Americký radar může pomoci i české vědě

  • 550
Pokud se bude česká vláda při jednáních s USA o umístění americké základny v Jincích na Příbramsku či Libavé na Olomoucku chovat ryze pragmaticky, může na tom Česko podle názoru odborníků vydělat.

Už při posílení obranyschopnosti země se můžeme poučit u Poláků.

Ti totiž podmiňují přítomnost americké základny na svém území výraznou modernizací protivzdušné obrany své země nejmodernějšími americkými střelami Patriot III.

Šance pro české firmy
A nabízejí se i další možnosti, jak může česká vláda přispět nejen k bezpečnosti země, ale také k rozvoji ekonomiky, vědy i mezinárodní prestiže České republiky.

Jestliže tedy některé tuzemské firmy patří ve výrobě radiolokátorů ke světové špičce, mohou být podle premiéra Mirka Topolánka také přizvány k ojedinělému projektu, jímž je právě výstavba radaru protiraketového štítu.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar přiznává, že spojenci už nyní zvou české odborníky k jednání o vyspělých obranných systémech, ačkoliv je ještě nedávno nechávali i s Poláky přede dveřmi.

Pro obranný průmysl, který vždy nepřímo ovlivňuje úroveň civilní výroby, jde podle premiéra Topolánka o ojedinělou výzvu. "Česká věda a výzkum můžou získat v rámci NATO obrovský podnět," potvrdil MF DNES Topolánek.

Česko jako nejbližší spojenec Washingtonu
Vláda bude firmám při jednáních s Američany vytvářet ty nejlepší podmínky. Náměstek Pojar však připomíná, že štěstí bude přát jen připraveným.

Bývalý šéf generálního štábu Šedivý zmiňuje i další, poněkud opomíjený aspekt, který s přítomností základny USA v Česku souvisí.

"Postoupili bychom do kategorie zemí, které patří k nejbližším spojencům Washingtonu. Tedy k důvěryhodným a bezpečným státům, kde se vyplatí investovat. Ovšem ne pouze do velkoskladů a montážních hal, nýbrž do těch nejmodernějších projektů," připomíná Šedivý.

Pokud tedy premiér Topolánek zmiňuje, že zemi se mohou otevřít dveře k dosud nepřístupným vědeckým výsledkům, pak by takovým "vzetím na milost" mohla být i pozvánka pro české vědce k mnohem většímu podílu na prestižních výzkumech v USA.

Cesta na výsluní
Šanci získat s vybudováním americké základny v Česku výjimečné postavení zmiňuje i místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

"Například Poláci mají na rozdíl od nás ve vztazích s USA již léta nadstandardní pozici. A tu můžeme nyní s příchodem radaru protiraketového štítu získat na mezinárodní scéně i my," říká Vondra.

Podle něj by se pak Česká republika zařadila na roveň takových zemí, jako jsou Velká Británie, Dánsko či již zmiňované Polsko. Tedy států, které se mohou na podporu USA při politických či ekonomických krocích téměř vždy spolehnout.

"Pro menší země ´sevřené´ kolosy, jako je Německo a Rusko, je takové partnerství jednoznačně výhodné strategicky i ekonomicky," připomíná Vondra.

Dočkáme se díky radaru také zrušení víz?
A jakkoliv se Washington brání podmiňovat svou základnu zrušením víz pro obyvatele Česka, pražští diplomaté hodlají otázku víz do USA předkládat při jednáních s Američany častěji. A věří, že Washington bude muset na argumenty slyšet.

"Považuji totiž za neúnosné, abychom se zapojením do protiraketového štítu stali na jedné straně blízkými spojenci USA, avšak tentýž stát nás svou diskriminační vízovou politikou odsunoval k zemím druhořadé kategorie," řekl MF DNES diplomat, jenž si nepřál uvést jméno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video