Část praktických lékařů zavřela na protest ordinace

  • 380
Praktičtí lékaři a pediatři vyrazili do boje proti Všeobecné zdravotní pojišťovně. Nelíbí se jim, kolik jim VZP platí za léčbu pacientů. Na dveřích ordinací především na Moravě tak mohli dnes pacienti narazit na adresu jiného lékaře, který je ošetří.

On-line rozhovor se stávkujícím lékařem

Šéf zlínského sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas, který stojí za dnešní stávkou lékařů byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Ve Zlínském kraji zůstalo dnes zavřeno devadesát procent všech ordinací praktických lékařů a pediatrů.

Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomíra Nečase se k protestu připojilo nejvíce lékařů z Uherskohradišťska. Tam zůstalo téměř 100 procent ordinací zavřených. Nejméně zdravotníků v kraji protestovalo na Vsetínsku, zhruba 80 procent.

Běžný pracovní den dnes prožil například lékař zajišťující během stávky ošetření nemocných ve Zlíně Vít Elger. "Za celé dopoledne jsme ošetřili dvaatřicet pacientů. Většinou šlo o ty, kteří akutně potřebovali lékařskou pomoc," řekl ČTK Elger.

Kvůli situaci ve zdravotnictví má Nečas zítra schůzku s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. V sobotu se pak uskuteční shromáždění praktických lékařů, na které jsou pozváni i zástupci VZP, poslanci a senátoři zvolení za Zlínský kraj a zástupci zlínského krajského úřadu.

Právě zlínští lékaři dnešní protest vyprovokovali. Postupně se přidali i kolegové z Vysočiny, Jihomoravského kraje či Olomoucka.

Lékaři využili čas k úřadování
Protest podpořilo také devadesát procent dětských lékařů z Brna a asi čtvrtina pediatrů z ostatních okresů. Mnozí ordinace zavřeli.

"Stávkuji demonstrativně," řekla ČTK lékařka v centru Brna, která nechala svou ordinaci otevřenou, ale neošetřovala, vyřizovala jen nahromaděné resty
z minula.

Na Vysočině stávkovalo asi šedesát procent pediatrů. Téměř všechny ordinace dětští lékaři zavřeli na Jihlavsku. Naopak na Pelhřimovsku se ke stávce nepřipojil žádný.

Praktici a pediatři z dalších krajů podpořili stávku symbolicky, a to vylepením letáků. Mnozí zavřeli ordinace na patnáct minut.

Spor o vratky a platby za léčbu
Jádrem sporu jsou takzvané "vratky". Někteří odborníci totiž mají kvůli překročeným limitům za léčbu vracet pojišťovně až desetitisíce korun.

"V průměru po nás chtějí padesát až sto tisíc korun na jednu ordinaci, a to jen za první pololetí loňského roku," popisuje znojemská lékařka Maria Frindová.

Přitom očkování a preventivní prohlídky, kvůli nimž přečerpali peníze především dětští lékaři, nesmějí odepřít. "Jsme zvyklí dělat zadarmo, ale když musíte ještě vracet peníze za práci a pojišťovna ušetří, protože léky jí platí lékaři, to už je moc," zlobí se.

Lékaři chtějí dát také najevo, že jim VZP neplatí za léčení tolik, kolik by potřebovali. Žádají, aby jim pojišťovna dávala měsíčně za registrovaného pacienta 50 korun. V současné době dostávají 36 Kč.

Julínek: Stávka je neúčelná
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zase považuje protest lékařů za neúčelný. Na výši úhrad se jejich zástupci dohodli a pojišťovny nemají mechanismus, jak to změnit.

Ředitel VZP Pavel Horák s výtkami lékařů nesouhlasí. Pojišťovna podle něj platí za léčení přesně podle ministerské vyhlášky. A ta vychází z dohod pojišťoven s lékaři.

"Chápeme argumenty některých praktických lékařů a je škoda, že s nimi nepřišli před koncem dohodovacího řízení a vydáním vyhlášky ministerstvem zdravotnictví. Tehdy bylo ještě možné tyto podmínky na rok 2007 měnit," uvádí Horák s tím, že nyní už může VZP s lékaři jednat jen o podmínkách úhrad pro rok 2008.

Za lékaře se naopak postavila Česká lékařská komora. "Podporujeme kolegy, kteří se formou pokojných protestů chtějí domoci spravedlivého zvýšení odměny za práci," uvedl prezident komory Milan Kubek.

Stávkou lékařů protesty nekončí
"Primární péče je podhodnocená a začíná se rozpadat. Věková skladba praktických lékařů je alarmující a zájem o obor je vzhledem k nedostatečnému ohodnocení minimální," řekl předseda zlínského sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas, který za protestem stojí.

Další nátlakové akce se dají očekávat během následujících týdnů. Tentokrát budou zřejmě celostátní. "Předpokládáme další pokračování akcí v březnu," potvrdil Nečas.

LUBOMÍR NEČAS ODPOVÍDAL ČTENÁŘŮM ZDE

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video