Bursík ukončil jednání zelených o vládě čtyřkoalice

  • 271
Zelení ukončili s okamžitou platností jednání o čtyřkoaliční vládě s ODS, lidovci a ČSSD. V návrhu jejího programu nevidí své priority. Předseda Martin Bursík vyzval k návratu k původnímu projektu trojkoalice. To znamená vlády ODS, KDU-ČSL a zelených.

Bursík na tiskové konferenci řekl, že trojkoaliční vládu, tento stovkový blok, by ve Sněmovně podpořili i někteří poslanci ČSSD.

Zeleným se nelíbí také to, že by čtyřkoalice měla mandát na celé volební období.

"Na té smlouvě jsme se v titulku náhle dočetli datum 2010 a uvědomili jsme si, že každý jednáme o něčem jiném. My o vládě překlenovací, a partneři o vládě na celé funkční období. Skutečně máme za to, že není zdravé pro zemi, kdyby tu po celé funkční období byla vláda bez demokratické opozice a v opozici by byla jen komunistická strana," prohlásil Bursík.

V případě, že by se ODS vrátila k trojkoaličním jednáním, zelení nebudou požadovat předčasné volby.

"V opozici zůstane ČSSD, proto to nebude nutné," vysvětlil Bursík.

Za spoléhání se na podporu trojkoaliční vlády od přeběhlíků kritizoval Bursíka šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

"Pokud někdo věřil zeleným, že jsou politikařením nedotčenými nováčky, zde je důkaz o opaku. Ač jsou zelení, nejsou to žádní političtí zeleňáčci, kteří by účelem, nedokázali posvětit prostředek. Politické pokrytectví má díky nim zelenou," míní Paroubek.

Bursík mluvil s Topolánkem
Bursík horkou novinku o postoji zelených tlumočil rovnou Mirkovi Topolánkovi.

Oba politici si "povídali" přímo v jednací síni o přestávce jednání, pozorovatelé přitom mohli vidět mocné gestikulace předsedy ODS.

Jaká slova mezi nimi zněla, není známo, Topolánek určitě nemá z postupu zelených velkou radost. Nicméně to není žádná katastrofa, předseda ODS stejně touží - podobně jako Bursík - po vládě trojkoalice bez ČSSD. 

Pro partnery to není tragédie
Zelení zopakovali, že považují za neférové jednání občanských demokratů s ČSSD a lidovci o personálním složení možné vlády.

Větší význam však přikládají programu Sedm statečných reforem, do kterého podle nich ODS nezařadila priority, které prosadili do letní trojkoaliční smlouvy.

Podle Bursíka v něm chybí například ekologické změny v dopravě a jasné vyjádření k budoucnosti české energetiky.

Také předseda poslanců ODS Petr Tluchoř nepovažuje podle ČTK odchod partnera od jednacího stolu za katastrofu.

"Dosavadní jednání nebyla o vládě čtyř stran, ale o vládě vzniklé na dohodě čtyř stran," řekl. Podle Tluchoře jsou nadále ve hře dvě varianty, které ODS označuje za trojkoalici a tříkoalici.

První koalicí myslí původní svazek ODS, KDU-ČSL a zelených s podporou ČSSD či její části, druhým modelem je vláda občanských, sociálních a křesťanských demokratů.

Nejsilnější strana přitom dává přednost první možnosti, která podle Tluchoře mnohem více respektuje výsledky voleb a umožnila by lepší prosazování reforem.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek konstatoval, že rozhodnutí zelených jeho strana bere na vědomí. "V rámci pracovních skupin bude ČSSD dál připravovat program," řekl ČTK.

Lidovci před několika týdny prohlásili, že budou jednat pouze o takové vládě, kterou podpoří celá ČSSD. "Je jejich svaté právo, jak se rozhodnou," uvedl na jejich adresu Bursík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video