Útok heverem ocenil soud výjimečným trestem

  • 62
Krajský soud v Plzni poslal na 18 let do vězení dvaadvacetiletého Davida Gajana. Loni v srpnu přepadl ve Stříbře číšníka. Sháněl peníze na pervitin. Muž šest ran heverem do hlavy přežil, ale má trvale poškozený mozek.

Předseda senátu uvedl, že pro rozhodnutí soudu byl důležitý především záznam ze tří bezpečnostních kamer, které celý útok zachytily.

Mladík nejprve poslouchal rozsudek v naprostém klidu. Při odůvodnění, kdy předseda senátu uvedl, že šel do baru získat peníze za každou cenu, začal křičet. "Soudce lže," rozčiloval se David Gajan.

Když mu předseda senátu pohrozil vyvedením, přestal. Po chvíli ale požádal o rozmluvu s rodinou. Tu začal hlasitě přesvědčovat, že si soudce vše vymyslel a on že vraždit nechtěl, chtěl prý barmana nechat žít.

Soudce poté nechal mladíka vyvést. "Je to rasismus," vykřikoval Gajan na odchodu.

Barmanovi tvrdil, že píchl
David Gajan napadl číšníka ve čtyři hodiny ráno. Řekl mu, že nedaleko píchl kolo u auta, a pro zvedák si do herny přijde jeho strýc, který bydlí v sousedství. Když se vrátil z toalety, využil nepozornosti muže za barem a začal ho bít heverem do hlavy. Devětačtyřicetiletý číšník byl celou dobu útoku při vědomí. - více zde

Barmanovi zachránila život okamžitá operace hlavy v plzeňské fakultní nemocnici. V současné době je v léčebně pro dlouhodobě nemocné a kvůli těžkému poranění mozku není podle primáře zařízení schopný výslechu. Podle lékařských zpráv má po brutálním útoku natolik poškozený mozek, že není schopný komunikace.

Gajan, který se před třemi týdny ve věznici oženil, před soudem řekl, že svého jednání lituje. "Počítal jsem, že číšníka jen omráčím," tvrdil. Brutální útok zaznamenaly kamery uvnitř podniku. Stejného barmana Gajan okradl už před rokem. V podniku mu tehdy sebral přes patnáct tisíc korun.

Mladík byl už čtyřikrát odsouzen. První trest dostal za bouračku, další tři za krádeže. Nyní k nim přibyl výjimečný trest za pokus o vraždu.

Definice výjimečného trestu

Výjimečným trestem se podle trestního zákona rozumí jednak trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let, jednak trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest může být uložen jen za trestný čin, u něhož to tento zákon ve zvláštní části dovoluje.

Trest odnětí svobody na doživotí může soud uložit pouze pachateli, který spáchal trestný čin vraždy, nebo který při trestném činu vlastizrady, teroru, obecného ohrožení nebo genocidy zavinil smrt jiného úmyslně, a to za podmínek, že je stupeň nebezpečnosti takového činu pro společnost mimořádně vysoký.
,

Nejlepší videa na Revue