Start Anglického krále přilákal i velblouda

  • 16
Na pražskou premiéru filmu Obsluhoval jsem anglického krále přišel i velbloud. Snímek režiséra Jiřího Menzela rázem zaplaví čtyřicet kin.

Poprvé v novém roce se před Slovanským domem v Praze rozvinul k slavnostní premiéře červený koberec. Tentokrát však po něm nekráčeli tvůrci hollywoodských filmů, nýbrž Jiří Menzel a herci jeho filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Pouze klíčový představitel hlavní role Oldřich Kaiser a jeho kolega Jiří Lábus se omluvili. "Nemohou přijít, oba mají divadelní představení," vysvětlili pořadatelé.

Zájem z Východu i Západu
Na poslední chvíli odřekl pro nemoc i Josef Abrhám. Zato nechyběli Ivan Barnev hrající Kaiserova hrdinu v mladším věku, Julia Jentschová, již přivezl v poslední limuzíně Menzel spolu se svou manželkou Olgou, a řada hostů.

Uvítání měli na starosti Lucie Borhyová a Rey Koranteng z televize Nova, která se na vzniku filmu podle knihy Bohumila Hrabala podílela, a stovky lidí přihlížely, jak se před kinem vyjímá živý velbloud – ve filmu upečený k poctě etiopského panovníka.

Premiéra ve velkém stylu odpovídala významu díla, provázeného desetiletými spory o práva, ale i mimořádné produkci. Rozpočet příběhu o číšníkovi s milionářskými sny, jenž zahrnuje proměny doby od předválečných let přes německou okupaci až po 50. léta, se přiblížil pětaosmdesáti milionům korun.

"Asi by bylo menším rizikem natočit za tuhle částku tři běžné české filmy, ale povedlo se; nestíháme dělat projekce pro zájemce z Východu i Západu," věří producenti v prodej do zahraničí. Snímek má k tomu předpoklady i díky obsazení. Podle výkonného producenta Rudolfa Biermanna měl Menzel už od začátku vytipované slovenské herce Milana Lasicu, Mariana Labudu či Martina Hubu.

Hlavní hrdinku zase představuje německá hvězda Julia Jentschová, známá z Pádu třetí říše či Posledních dnů Sophie Schollové, jež zdobí oscarová nominace. "Režisér na mě udělal velký dojem," chválí Menzela herečka. Se svým filmovým manželem, bulharským hercem Barnevem, mluvila anglicky a podle Menzela si prý spolu hráli jako děti.

Tak budu vypadat?
Barneva zase fascinoval Kaiser. "Bohužel jsem ho předtím neviděl na divadle ani na plátně, ale měl jsem z něj úžasný pocit. Taky vítr, protože mi řekli, že je jedním z největších českých herců, ale choval se přirozeně, jako bychom se znali léta. Ani jsme si o roli nepovídali, spíše jsme se navzájem pozorovali," vypráví Barnev.

Při prvním pohledu na své starší "já" se prý lekl: "Proboha, takhle budu vypadat?! Ale pak jsem si říkal – stát se takovým hercem jako Kaiser, byl bych šťastný!" Na otázku, zda by si troufl zahrát mnohaletý vývoj hrdiny sám, odpovídá: "To neumím posoudit. Nastoupil jsem už do rozjetého vlaku, bylo dáno, že jsme dva, tak jsem o tom ani nepřemýšlel."

Menzelova volba mnohé překvapila, režisér však vysvětluje, že si nevybírá herce, nýbrž lidi s určitou zranitelností a silným charizmatem, budící v divákovi empatii. "Tvář, na kterou se máte dvě hodiny dívat, musí být zajímavá," říká klasik hrabalovských látek.

"Způsob, jak Hrabal vykládá své vidění světa, ohromil celou mou generaci. Skupina mladých se rozhodla podle jeho próz natočit povídkový film Perličky na dně. Měl jsem to štěstí být mezi nimi a díky úspěchu povídky Smrt pana Baltazara jsem dostal nabídku zfilmovat rukopis Ostře sledovaných vlaků," připomíná Menzel svůj oscarový snímek.

Pak natočil Skřivánky na niti, Postřižiny či Slavnosti sněženek – a nyní román Obsluhoval jsem anglického krále, jejž považuje za jeden z vrcholů Hrabalovy tvorby.

A nejen on – kniha má spoustu ctitelů, kteří s ní budou film srovnávat. Menzel krčí rameny: "Každý si něco jiného slibuje, každý něco jiného čeká, tudíž každého uspokojit nemůžu."

,