Lídři zpečetili trojkoaliční smlouvu. Vláda je hotová

  • 2969
Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podepsali v Kramářově vile trojkoaliční smlouvu. Dohodnutá personální sestava vlády zůstává. Změna je jen na postu šéfa legislativní rady vlády. Simeona Zikmundová nominaci odmítla.

Koaliční posty si tři strany rozdělily v poměru 9 (ODS): 5 (KDU-ČSL): 4 (SZ). Menší strany tak mají jistotu, že je občanští demokraté v kabinetu nepřehlasují.

Topolánek: Máme trochu déja vu
"Špitali jsme si tady, že zažíváme deja vu z léta," řekl po podpisu smlouvy premiér Mirek Topolánek. "Ukázalo se ale, že trojkoaliční projekt je jediný, který má podporu stran a je ochotný realizovat reformy."

Koaliční smlouva je podle něj obsáhlejší než minule. Zvlášť upozornil na klauzuli, která zaručuje, že nebude-li vláda moci plnit programové prohlášení včetně reforem, tak vládnout nebude.

Kabinet by tak měl nejdůležitější zákony spojit s hlasováním o důvěře. "To se může stát kdykoliv, nepozději však při hlasování o rozpočtu na rok 2008, tedy na konci roku 2007."

Topolánek oznámil, že prezidentovi přinese 2. ledna pouze jediné jméno, a to jména šéfa legislativní rady vlády. Jde totiž o jedinou změnu v personální sestavě kabinetu oproti minulému týdnu. Záhy ale připustil, že jméno přinese později, neví totiž, do kdy stihne šéf lidovců Čunek najít náhradu za Simeonu Zikmundovou, která nominaci odmítla.

Topolánek se s Klausem sejde v Lánech
Podle hradního mluvčího Petra Hájka prezident na 2. ledna pozval Mirka Topolánka s chotí na tradiční novoroční oběd do Lán.

"Prezident očekává, že ho při té příležitosti premiér bude informovat, jak se postavil k jeho pochybnostem ohledně metody získání parlamentní důvěry pro svou vládu. Jestli bude spoléhat na přeběhlíky, nebo vyjedná standardní podporu či toleranci opozičních politických stran," řekl iDNES.cz Hájek.

Hájek se odmítl vyjádřit k otázce, zda prezident vládu jmenuje i v případě, že by Mirek Topolánek neslevil z možnosti, že se jeho kabinet při hlasování o důvěře opře o hlasy "zběhlých" opozičních poslanců.

"To mi kladete opět dotazy začínající slovy - pokud. A to je k politickému komentáři. Já vám říkám to, co prezident po podpisu koaliční smlouvy může říct."

Čeká se už jen na prezidenta
Vláda je tedy sestavena, koaliční smlouva podepsána, jen není jasné, kdy ji prezident jmenuje. Ústava mu předepisuje kabinet na návrh premiéra jmenovat, ale neurčuje kdy.

Václav Klaus měl vládu na stole už minulý týden, kdy ji však jmenovat odmítl. Nemohl se smířit se jménem Karla Schwarzenberga na postu ministra zahraničních věcí. Vadilo mu i to, že by se Topolánkův kabinet při hlasování o důvěře mohl opřít o hlasy "zběhů" z ČSSD.

Ještě ve středu proto někteří zástupci trojkoalice předesílali, že s podpisem nespěchají. Otálení odůvodňovali právě Klausovým odmítnutím. - více zde

V ODS to vře kvůli "financím"
Ačkoli je dohoda podepsaná, ne všichni jsou se vším spokojeni. Některým občanským demokratům se nelíbí, že strana přenechala křesla ministrů financí a pro místní rozvoj lidovcům.

V personálním složení vlády se však nic (kromě postu šéfa legislativní rady) nezměnilo. Ministrem financí se tedy má stát Miroslav Kalousek a ministrem pro místní rozvoj Jiří Čunek.

popisek Topolánek kontra "rebelové"
Kdo nejde s námi, jde s ČSSD

Nejhlasitějším nespokojencem v ODS je místopředseda pražské organizace, radní Jiří Janeček. Varoval dokonce, že by někteří poslanci ODS nemuseli při hlasování o důvěře vládu podpořit. V on-line rozhovoru iDNES.cz Janeček zopakoval, že členská základna ODS trvá na tom, aby Mirek Topolánek personální ústupky v trojkoaličním kabinetu vysvětlil. - více zde

Výkonná rada ODS se sejde 4. ledna
Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř později odpoledne řekl MF DNES, že výkonná rada strany se sejde 4. ledna, odmítl ale, že by její svolání souviselo s výzvou nespokojených členů ODS. O den dřív se také sejde poslanecký klub občanské demokracie.

Paroubek: Druhý pokus shoří

Podle hlavy ČSSD Jiřího Paroubka přistoupili lídři pravostředové koalice k nerealistickému kroku, protože nemají jistou podporu ve Sněmovně.

"Ať tak nebo onak, s ohledem na nedostatečnou podporu ve Sněmovně, rezignují vědomě na jakýkoliv reformní program a jejich smlouva má pouze charakter mocenského paktu rozdělení vládních pozic," napsal Paroubek ve svém oficiálním prohlášení.

ČSSD nesouhlasí s programem, ani s personálním obsazením.

Podle něj nemá vláda jako celek předpoklady být stabilní vládou, která by dokázala státu přinést potřebné morálně - duchovní vedení. "ČSSD pochopitelně takovouto pravostředovou vládu nepodpoří. V hlasování o důvěře shoří i druhý vládní pokus Mirka Topolánka," věští jeho rival.

Plnou zodpovědnost nese podle něj ODS, která těsně před dokončením rozbila projekt pravolevé vlády s účastí ČSSD. "ODS se svými spojenci tak jen naplnila scénář Marka Dalíka a vydala se znovu cestou politického dobrodružství."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video