Debata o vládě se protáhla přes devět hodin

  • 5550
Poslanci přes devět hodin debatovali o vyslovení důvěry, nebo nedůvěry vládě Mirka Topolánka. V rozpravě si brali slovo především opoziční zákonodárci, kteří kritizovali trojkoaliční program.

Konečný stav hlasování

Už dopoledne bylo jasné, že schůze bude dlouhá. Do diskuse se přihlásilo 38 poslanců a rozpravy se stále protahovaly.

hlasování o důvěřePo obědě si poslanci odhlasovali, že jednacím dnem může být i sobota. V pátek mohli debatovat a hlasovat i po deváté hodině večer.

V kuloárech se ale mnozí z přihlášených dali slyšet, že své projevy budou zkracovat na minimum. To se ale zjevně netýkalo  komunisty Jiřího Dolejše, který hovořil přes půl hodiny.

Lavice v jednacím sále postupně hodně prořídly a zákonodárci se přesunuli do kuloárů a do bufetu. Sami poslanci byli zdlouhavou rozpravou unavení.

"Člověk je holt ukecaný tvor," komentoval po poledni pro iDNES.cz parlamentní debatu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Když se stanete plavčíkem, musíte skákat do vody. Když politikem, musíte vydržet toto poslouchat," dával najevo své odhodlání vydržet až do konce.

Melčák ostře kritizoval Paroubka
Jedním z posledních diskutujících byl před šestou hodinou večer poslanec ČSSD Miloš Melčák - společně s poslancem Michalem Pohankou nejsledovanější muž ve Sněmovně.

"Mocichtivá skupina kolem Jiřího Paroubka, včetně jeho samotného, se začala k zemi chovat jako ke své kořisti," prohlásil mimo jiné Melčák.

Zároveň tvrdil, že Paroubkovi jde jen o "koryta", podle Melčáka se teď šéf ČSSD nechce hlásit k tomu, že v minulosti téměř dohodl vládu s ODS - prý s programem, podobným programu nynější trojkoaliční vlády.

Chování Melčáka bylo zcela odlišné od Pohanky. Ten k mikrofonu vůbec nepřišel, svou toleranci odmítal vysvětlit a schovával se i před novináři. Ze Sněmovny nakonec dávno před koncem zmizel.

Reformy, nebo volby, oznámil Topolánek
Žádná slova opozičních poslanců však nemohla změnit to, co všichni od začátku tušili - vláda, která vznikala překotně a s potížemi, se dočká důvěry.

Ministři to věděli a v kuloárech spíše vtipkovali. "Strašně se mi klepou kolena, v noci jsem nemohl spát, ráno mně bylo na zvracení," bavil novináře ministr životního prostředí Martin Bursík.

Kolem právě procházel další ministr a zároveň šéf lidovců Jiří Čunek. Působil klidně. "Čeká nás ale dlouhá a bouřlivá debata," avizoval.

Většina poslanců působila dojmem, že chce mít tuto povinnou schůzi už za sebou. Byli pořádně hluční, byť ve svých lavicích seděli jen pár minut. Schůze dokonce začala se zpožděním, protože šéf Sněmovny Vlček zákonodárce dlouho napomínal, aby se uklidnili.

Premiéra Topolánka nerozhodil ani hluk. K řečnickému pultu se postavil sebevědomě a nemluvil nijak dlouze. "Tato vláda jasně říká, buď prosadíme reformy, nebo ať rozhodnou předčasné volby o dalším směřování," oznámil.

Hlasování o důvěře vláděJeho hlavní oponent Jiří Paroubek se rozhovořil víc a hned kontroval. Podle něj většina ministrů vládnout neumí. "Je jedno, že to myslí dobře, ale jde o příliš vážnou věc."

Vláda podle něj vznikla na zradě, politické korupci a vydírání, dodal v souvislosti s přeběhlíky z ČSSD.

Přeběhlíci podepsali s vládou dohodu
Topolánek se mohl před příchodem do jednací síně usmívat, ráno totiž ještě upevnil spojenectví se zlínským poslancem Milošem Melčákem a brněnským poslancem Michalem Pohankou.

Staronový premiér spolu s předsedy lidovců a zelených s nimi podepsali dohodu o podmínkách tolerance vlády. Domluvili se na pravidlech pro období 2007 až 2010. V dohodě jsou programové ústupky, které s vládou projednali už ve středu. - dokument čtěte zde

popisek Dohoda o toleranci vlády
Smlouva na roky 2007 až 2010

"Naše rozhodnutí tolerovat trojkoaliční vládu a umožnit její vznik je dáno jen a pouze tím, že jsme přesvědčeni, že doba nestability nemůže dál pokračovat a musí skončit," oznámili Pohanka a Melčák ve večerním společném prohlášení. - prohlášení čtěte zde

Pohanka také reagoval na Paroubkova slova o jeho psychické labilitě. Poslanec ČSSD si prý nechá udělat prověrku NBÚ, která kromě finančních příjmů prozkoumá i jeho psychický stav.

Paroubek: Budeme tolerantnější než ODS
Topolánkovi se podařilo doslova na poslední chvíli zachránit svou politickou kariéru a zároveň zemi přinést vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Navíc přeruší předlouhé čekání ODS na vlastní vládu s poslaneckou podporou. Navazuje na svého předchůdce v čele ODS Václava Klause, který se svým kabinetem vládl do roku 1998.

Následoval tým Josefa Tošovského, po němž ovládly Strakovu akademii dva sociálnědemokratické kabinety, v jejichž čele se vystřídali hned čtyři premiéři a šéfové ČSSD - Zeman, Špidla, Gross a Paroubek.

Posledně zmíněný se po dnešním hlasování stane nejsilnějším opozičním lídrem ve Sněmovně. Už ve čtvrtek slíbil, že jeho strana bude v některých věcech hledat domluvu s vládou, jmenoval třeba důchodovou reformu. "Nebudeme uplatňovat nulovou toleranci, jako to dělala v minulosti ODS," prohlásil Paroubek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue