Prezident jmenoval druhou Topolánkovu vládu

  • 2441
Premiér Mirek Topolánek se po dlouhém čekání dočkal jmenování své nové vlády. Prezident Václav Klaus tak splnil svou ústavní povinnost. Topolánkovi začíná běžet třicetidenní lhůta, během které musí požádat Sněmovnu o důvěru. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že vláda podporu získá.
popisekKlaus vs. Topolánek
Spory o vládu a pojetí ODS

Topolánek nejprve představil hlavě státu svůj nový tým. Kancléř Jiří Weigl přečetl slib členů vlády. Ministři pak defilovali před prezidentem, potřásli si s ním rukou a pod slib se podepsali.

Nato jim prezident poblahopřál. "Věřím, že si každý z z vás uvědomuje výjimečnost a mimořádnost tohoto okamžiku," řekl.

"Pro mě je to poprvé v naší historii, kdy je další vláda jmenována tak krátce po jmenování předchozí. Budeme všichni sledovat, jak proběhne hlasování o důvěře. Naše země si po téměř roce nevládnutí vládu s plnohodnotným mandátem jistě zaslouží a potřebuje ji. Dnešní jmenovací akt nás může k tomu cíli přiblížit," dodal Klaus.

Samotný akt působil chladně a věcně. Závěrky fotoaparátů se nejsilněji rozezvučely ve chvíli, kdy k prezidentovi přistoupil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jehož nominaci Klaus přijímal s nepokrytou nevolí. Oběma mužům se ale ve tváři objevil široký úsměv. Do jaké míry byl upřímný, je možné jen hádat.

Po krátké Klausově řeči si všichni připili sektem. Prezident se pak se sklenkou v ruce s každým ministrem a každou ministryní na chvíli zastavil. Nejdéle se věnoval ministrovi pro evropské otázky Alexandru Vondrovi.

Ministři s premiérem v čele pak Hrad opustili neprodyšnou uličkou členů ochranky. Autobus je odvezl do Strakovy akademie na první jednání vlády. Před autobusem jelo policejní auto, ve kterém seděl šéf vládní ochranky Lubomír Kvíčala.

Klausovi se do jmenování vlády nechtělo
Prezident jmenoval vládu, o které už dopředu vyslovil řadu kritických slov - a která má mnoho kritiků i uvnitř vládních stran. Nejvíce prezidentových poznámek schytal samotný předseda této vlády Mirek Topolánek, který se pohybuje na okraji politické propasti. - více zde

Během několika dnů musí pro svou vládu vyjednat podporu mezi poslanci, jinak ho s největší pravděpodobností čeká jen role řadového poslance a bývalého šéfa ODS.

"Věřím, že si v ní odsedím tři roky," prohlásil dnes v ČRo1-Radiožurnálu Topolánek, který více než dřív mluví o tom, jak se pokusí vyjednat podporu u sociální demokracie.

Jenže šéf ČSSD Jiří Paroubek má navrch a nic nenasvědčujeme tomu, že by chtěl Topolánkovi pomoci. Naopak avizuje, že jeho hlavního soka čeká hořký konec. Paroubkovu reakci uvidíte na tomto videu.

Topolánek má jistých jen pár dnů
Staronový premiér má přesto ještě několik dnů politického života jistých. Grémium ODS ráno schválilo "harmonogram kroků" od jmenování vlády po žádost o důvěru.

Topolánek má nejprve oslovit Jiřího Paroubka. S ním domluví schůzku se sociální demokracií. Z této schůzky má vyplynout termín hlasování o důvěře.

Topolánek: Napíšu poslancům ČSSD dopis
Na tiskové konferenci po prvním zasedání vlády Topolánek oznámil, že s Paroubkem začne jednat celá trojkoalice. Jednání ale budou podle něj krátká, odhadl to na dva dny. Není totiž prý příliš o čem jednat. Podle Topolánka Paroubek situaci svými mediálními prohlášeními jen natahuje.

Jiří Paroubek Paroubek chce jednat "live"
Jednání prý jen před kamerou

Skončí-li jednání s šéfem strany neúspěchem, chystá se prý premiér obeslat jednotlivé poslance ČSSD dopisem, ve kterém je vyzve k podpoře svého kabinetu.

ČSSD oznámila, že je ochotná jednat s novou vládou jen za přímé účasti médií. - více zde 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video