Útočník postřelil exšéfa zásahovky, sám zemřel

  • 87
Policie vyšetřuje dramatický útok na bývalého elitního policistu. Při noční střelbě v centru Prahy byl zraněn exšéf ostravské zásahové jednotky Vladimír Ustyanovič. Útočník zemřel na útěku před policisty, sám se zastřelil. Podle policie jsou motivem manželské neshody.

Střelec zaútočil na bývalého velitele zásahové jednotky ostravské policie Vladimíra Ustyanoviče před půlnocí nedaleko Václavského náměstí.

Rozbité okno Ustyanovičova autaPodle informací iDNES.cz několikrát vystřelil, když Ustyanovič nastupoval do auta. Jedna střela ho zasáhla i do krku.

Že útok mířil právě na majitele bezpečnostní agentury a bývalého elitního policistu, potvrdili iDNES.cz policisté i zástupci ministerstva vnitra. Zraněný Ustyanovič skončil ve vážném stavu v nemocnici.

Útočník se zastřelil sám
Policejní hlídky pak pročesávaly okolí Krakovské ulice. Policisté po třech hodinách zahlédli podezřelého, jak se schovává za komínem jednoho z domů v Žitné ulici.

Místo, kam střelcovo tělo spadlo ze střechyKdyž ho ale vyzvali, aby se vzdal, zazněl výstřel a útočník spadl ze střechy přímo na zaparkovaný policejní vůz.

"Je to ve stadiu šetření, ale vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o sebevraždu," řekl iDNES.cz šéf oddělení vražd pražské policie Josef Lottes. To později potvrdila i pitva.

Muž u sebe neměl žádné doklady. Policisté ale zjistili, že mrtvý střelec je 47letý občan jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu, podle České televize Litevec.

Policisté nejdříve prověřovali, zda šlo o nájemného vraha, nebo žárlivého muže. Později upřesnili, že za útokem bude nejspíše nevěra. Podle televize Nova řídila střelcova manželka auto, ve kterém Ustyanovič seděl na místě spolujezdce. Žena ale střílejícího manžela nepoznala.

"Z devadesáti procent se jedná o manželské neshody. Vše se ale stále vyšetřuje. Prověřujeme také kontakty, s kým se oba stýkali, je to zcela běžný postup," dodal šéf pražské mordparty.


KLIKNUTÍM ZVĚTŠÍTE

Postřelený leží na JIP
Sedmačtyřicetiletý Ustyanovič utrpěl několik střelných ran a skončil na jednotce intenzivní péče na Karlově náměstí. "Byl ve vážném stavu. Při převozu byl napojen na umělé dýchání," řekla iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Simona Cigánková.

Odtahování Ustyanovičova autaMluvčí nemocnice Petra Pekařová nechtěla vzhledem k vyšetřování sdělit žádné podrobnosti o stavu pacienta.

Ustyanovič se hlásil k ministrovi vnitra
Policisté ho však už stihli vyslechnout a bývalý šéf zásahovky jim sdělil překvapivou informaci - oháněl se tím, že pracuje jako poradce ministra vnitra. To však Ivan Langer vzápětí popřel.

"Policisté nám to hned volali, ale tvrzení se nezakládá na pravdě. Ministr vnitra se s tímto člověkem pouze setkal. Rozhodně se nejedná o jeho poradce," upřesnil iDNES.cz ministrův mluvčí Radek Holý.

Je však možné, že Ustyanovič policistům pouze neřekl, kterého ministra vnitra myslí. Poté, co kvůli bezpečnostní agentuře své manželky odešel od policie, pracoval v roce 2001 jako externí poradce u ministra vnitra Václava Grulicha a expremiéra Miloše Zemana.

Ustyanovič si vybudoval velký vliv

Vladimír Ustyanovič patří k vlivným podnikatelům a jako bývalý elitní policista a majitel bezpečnostní agentury má velký vliv i v okruhu zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka. Hovořilo se o něm dokonce v souvislosti s neúspěšným útokem na Mrázka v roce 2002. Podle informací ČT si měl útok objednat miliardář Radovan Krejčíř právě přes svého známého Ustyanoviče. Policie to však nikdy neprokázala.

Ustyanovičovi a jeho vlivu na chod podsvětí se podrobně věnoval i týdeník Reflex. Podle něj pracoval rodák z Ostravy až do roku 1989 u vojenských výsadkářů. K policii se dostal až po revoluci, vzhledem k předchozím zkušenostem stoupal u zásahové jednotky rychle nahoru. Do čela zásahovky se dostal za čtyři roky.

Zlom ale podle Reflexu přišel v roce 1997, když si jeho žena Lada, povoláním učitelka, založila bezpečnostní agenturu. Tu však ve skutečnosti řídil Ustyanovič a firma okamžitě získávala lukrativní zakázky včetně ostrahy objektů dolů OKD.

Střet zájmů se ale nelíbil vedení policie a v roce 1998 ho postavilo mimo službu kvůli podezření, že zneužíval své pravomoci. Policie proti němu dokonce zahájila trestní stíhání, ale o rok později bylo zastaveno. Ředitel severomoravské policie elitního důstojníka, který u zásahovky získal řadu ocenění, i přesto odvolal z funkce.

Ustanovyčův vliv ale odchodem od policie naopak zesílil. V roce 2000 se stal poradcem tehdejšího premiéra Zemana a sociálnědemokratického ministra vnitra Grulicha. Pomáhal jim s krizovými štáby včetně nasazení speciálních jednotek, využití policie při záchranných operacích a spolupráci elitních útvarů armády a policie.


Nejlepší videa na Revue