Stát uzavřel s Nomurou smír za IPB

  • 916
Spor České republiky s japonskou investiční bankou Nomura dospěl po šesti letech ke konci. Stát uzavřel s Nomurou smír. Obě strany ukončí arbitráže o desítky miliard za IPB. Nomura navíc stáhne žalobu u Evropské komise za nedovolenou veřejnou podporu.

Vláda také pověřila ministra financí Vlastimila Tlustého, aby požádal prezidenta o milost pro stíhané zaměstnance Nomury v čele s Randallem Dillardem a Davidem Thirskem. Tlustý MF DNES potvrdil, že o milosti už požádal.

Ti jsou obviněni ze zneužívání informací v obchodním styku kvůli operaci České pivo. V ní jde o podezřelý převod akcií Plzeňského Prazdroje z IPB na Nomuru.

Nomura si je přitom podle zdroje MF DNES vědoma toho, že jde pouze o projev dobré vůle vlády a neznamená to, že prezident žádosti automaticky vyhoví.

Hrad se ale zatím k možnému udělení milosti nevyjádřil. „V tuto chvíli k tomu nemám žádnou informaci,“ sdělil mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Případné zastavení trestního stíhání by se ale týkalo jen zaměstnanců Nomury, ne lidí z vedení Nomury jako byl například Libor Procházka. Ten čelí podobnému obvinění jako Randall s Thirskem.

Konec arbitráží
Ukončení arbitrážních sporů znamená konec hrozby, že by stát musel platit za poškození investice Nomury. Letos na jaře totiž arbitři v Londýně rozhodli, že stát Nomuru diskriminoval, když IPB na rozdíl od ostatních státních bank finančně nepomohl. Nomura požadovala původně 40 miliard korun, podle ministra Tlustého se ale její požadavky nově vyšplhaly až na 70 miliard.

Stát se naopak v pařížské (curyšské) arbitráži domáhal za údajné špatné chování Nomury při správě IPB původně více než 260 miliard korun. Částka se ale postupně snížila na 111 miliard a v létě se podle ministerstva financí možné odškodnění smrsklo dokonce na jednu až tři miliardy korun.

„Hrozilo, že Česko bude muset počátkem příštího roku zaplatit 67 až 69 miliard korun, proto došlo k urychlení prací,“ řekl Tlustý v rozhovoru pro Radio Česko.

Právní náklady České republiky vynaložené v souvislosti s vedením těchto sporů dosud dosáhly 550 milionů korun. Sanace ztrátových úvěrů IPB pak daňové poplatníky vyšla na více než sto miliard.

Nějaké peníze navíc stát Nomuře možná přeci jen doplatí. I po zastavení všech arbitráží poběží ještě jedno řízení - v něm noví arbitři určí, kolik Česko Nomuře doplatí za neochránění její investice. Dohoda tedy podle Tlustého nespočívá v úplně nulové variantě, ale případné platby budou omezeny určitým mantinelem, řádově půjde nejvýše o několik miliard.

„Je to varianta blízká nule. Pro mě je důležité, že se odbourává hrozba plateb desítek miliard korun,“ prohlásil podel ČTK Tlustý.

Na řadě je ČSOB
K úplnému urovnání sporu schází už jen vyřešení sporu, který s Nomurou vede ČSOB. Ta požaduje od Japonců celkem 24 miliard právě v kauze České pivo, tedy za údajné protiprávní vyvedení akcií Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast z IPB.

Městský soud v Praze ale žalobu ČSOB počátkem října zamítl. Ministr financí Vlastimil Tlustý se ve čtvrtek sešel i se zástupci banky. „Mám z jednání dojem, že se podaří jednání dovést do konce a že by se mohlo podařit celou kauzu IPB/ČSOB uzavřít do konce roku,“ řekl Tlustý.

Podle mluvčího ČSOB MIlana Tománka banka s Nomurou v současnosti vyjednává a na bližší komentáře je v tuto chvíli ještě brzy.

,