Úplatek jsem nevzal, tvrdil Čunek čtenářům iDNES.cz

  • 1363
Jiří Čunek prohlašuje, že nevzal žádný úplatek, jak se mu snaží dokázat policie. Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL to prohlásil v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Předložil jim nejnovější názory na celou kauzu.

JIŘÍ ČUNEK ODPOVÍDAL ZDE

Čunek se ocitl pod palbou otázek čtenářů iDNES.cz v okamžiku, kdy MF DNES přinesla nové závažné informace o možném úplatku od firmy H&B REAL. - více zde

Podle nich je totiž podivné, že Čunkovi přišly na účet peníze v den, kdy je naopak firma vybírala ze svého účtu. Navíc vysvětlování předsedy lidovců není zcela přesvědčivě. Říká, že měl úspory v hotovosti, jenže jeho manželka to nepotvrdila.

Považuji Vás za férového člověka, proto se ptám. Vzal jste někdy při výkonu veřejné funkce úplatek? ptal se jeden ze čtenářů. "Nikdy. A věřím, že se to nedělo ani u mých kolegů na radnici, kterou jsem řídil," odpověděl  Čunek a dodal, že nemíní odstupovat ze žádné ze svých funkcí.

Otázek na úplatkářskou aféru ale přibývalo. Lidovecký předseda se bránil a snažil se vše vysvětlit. "Na svém osobním případu vidím, jak snadno se v očích veřejnosti může politik nebo kdokoliv jiný dostat ze dne na den do zcela jiného světla."

Nabídl i následují vysvětlení: "O celou kauzu jsem se do detailu nikdy příliš nezajímal. Jen vím, že člověk ve čtyřiceti třech letech, jako já, jehož plat i jeho manželky byl vždy - a to před vstupem do politiky - nadprůměrný, určité prostředky mít musí. Zvláště, když chce investovat do stavby domu, který byl dlouhodobě plánován."

Na řadu otázek předseda KDU-ČSL neodpověděl, protože už neměl čas. Přislíbil ale, že odpoví dodatečně, redakce iDNES.cz tyto jeho odpovědi přinese v příštích dnech.

Čunek požádal o výpisy ze svých účtů
Pokud jde o konkrétní informace k celé kauze, Jiří Čunek nešel při svých odpovědích do úplných detailů. Vysvětloval to tím, že se dosud věnoval mnoha jiným věcem než svým osobním problémům.

"Přesné bankovní transakce se mi vybaví, až mi dojdou výpisy z účtu, které jsem objednal," sdělil iDNES.cz.

Čunek se také zmínil o své manželce, která v úterní MF DNES svému muži příliš neposloužila. Řekla totiž, že neví, jestli se někde u jejího manžela mohla pohybovat částka kolem půl milionu korun.

Šéf lidovců to vysvětloval tím, že novináři údajně její slova zkreslili.

"Moje žena mi včera telefonovala, že odpověděla novináři MF DNES, že si na dobu před pěti lety nevzpomíná, protože jsme měli velká vydání. Že by o našich úsporách nevěděla, podle ní nepadlo ani slovo," tvrdil.

"Teď v ordinaci pláče a zuří, že si vůbec novináři něco takového mohou dovolit napsat, když to není pravda," stěžoval si Čunek v on-line rozhovoru, který vedl se čtenáři přímo ze vsetínské radnice.

Mimořádné jednání Senátu kvůli Čunkovi
Každopádně by si měl Jiří Čunek na události staré pět let co nejdříve vzpomenout. Už proto, že pokud ho Senát zbaví imunity, je pravděpodobné, že se bude muset hájit před soudem.

V celé kauze jde i o čas. Pokud by totiž Senát nevydal Čunka do 11. února, bude případ promlčen.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka ale řekl reportérovi MF DNES, že by se horní parlamentní komora mohla sejít mimořádně 7. nebo 8. února. A to v případě, že mandátový a imunitní výbor doporučí zbavit svého člena Čunka imunity.

Výbor zasedá už ve středu, výsledek lze ale předvídat. K vydání zřejmě dojde, ani Čunek se tomu nebrání. "Cítím strašnou nespravedlnost. Chci svou čest bránit u soudu."

Úspěšná cesta až do vlády
Málokterého politika vyvezl politický výtah nahoru tak rychle jako Jiřího Čunka. Ještě nedávno byl vyučený automechanik "pouhým" komunálním politikem, který se chystal pokračovat ve funkci starosty Vsetína.

Na začátku jeho raketového vzestupu stálo vystěhování Romů, tedy problém, který řeší řada dalších starostů. Na rozdíl od nich se ale Čunek s řešením netajil a mluvil o něm snad ve všech médiích, která v zemi existují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue