Paroubek chce s vládou jednat jen před kamerou

  • 570
ČSSD rychle zareagovala na jmenování druhé vlády Mirka Topolánka. Oznámila, že je ochotná jednat s novou vládou jen za přímé účasti médií. "Druhý Topolánkův kabinet je pro sociální demokracii ještě méně přijatelný než ten první," prohlásil předseda strany Jiří Paroubek.

Vedení sociálních demokratů svolalo tiskovou konferenci na stejnou hodinu, kdy na Pražském hradě probíhalo jmenování vlády. Paroubek tak dal najevo, že jmenovací ceremoniál zcela ignoruje.

A hned v úvodu setkání s novináři oznámil, že ČSSD vládu ODS, KDU-ČSL a SZ nepodpoří, protože má velké výhrady ke koaličnímu programu. "Vládu nebudeme podporovat, ani tolerovat," zopakoval.

Druhá Topolánkova vláda je podle Paroubka pro sociální demokraty dokonce méně přijatelná než ta předchozí.

ODS má přitom v plánu začít s ČSSD jednat hned po jmenování kabinetu. Shodlo se na tom grémium strany (více zde). Paroubek ale podotkl, že ho Topolánek s nabídkou jednání o podpoře ještě neoslovil.

"Pokud bude chtít nová vláda jednat s ČSSD, musí se taková jednání konat za přímé účasti novinářů a v přímém přenosu do každé domácnosti," prohlásil Paroubek. Chce tak zamezit tomu, aby ostatní účastníci jednání mohli dezinterpretovat postoje ČSSD. V této souvislosti zmínil šéfa zelených Martina Bursíka, který podle něj často zkresluje Paroubkova slova.


Topolánek: Nečekejte televizní duel
Premiér Topolánek se k Paroubkově nabídce vyjádřil i na tiskové konferenci nové vlády. Na otázku iDNES.cz, jestli ji přijímá, opáčil, že to je Jiří Paroubek, kdo přijal jeho nabídku.

"Bude to seriozní jednání šéfů tří koaličních stran s Jiřím Paroubkem, ať nikdo nečeká televizní duel Topolánek-Paroubek, jako tomu bylo před volbami," řekl premiér.

Martin Bursík poznamenal, že by ho zajímalo, která televize by to přenášela a hlavně, jestli by diváci o takový pořad měli zájem.

ODS se dopustila "sedmi smrtelných hříchů"
Šéf ČSSD ještě před novináři vyjmenoval "sedm smrtelných hříchů" jako důvody, proč tato vláda nesmí projít. Zmínil například sociální škrty, popírání výsledků voleb či získání důvěry na přeběhlících. Kritizoval také složení kabinetu.

Předseda sociálních demokratů rovněž uvedl, že poslanci ČSSD nebudou přijímat žádný slib věrnosti, protože jim důvěřuje. Nedovede si představit ani to, že by program nové vlády podpořili poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří před časem opustili klub druhé nejsilnější strany.

KSČM připustila předčasné volby

Vojtěch FilipNa jmenování Topolánkova kabinetu reagovali i komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip zopakoval, že nová vláda nezíská podporu poslanců KSČM. Kritizoval její složení. Komunisté podle něj mají výhrady k zahraniční politice trojkoalice a také k energetickému programu.

Nevyloučil, že by strana podpořila předčasné volby v případě neúspěchu druhého pokusu. "Nemusí to být hlasy sociální demokracie. I sto dvacet šest hlasů je ústavní většina," uvedl. Připustil tak variantu, že by se na zkrácení mandátu a vládě odborníků dohodli s trojkoalicí.

Jako nejvhodnější řešení patové situace ale komunisti považují dohodu pěti parlamentních stran. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue