock'n'roll je už jeho třetí hrou věnovanou reflexi komunistické diktatury v Československu. Do povědomí českého diváka se zapsal hrami Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi, Travestie, To pravé či Arkádie. Filmoví fanoušci jej znají jako spoluscenáristu filmů Brazil, Zamilovaný Shakespeare nebo Enigma.

Před dvěma lety se Stoppard v Praze zúčastnil oslav 80 let českého PEN klubu. V létě roku 2004 byl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, před devíti lety se v pražském Divadle Komedie zúčastnil české premiéry své Arkádie.

O jeho nejnovější text projevily zájem divadelní scény na celém světě. Práva již byla prodána do Skandinávie, Německa, Itálie, Srbska a Řecka. Vážný je zájem v Japonsku, Rumunsku a Polsku, o uvedení v USA se jedná. V Česku se text hry objeví 7. března i v knižním vydání Nakladatelství MAŤA.

,